Limity wiernych w kościołach. Czy kościoły będą zamknięte?

i

Autor: Pixabay Limity wiernych w kościołach. Czy kościoły będą zamknięte?

Kościoły zamknięte w Wielkanoc? Ile osób będzie mogło być na mszy? Limity wiernych

2021-03-25 11:30

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia związane z trzecią falą epidemii. Wczoraj minister spotkał się z przedstawicielami kościoła i zaapelował o przestrzeganie limitu wiernych w kościołach. Od 27.03 będą one jeszcze bardziej restrykcyjne. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

  1. Limity wiernych w kościołach w czasie Wielkanocy
  2. Nowe obostrzenia i limity w kościołach
  3. Wielkanoc 2021 pod znakiem obostrzeń
  • 1 osoba na 15 mkw., przy zachowaniu odległości i w maseczce – tak do tej pory wyglądały wytyczne dla kościołów dotyczące limitu wiernych. Tak było dotychczas. Przed Wielkanocą czekają nas zmiany
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski i bp Artur Miziński apelowali do proboszczów o przestrzeganie obostrzeń związanych z limitami wiernych. Trzecia fala epidemii jest faktem i nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń
  • O tym, jak w tym roku powinny wyglądać nabożeństwa Wielkiego Tygodnia wypowiedział się też Watykan. Do sprawowania nabożeństw powinna być oddelegowana minimalna liczba kapłanów

Limity wiernych w kościołach w czasie Wielkanocy

Do tej pory w kościołach i miejscach kultu religijnego obowiązywały następujące limity wiernych – maksymalnie 1 osoba na 15 mkw powierzchni, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Dodatkowo każda osoba uczestnicząca we mszy powinna stosować się do zasad zakrywania ust i nosa. Wyjątek stanowią osoby sprawujące kult. Te obostrzenia już nie obowiązują.

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski po rozmowie z władzami kościoła zaapelował do proboszczów o przestrzeganie obowiązujących limitów wiernych.

"Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń" – podkreślali we wspólnym komunikacie Niedzielski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Nowe obostrzenia i limity w kościołach

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe limity wiernych w kościołach i miejscach kultu religijnego. Od 27 marca obowiązuje limit - 1 osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 mkw. oraz zasłanianie ust i nosa w czasie uczestnictwa we mszy. 

Wielkanoc 2021 pod znakiem obostrzeń

Podobnie jak w tamtym roku, tegoroczna Wielkanoc upłynie pod znakiem obostrzeń pandemicznych. Zgodnie z wytycznymi z Watykanu w Wielką Sobotę najprawdopodobniej znów nie pójdziemy do kościoła z koszyczkami.

Zobacz: Nowe wytyczne na Wielkanoc 2021. Czy będzie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę? Jak ma wyglądać Wielki Tydzień? Watykańskie wytyczne!

Watykan przypomniał również, że zeszłoroczny dekret o obchodzeniu Wielkiego Tygodnia jest aktualny również w tym roku. Według tego dokumentu biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Prościej mówiąc, wszelkie nabożeństwa powinny być sprawowane przy jak najmniejszej liczbie osób.