REWOLUCJA na autostradach! Ogromne zmiany dla kierowców. Możecie być zaskoczeni!

2021-06-02 13:37
autostrada
Autor: Pixaby Koniec bramek na autostradach. Jak zapłacić za autostradę?

Szykują się ogromne zmiany dla kierowców, którzy podróżują autostradami. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która znosi bramki na wspomnianych drogach. Ta wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Jak będzie wyglądać teraz przejazd autostradą? Gdzie umieścimy za nią opłatę? Dowiecie się w materiale.

Koniec z bramkami na autostradach. Prezydent Duda podpisał nowelę ustawy

We wtorek, 1 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy znoszącej bramki na państwowych autostradach. Celem rządowej ustawy jest zwiększenie przepustowości i ograniczenie zatorów na państwowych autostradach płatnych poprzez zmianę sposobu poboru opłaty za przejazd. Dokument ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Oznacza to, że pobór za płatne odcinki będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jak?

Raport z Anteny 02.06

Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Opłatę za przejazd autostradą będzie można uregulować na dwa sposoby.

Zmiana polega na rezygnacji z poboru manualnego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, oraz wprowadzeniu dwóch nowych trybów uiszczenia opłaty: elektronicznego biletu autostradowego i opłaty pobranej na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, dalej jako "SPOE KAS" - czytamy w informacji o ustawie zamieszczonej na stronie kancelarii prezydenta.

Jak wyjaśniono, w razie wyboru tej ostatniej metody płatności, użytkownik autostrady będzie obowiązany do zainstalowania i uruchomienia stosownego urządzenia lub aplikacji. Opłatę za przejazd będzie musiał umieścić właściciel pojazdu, posiadacz pojazdu lub użytkownik pojazdu.

Rezygnacja z bramek pozwoli na zapewnienie niezakłóconego i płynnego przejazdu bez konieczności zatrzymywania się. W pierwszej kolejności zmiany zostaną wprowadzone na autostradzie A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. System e-Toll zacznie działać tam 1 grudnia 2021 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze