Kupisz mieszkanie bez wkładu własnego! Sejm przyjął ustawę

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Kupisz mieszkanie bez wkładu własnego! Sejm przyjął ustawę

Kupisz mieszkanie bez wkładu własnego! Sejm przyjął ustawę

2021-10-01 18:51

Zdecydowana większość posłów głosowała "za" ws. ustawy dotyczącej mieszkania bez wkładu własnego. To część rozwiązań proponowanych w Polskim Ładzie. Co gwarantuje ustawa? Czy zakup mieszkania w Polsce będzie łatwiejszy?

Zdecydowana większość posłów, bo aż 398 głosowało "za". 50 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. Chodzi o ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego, który jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu. Co się zmieni?

Czytaj także: POLSKI ŁAD chce wprowadzenia "poprawki antyrozwodowej". Ile stracą osoby samotnie wychowujące dzieci?

Ustawa przewiduje, że wkład własny kredytobiorców biorących udział w programie będzie gwarantował Skarb Państwa. Posłowie przyjęli poprawkę dotycząca możliwości udzielania gwarantowanego kredytu m.in. na wykończenie mieszkania.

QUIZ. Czy wiesz, ile lat ma ta gwiazda? Niektóre odpowiedzi Cię zaskoczą! To wyjątkowo trudne wyzwanie

Pytanie 1 z 10
Ile lat ma Magda Gessler?
QUIZ. Czy wiesz, ile lat ma ta gwiazda? Niektóre odpowiedzi Cię zaskoczą! To wyjątkowo trudne wyzwanie

Parlamentarzyści opowiedzieli się m.in. za poprawką zgłoszoną przez KO zmierzającą do tego, by gwarantowany kredyt mieszkaniowy mógł być także udzielony "w związku z nabyciem prawa własności domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, w tym z wykończeniem nabywanego domu bądź mieszkania".

Czytaj także: Ceny jeszcze nigdy tak szybko nie szły w górę. Będzie jeszcze gorzej!

Nowe przepisy przewidują, że państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Czytaj także: Rekin goniący rybkę coraz popularniejszy wśród kierowców. Co oznacza nowa naklejka na autach?

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat w walucie polskiej. Projekt zawiera ponadto mechanizmy, które mają ograniczać ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m kw. powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania. Drugim z możliwych do zastosowania mechanizmów będzie upoważnienie dla Rady Ministrów pozwalające obniżyć, w rozporządzeniu, wysokość współczynników wpływających na ustawowe limity cenowe.

Nowoczesna karetka dla noworodków