Nawet 60 tys. zakażeń dziennie w Polsce! Połowa z nich to Omikron?

2022-01-26 17:22
Nawet 60 tys. zakażeń dziennie w Polsce! Połowa z nich to Omikron?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nawet 60 tys. zakażeń dziennie w Polsce! Połowa z nich to Omikron?

W środę odnotowano ponad 50 tys. nowych zakażeń, ale piąta fala pandemii dopiero się rozkręca. Jak podkreślił rzecznik resortu zdrowia, w najbliższych dniach należy się spodziewać, że liczba nowych dziennych zakażeń przekroczy 60 tys.! Niemal połowa badanych próbek to wariant Omikron.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

Czytaj także: Omikron: Jakie są objawy nowego wariantu koronawirusa? Jeden jest bardzo charakterystyczny!

Piąta fala pandemii rozpędza się

- Porównując tydzień do tygodnia, mamy teraz wzrosty na poziomie już 111 proc. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te dane. - Już po porannych danych widzimy. Godzinę temu mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym - podał. - Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy. Niestety - dodał.

Czytaj także: Pracujesz na kwarantannie lub izolacji? Lepiej dopilnuj jednej kwestii. Inaczej ZABIORĄ ci sporo z pensji!

Które województwa z największym przyrostem zakażeń?

- Widzimy, że teraz trzy województwa, w których znacząco rosną nam dane epidemiczne dotyczące liczby zakażonych, to woj. śląskie, woj. podlaskie i woj. łódzkie. Tam tydzień do tygodnia odnotowujemy wzrosty na poziomie 150 proc. - poinformował Andrusiewicz.

Wariant Omikron będzie dominował?

Rzecznik wskazał, że "wariant omikoron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce". "Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2464 próbki właśnie wariantu omikron, co stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce. Widać, jak z dnia na dzień ten wariant stanowi coraz większą liczbę przypadków" - powiedział rzecznik.

Ponad 60 tys. zakażeń dziennie

"Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na te wzrosty (liczby zakażeń SARS-CoV-2 - PAP) w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys." - dodał.

Kiedy udać się do psychodietetyka?

QUIZ. Prawda czy fałsz? Ósme pytanie spędzi ci sen z powiek!

Pytanie 1 z 15
Saturn jest największą planetą Układu Słonecznego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze