Egzamin

i

Autor: pixabay.com Egzamin

Matura 2022: czy można wyjść w czasie egzaminu? Jakie są zasady?

2022-05-07 10:47

Czy i kiedy można wyjść z sali podczas egzaminu dojrzałości? Jakie zasady w tej kwestii obowiązują maturzystów i maturzystki? Sprawdźcie, co na ten temat mówi rozporządzenie w sprawie organizacji egzaminu maturalnego.

Matura 2022 - od tego egzaminu w dużej mierze będzie zależała dalsza ścieżka edukacyjna uczniów i uczennic kończących w tym roku szkoły ogólnokształcące. To właśnie na podstawie uzyskanych podczas matury wyników, prowadzony jest nabór do szkół wyższych. Nic więc dziwnego, że podczas egzaminu dojrzałości obowiązują bardzo rygorystyczne zasady. Mają one przede wszystkim uniemożliwić ściąganie. Stąd na przykład obecność komisji egzaminacyjnej, osobne ławki i określona lista rzeczy, które można wnieść na salę. Co zaś z wychodzeniem w czasie trwania matury? Czy uczniom i uczennicom wolno to robić? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu.

Jeśli Roman chce dostać się do Formuły 1, nie może stać w miejscu

Czy można wyjść z sali podczas matury 2022?

Matury 2022 startują już 4 maja (egzamin z j. polskiego - poziom podstawowy). Egzaminy z poszczególnych przedmiotów będą trwały blisko miesiąc. Uczniowie i uczennice powinni pamiętać o prawach przysługujących im podczas matury 2022. Jednym z nich jest wyjście do toalety. Każdy piszący może poprosić o udzielenie mu pozwolenia na wyjście do WC, a komisja musi tę prośbę spełnić. Wyjście z sali w takim przypadku odbywa się jednak zgodnie z pewnymi procedurami.

Rozporządzenie w sprawie organizacji egzaminu maturalnego stwierdza, że w takiej sytuacji osobę piszącą egzamin do toalety odprowadza jeden z członków komisji. Wyjście do WC to jedyne uzasadnienie dla wyjścia z sali przed skończeniem egzaminu lub upływem czasu.