maseczka

i

Autor: Pixaby

Maseczki OBOWIĄZKOWE na promenadach i bulwarach? Niejasności w rozporządzeniu. Rzecznik tłumaczy

2021-05-07 14:41

Maseczki na świeżym powietrzu tylko do 15 maja 2021 roku. Wcześniejsze zapowiedzi ministra zdrowia potwierdza opublikowane w czwartek rozporządzenia. W dokumencie znalazł się jednak zapis, że maseczki na świeżym powietrzu musimy nosić m.in. na promenadach czy bulwarach. Czy to oznacza, że zakrywanie ust i nosa nadal będzie obowiązywać na zewnątrz?

Maseczki na świeżym powietrzy tylko do 15 maja. Rząd publikuje rozporządzenie

O tym, że maseczki na świeżym powietrzu będziemy nosić do 15 maja, informował już wcześniej minister zdrowia. Konieczny był jednak spadek liczby zachorowań na koronawirusa w Polsce. Obecnie sytuacja w kraju zaczyna się poprawiać. Stąd decyzja o tym, że maseczki na świeżym powietrzu przestaną obowiązywać. Potwierdziło to rozporządzenie, które zostało opublikowane w czwartek, 6 maja.

Raport z anteny 07.05, godz.10

Gdzie nie trzeba nosić maseczki? Niejasne zapisy w rozporządzeniu

W opublikowanym rozporządzeniu znalazły się jednak fragmenty, które nie dla wszystkich mogą być jasne. Czytamy tam m.in., że maseczki na świeżym powietrzu trzeba nosić na promenadach, cmentarzach czy bulwarach.

"§ 25. 1. Do dnia 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa: (...) 2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych (...)."

Czy to oznacza, że zakrywanie ust i nosa jest w tych miejscach koniecznie? Nie do końca. Dalej pojawia się zapis:

"2. Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu."

Z analizy wynika więc, że maseczki na świeżym powietrzu do 15 maja w ogóle nie będą konieczne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pomiędzy innymi osobami nie zachowujemy 1,5 m dystansu.

Potwierdził to również rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie w Wirtualną Polską.

Intencja jest jasna, od 15 maja nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu. Sposób zapisania wyjątków w rozporządzeniu to technika legislacyjna. Nakaz noszenia maseczek na cmentarzach, promenadach, drogach czy bulwarach obowiązuje wyłącznie do połowy miesiąca - wyjaśnił rzecznik w rozmowie z WP.

Maseczki po 15 maja. Gdzie trzeba mieć maseczkę?

Maseczki na świeżym powietrzu przestaną być obowiązkowe po 15 maja. Nie oznacza to jednak, że całkowicie z nich zrezygnujemy. Wciąż trzeba je nosić m.in. w:

  • komunikacji miejskiej
  • w sklepach
  • w galeriach handlowych
  • w bankach, na poczcie
  • w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych
  • w muzeach, kinach, galeriach sztuki
  • w komunikacji publicznej
  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej
  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?