Wielkie luzowanie obostrzeń od 1 marca. Premier ogłosił wielkie zmiany!

i

Autor: twitter.com/MZ_GOV_PL

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ od 1.03.2022. Premier ogłosił WIELKIE zmiany! To koniec noszenia maseczek?

2022-02-23 9:25

W środę (23.02.2022r.) odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca sytuacji pandemicznej w naszym kraju. Podczas konferencji zapowiedziano długo wyczekiwane rezygnacje z obostrzeń! Co dokładnie przekazano?

Konferencja premiera i ministra zdrowia 23.02.2022.

Piąta fala koronawirusa nadal nie odpuszcza, choć w Polsce w ostatnich dniach notuje się coraz niższe liczby zakażeń dziennie. Ostatniej doby było to "zaledwie" 18 tysięcy,  a w poniedziałek (21 lutego) liczna ta spadla poniżej 10 tysięcy. 

W ubiegłym tygodniu Adam Niedzielski na konferencji prasowej mówił, że "mamy do czynienia z początkiem końca pandemii". Usłyszeliśmy wtedy również, że w marcu jest możliwe luzowanie obostrzeń. 

Jeszcze na początku tygodnia rzecznik rządu potwierdził wcześniejsze zapewnienia Adama Niedzielskiego. W Radiu Plus zaznaczył, że jeśli tendencja spadkowa by się potwierdzała, to "faktycznie w marcu można byłoby mówić o pewnym luzowaniu obostrzeń" covidowych. Jak daleko idących, to już trudno powiedzieć na ten moment - zaznaczył.

ZNIESIENIE OBOSTRZEŃ od 1 marca!

Premier mówi, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. - Ale przywracamy normalną pracę w urzędach. Znosimy zalecenie do pracy zdalnej. Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników, ale w skróconym czasie - dodaje premier.

- Stopniowo odejdziemy od obostrzeń, ale dziś ogromna część z nich zostanie odwołana. Warto podkreślić też rolę szczepień, które chronią przed zgonem - mówi Morawiecki.

Od 1 marca znosimy większość restrykcji o charakterze gospodarczym. Pozostają restrykcje dotyczące maseczek, kwarantanny i izolacji - o tym z kolei mówił Adam Niedzielski. Jak podkreśla, reszta obostrzeń też będzie znoszona w swoim czasie.

Widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń i restrykcji, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy i kwartałów. Kolejne kraje znoszą obostrzenia i wracają do normalności, ale wciąż zalecają szczepienia. Zmiany, które zaproponujemy konsultowane są z radą ds. COVID-19 

- mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki.

Minister zaznaczył, że omikron sięgnął nawet 60 tys. zachorowań, ale część osób "dokonywała samotestowania", więc dane nie są pełne. Niedzielski zwrócił mimo to uwagę na "znaczące" spadki.

- Ryzyko, które w styczniu ocenialiśmy jako wysokie, teraz możemy ocenić jako stosunkowo niskie. I to jest argument do podjęcia naszych decyzji. Kolejny argument to kwestia immunizacji - z jednej strony zaszczepienia, z drugiej zakażeń. Obserwujemy wysoki poziom immunizacji w reprezentatywnych grupach, które badamy. Ostatnie badanie pokazywało, że ten wskaźnik obecności przeciwciał występował u nawet 80 proc. osób - powiedział Niedzielski.

Sonda
Czy obostrzenia powinny zostać zniesione czy zaostrzone?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Trwa agresja Rosji na Ukrainę