Matury 2021 przecieki: Będzie zawiadomienie do prokuratury także ws. matematyki

2021-05-05 17:11
Uczniowie podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie
Autor: PAP/Marcin Bielecki Uczniowie podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie

Przecieki na maturze 2021. Wcześniej z języka polskiego, dziś także z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że zamierza złożyć w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. - Sytuacja jest tu nieco bardziej skomplikowana - mówi Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?

Najpierw z języka polskiego, teraz także z matematyki. Chodzi o przecieki podczas matury 2021. Centralna Komisja Egzaminacyjna już wcześniej informowała, że zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

Czytaj także: Matura 2021 - matematyka rozwiązana po 20 minutach? Uczniowie piszą w sieci o przeciekach!

Matura 2021: Przecieki z języka polskiego

- Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję o możliwym wycieku tematu wypracowania z języka polskiego. Na podstawie informacji, które odstawaliśmy na skrzynkę mailową od maturzystów, którzy przesyłali nam ten sam zrzut ekranu z Google Trends, który wydaje się pokazywać, że mniej więcej od godziny 7.30 wczoraj popularna bardzo w Google było wyszukiwanie frazy "Lalka ambicje", co jest tematem wypracowania - mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2021: Przecieki z matematyki

Podczas matury z matematyki scenariusz się powtórzył. Ponownie w wyszukiwarce popularność zyskiwały hasła sugerujące, że mogło dojść do wycieku arkuszy maturalnych. - Rzeczywiście mamy zdjęcie, które też przyznała nam cała grupa maturzystów. Zdjęcie niby telefonu o 7.10, ale ono jest przysłane do nas z konta, które było zamieszczone o 10.30, więc sytuacja jest tutaj trochę skomplikowana, ale ponieważ też to budzi wiele emocji maturzystów, jest już przygotowane zawiadomienie. Jutro rano zostanie zgłoszone, tym razem już bezpośrednio do prokuratury - dodaje szef CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreśla, że arkusze trafiają do szkół wcześniej. To prawdopodobnie któraś z placówek może być odpowiedzialna za ewentualny przeciek.

Czytaj także: MATURA 2021: Te pytania NA PEWNO się pojawią! [ARKUSZE - POLSKI, MATEMATYKA, ANGIELSKI]

- Od momentu przekazania arkuszy szkołom, CKE traci kontrolę nad pakietami arkuszy egzaminacyjnych i tutaj obowiązek ochrony tych materiałów spoczywa na dyrektorach szkół. Zawiadomiliśmy policję, żeby zbadała sprawę i podjęła dalsze kroki, jeśli okazałoby się, że rzeczywiście ktoś treść tych materiałów ujawnił, co jest złamaniem przepisów prawa - dodaje szef CKE.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Matura 2021 z matematyki. Jak Ci poszło na egzaminie?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze