koronawirus

i

Autor: fot.pixabay.com Koronawirus na Podkarpaciu. Raport Ministerstwa Zdrowia: piątek 12.11.2021

Konferencja ministra zdrowia. Kolejne luzowanie obostrzeń. Jakie limity osób w kościele?

2021-06-02 10:33

W środę, 2 czerwca, odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca znoszenia kolejnych obostrzeń jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Czy obostrzenia zostały CAŁKOWICIE zniesione? Jakie zmiany zostały wprowadzone? Co z limitem osób w kościele? Sprawdźcie poniżej.

Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej podsumował aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Zwrócił uwagę na spadającą liczbę zakażeń, liczby hospitalizacji oraz że coraz mniejsza jest "trafialność" testów, czyli odsetek pozytywnych testów na koronawirusa. Jak wskazał, "dzisiejszy wynik" to ok. 600 zakażeń przy ok. 55 tys. przeprowadzonych badań. "To pokazuje, że odsetek trafialnych badań jest mniej więcej 1-procentowy. To rzeczywiście wielkości stosunkowo najmniejsze, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie całej epidemii" - zauważył.

Zwracał uwagę też na średnie z ostatnich tygodni wskazując, że widać bardzo wysoki spadek dynamiki zakażeń. "Jeśli popatrzymy na dwa ostatnie tygodnie to średnia liczba zakażeń, mimo że jesteśmy już na takim niskim poziomie, na poziomie poniżej 1000 zakażeń dziennie, ona jest nadal bardzo wysoka, bo jest rzędu 44-45 proc. W ostatnich tygodniach na stałe obserwowaliśmy, że ten spadek był w tak dużym tempie" - mówił.

Konferencja ministra zdrowia. Luzowanie obostrzeń - zwiększenie limitu osób. Jaki limit w kościołach?

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że "od 6 czerwca do 25 czerwca zostaje przedłużony w tej chwili obowiązujący reżim sanitarny". Jednak już od 6 czerwca zwiększone zostaną limity osób w poszczególnych miejscach. Potrwa to do 25 czerwca. Później, rząd ogłosi kolejne informacje dotyczące łagodzenia obostrzeń na okres wakacyjny. Jak zmienią się limity osób od 6 czerwca? Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m2; od 6 czerwca zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób. A co z kościołem i miejscem kultu religijnego? Niedzielski zaznaczył, że przywrócona zostaje możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw - z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m kw. Ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach". "To jest taki zunifikowany wskaźnik" - wskazał. (PAP).

Powyższa wypowiedź potwierdza, że limit ten pozostaje bez zmian, bowiem zgodnie z przedstawionymi 28 kwietnia przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szczegółami odmrażania gospodarki od 4 maja zwiększony został limit osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach z 1 osoby na 20 m kw., do 1 osoby na 15 m kw. Rząd zalecał też wtedy jednocześnie odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Raport z anteny 1.06, godz.10
Sonda
Polska. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami powinny być wyższe?