Narodowy Spis Powszechny 2021 nie odbędzie się? Zgłosiło się za mało rachmistrzów!

2021-02-09 19:50 STAN
Narodowy Spis Powszechny 2021 nie odbędzie się? Zgłosiło się za mało rachmistrzów!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Narodowy Spis Powszechny 2021 nie odbędzie się? Zgłosiło się za mało rachmistrzów!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla wszystkich! Miał rozpocząć się 1 kwietnia. Główny Urząd Statystyczny ogłosił nabór na rachmistrzów, ale zgłosiło się za mało osób. Czy Narodowy Spis Powszechny odbędzie się zgodnie z planem?

Kawowy chodnik na Ursynowie

Spis treści

  1. Narodowy Spis Powszechny 2021 nie odbędzie się?
  2. Brakuje rachmistrzów
  3. Co zrobić, by zostać rachmistrzem?
  4. Jakie są zadania rachmistrza?

Narodowy Spis Powszechny 2021 nie odbędzie się?

Narodowy Spis Powszechny 2021 zaplanowano na kwiecień. Okazuje się jednak, że w niektórych miastach wciąż brakuje rachmistrzów - osób, które miałyby nas policzyć. Nie oznacza to jednak, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań się nie odbędzie. Główny Urząd Statystyczny zdecydował się przedłużyć rekrutację o 7 dni.

Brakuje rachmistrzów

Rachmistrzów brakuje chociażby w Warszawie. Stolica potrzebuje co najmniej 745 osób. Uwzględniając niezbędną rezerwę kadrową w wysokości 25 proc. - liczba ta zwiększa się do 930 rachmistrzów. Póki co zarejestrowało się 450 kandydatów. Najchętniej zgłaszano się za pośrednictwem e-maila lub poprzez ePUAP.

Czytaj także: Spis Powszechny 2021: Warszawa szuka rachmistrzów, którzy nas policzą

Co zrobić, by zostać rachmistrzem?

Kandydatem na rachmistrza spisowego może być osoba w wieku minimum 18 lat. Powinna cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie oraz nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Czytaj także: Narodowy Spis Powszechny 2021 jest OBOWIĄZKOWY. Nie weźmiesz udziału? Grozi ci GRZYWNA. Jak się zapisać?

Jakie są zadania rachmistrza?

Do głównych zadań rachmistrza spisowego będą należeć:

  • przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w zainstalowaną aplikację formularzową,
  • zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej,
  • przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji, zachorowań, itp.) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.

Narodowy spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. Jest obowiązkowy dla wszystkich. Każdy z nas musi wziąć w nim udział. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze