Sejm przyjął tzw. Lex Czarnek! Odrzucono wniosek o wotum nieufności wobec Bortniczuka

i

Autor: Marcin Wziontek/SE

LEX TVN niespodziewanie ponownie w Sejmie! Znamy wyniki głosowania! Posłowie opozycji oburzeni wyszli z sali

2021-12-17 15:10

Dzisiaj, około godziny 13, sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie powróciła do tematu ustawy o radiofonii i telewizji, którą we wrześniu odrzucił Senat, popularnie zwaną LEX TVN. Odrzucono bezwzględną większością głosów uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Niespodziewane obrady Sejmu w sprawie LEX TVN! 17 grudnia około godz. 13:00, sejmowa komisja powróciła do tego tematu. Jak twierdzą posłowie opozycji, tryb zwołania komisji jest niezgodny z regulaminem Sejmu, gdyż – jak informują – zostali powiadomieni SMS-em pół godziny przed.

Ostatecznie, obrady odbyły się. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Komisja Kultury i Środków Przekazu negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu i zarekomendowała Sejmowi jej odrzucenie. Wcześniej wniosek o zamknięcie obrad Komisji w związku z - jej zdaniem - zbyt krótkim terminem, w którym została zwołana komisja, złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. "Dostałam sms-a od państwa o godz. 12.36 o tym, że ta komisja ma mieć dzisiaj miejsce. Zgodnie z regulaminem sejmowym artykuł 152 o terminie i porządku dziennym posiedzenia komisji powinniśmy być poinformowani trzy dni przed posiedzeniem komisji. To jest kpina z tej komisji, z nas wszystkich tutaj. Wnoszę o odrzucenie i zamknięcie tych obrad" - uzasadniała swój wniosek posłanka Lewicy. Komisja Kultury odrzuciła ten wniosek.

Wniosek przeciwny złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS). "Uważam, że jeżeli tutaj mamy uchwałę Senatu z dnia 9 września, dzisiaj mamy koniec grudnia, czyli to jest bardzo długi termin. Uchwała Senatu jest tak bardzo rozbudowana, że myślę, że spokojnie te dwa miesiące wystarczą na to, żeby się zapoznać z tą jednozdaniową uchwałą Senatu i każdy ma wyrobione zdanie na ten temat. Co do terminów posiedzeń komisji to regulamin przewiduje, że istnieje możliwość za zgodą Sejmu, Komisji skrócenia terminów. I jest to propozycja, żeby rozpatrzeć w skróconym terminie. Jestem przeciw wnioskowi o oddalenie" - mówił Suski.

Posłowie opozycji w trakcie obrad podnosili, że komisja została zwołana wbrew regulaminowi Sejmu. Cześć posłów opozycji w trakcie głosowania opuściła obrady Komisji.

11 sierpnia Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zgłoszony przez PiS. W efekcie tej ustawy zmieniają się zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to mogą oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery. 9 września Senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Dzisiaj Sejm odrzucił uchwałę Senatu - ustawa LEX TVN trafi więc do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. 

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!