Kosmiczny pociąg widoczny na niebie w marcu 2021! Jak i kiedy oglądać? Co to za zjawisko? [WIDEO]

i

Autor: Canva.com / https://www.youtube.com/watch?v=XWzMYZS3nzo Kosmiczny pociąg widoczny na niebie w marcu 2021! Jak i kiedy oglądać? Co to za zjawisko? [WIDEO]

Kosmiczny pociąg widoczny na niebie w marcu 2021! Jak i kiedy oglądać? Co to za zjawisko? [WIDEO]

2021-03-09 11:09

Kosmiczny pociąg widoczny na niebie w marcu 2021! Jak i kiedy oglądać? Co to za zjawisko? Przelot kilkudziesięciu satelitów Starlink można obserwować na nocnym niebie już teraz. 'Starlink to powstająca na orbicie megakonstelacja satelitarna, która od kilku miesięcy pozwala na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu za pośrednictwem łącza satelitarnego. Za kilka miesięcy usługa będzie dostępna też w Europie.' - czytamy na profilu Z głową w gwiazdach.

Kosmiczny pociąg widoczny na niebie w marcu 2021! Jak i kiedy oglądać? Co to za zjawisko? Obecnie nad Polską możemy oglądać satelity Starlink z najnowszej 'paczki', wyniesionej na orbitę 4 marca 2021. Jest to już dwudziesta seria. Start miał 4 marca, co oznacza że satelity wciąż są dosyć blisko siebie i pozwala to na widowiskowe obserwacje. Kosmiczny pociąg jest widoczny z Polski ok. 5 nad ranem, mniej więcej godzinę przed wschodem Słońca.

Satelity wynoszone są przez firmę SpaceX w paczkach po 60 sztuk. Zanim zostaną rozmieszczone na swoich docelowych orbitach, podróżują w zbitej grupie. To dlatego tworzą niezwykle widowiskowe 'gwiezdne pociągi', zwracają uwagę postronnych obserwatorów, jak i miłośników astronomii.

Satelity Satarlink - do kiedy oglądać gwiezdny pociąg?

Gwiezdny pociąg widoczny będzie na niebie do połowy marca. W Warszawie widoczne będą między innymi w środę 10 marca - na niebie należy ich wypatrywać w okolicach godziny 5 nad ranem.

Alicja Szemplińska szykuje się do matury. Nauka nie idzie zbyt dobrze [WYWIAD]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE