Nie masz TEGO w swoim rowerze? Możesz dostać nawet 500 złotych mandatu

2021-04-28 9:10
Obowiązkowe wyposażenie roweru. Za brak któregoś elementu możesz dostać mandat
Autor: pexels.com Obowiązkowe wyposażenie roweru. Za brak któregoś elementu możesz dostać mandat

Wiosna się powoli rozkręca, a wraz z nią sezon na rowerowe przejażdżki. To również czas, kiedy całkiem nieświadomie można zarobić niemały mandat. A wszystko przez brak kilku ważnych elementów w Twoim rowerze. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim wyruszysz w drogę.

Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się rewelacyjnie. Szczególnie wiosną i latem, kiedy znacznie przyjemniej jest poruszać się jednośladem, niż stać samochodem w korkach. Powinniśmy jednak pamiętać, że nasz rower, tak samo jak samochód, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. A mowa o obowiązkowym wyposażeniu. Sprawdź, jakie elementy musisz mieć w swoim rowerze, by nie dostać mandatu i uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Nie masz TEGO? Możesz otrzymać mandat

Każdy rower poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w kilka istotnych elementów:

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno
  • światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Regulują to przepisy w ustawie Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Raport z anteny 27.04, godz.10

Obowiązkowe światła w rowerze. Kiedy trzeba ich używać?

Świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru należy używać od zmierzchu do świtu, przejeżdżając przez tunele, a także w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - mgła, deszcz itp. - Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe - tłumaczy policja.

Co grozi za brak obowiązkowego wyposażenia roweru?

W przypadku braku któregoś z elementów obowiązkowego wyposażenia roweru możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Powinniśmy mieć też na uwadze bezpieczeństwo zarówno nasze, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Konsekwencje mogą być o wiele gorsze niż mandat.

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia m.in. roweru znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze