Lockdown w Polsce

i

Autor: Pixaby

LOCKDOWN: Od której godziny obowiązuje? Na co trzeba uważać? To MUSISZ wiedzieć!

2021-03-20 16:02

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od soboty 20.03.2021 w całej Polsce wprowadzony zostanie lockdown. Jakie obostrzenia będą nas obowiązywać? Od której godziny musimy zacząć się do nich stosować? Gdzie trzeba nosić maseczki? Kto nie musi zakrywać ust i nosa? Czy będzie zakaz przemieszczania się? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści

  1. Od której godziny obowiązuje lockdown?
  2. Jakie obostrzenia?
  3. Gdzie trzeba nosić maseczkę?
  4. Chorujesz? Miej zaświadczenie od lekarza
  5. Od jutra zakaz przemieszczania się?

Od soboty 20 marca w całej Polsce będzie obowiązywać lockdown. Rząd zdecydował się na taki ruch, ponieważ jak informował Adam Niedzielski na środowej konferencji: trzecia fala nie zwalnia, pandemia nadal się rozwija i nie widać, żeby hamowała. - Nie mamy już przestrzeni do wprowadzania obostrzeń na poziomie regionów. Jedynym wyjściem jest wprowadzenie obostrzeń na całą Polskę – mówił.

Od której godziny obowiązuje lockdown?

Lockdown w całej Polsce ma obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia. Rząd nie wyznaczył konkretnej godziny, o której zasady mają wejść w życie. Dlatego do nowych obostrzeń musimy dostosować się z dniem 20 marca, czyli już o północy z piątku na sobotę.

Jakie obostrzenia?

Od soboty, na trzy tygodnie funkcjonowanie będą musiały ograniczyć takie działalności jak:

- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych;

- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

- kina

- stoki narciarskie

- kluby fitness i siłownie - obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Gdzie trzeba nosić maseczkę?

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że rząd wprowadził nakaz zakrywanie ust i nosa przy pomocy maseczki (chirurgicznej, bądź bawełnianej). Dlatego nie można już używać przyłbic czy innych zamienników jak szaliki, chusty, kominy.

Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje nas we wszystkich miejscach publicznych, czyli: na chodnikach, placach zabaw, bulwarach, sklepach, promenadach, cmentarzach itp. Także w budynkach: administracji publicznej, kultury, kościołach, szkołach, bankach, restauracjach i kawiarniach, oraz centrach handlowych, a nawet na klatkach schodowych. Maseczki obowiązują również w transporcie publicznym, lotniczym, oraz morskim.

Chorujesz? Miej zaświadczenie od lekarza

Z obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką zwolnione są osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego lub krążenia, z niewydolnością oddechową, lub krążeniową, a także osoby cierpiące na schorzenia neurologiczne. W razie kontroli trzeba mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi chorobę. O takie zaświadczenie może zapytać nas: policja, straż miejska/gminna, a także służby ochrony kolei.

Od jutra zakaz przemieszczania się?

Na środowej konferencji Adam Niedzielski stwierdził, że nowe obostrzenia w żaden sposób nie ograniczają możliwości przemieszczania się.

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?

Polub nas na Facebooku!

Sonda
Czy Twoim zdaniem rząd podjął dobrą decyzję o wprowadzeniu lockdownu?