Uczniowie podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki Uczniowie podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie

Matury 2021 przecieki: Będzie zawiadomienie do prokuratury także ws. matematyki

2021-05-05 17:11

Przecieki na maturze 2021. Wcześniej z języka polskiego, dziś także z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że zamierza złożyć w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. - Sytuacja jest tu nieco bardziej skomplikowana - mówi Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?

Najpierw z języka polskiego, teraz także z matematyki. Chodzi o przecieki podczas matury 2021. Centralna Komisja Egzaminacyjna już wcześniej informowała, że zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

Czytaj także: Matura 2021 - matematyka rozwiązana po 20 minutach? Uczniowie piszą w sieci o przeciekach!

Matura 2021: Przecieki z języka polskiego

- Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję o możliwym wycieku tematu wypracowania z języka polskiego. Na podstawie informacji, które odstawaliśmy na skrzynkę mailową od maturzystów, którzy przesyłali nam ten sam zrzut ekranu z Google Trends, który wydaje się pokazywać, że mniej więcej od godziny 7.30 wczoraj popularna bardzo w Google było wyszukiwanie frazy "Lalka ambicje", co jest tematem wypracowania - mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2021: Przecieki z matematyki

Podczas matury z matematyki scenariusz się powtórzył. Ponownie w wyszukiwarce popularność zyskiwały hasła sugerujące, że mogło dojść do wycieku arkuszy maturalnych. - Rzeczywiście mamy zdjęcie, które też przyznała nam cała grupa maturzystów. Zdjęcie niby telefonu o 7.10, ale ono jest przysłane do nas z konta, które było zamieszczone o 10.30, więc sytuacja jest tutaj trochę skomplikowana, ale ponieważ też to budzi wiele emocji maturzystów, jest już przygotowane zawiadomienie. Jutro rano zostanie zgłoszone, tym razem już bezpośrednio do prokuratury - dodaje szef CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla, że arkusze trafiają do szkół wcześniej. To prawdopodobnie któraś z placówek może być odpowiedzialna za ewentualny przeciek.

Czytaj także: MATURA 2021: Te pytania NA PEWNO się pojawią! [ARKUSZE - POLSKI, MATEMATYKA, ANGIELSKI]

- Od momentu przekazania arkuszy szkołom, CKE traci kontrolę nad pakietami arkuszy egzaminacyjnych i tutaj obowiązek ochrony tych materiałów spoczywa na dyrektorach szkół. Zawiadomiliśmy policję, żeby zbadała sprawę i podjęła dalsze kroki, jeśli okazałoby się, że rzeczywiście ktoś treść tych materiałów ujawnił, co jest złamaniem przepisów prawa - dodaje szef CKE.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Matura 2021 z matematyki. Jak Ci poszło na egzaminie?