Nowy taryfikator mandatów 2021. Za to otrzymasz 15 punktów karnych

i

Autor: pexels

Kolejne zmiany w przepisach drogowych. Kierowcy dużo zaoszczędzą. Ale nie wszyscy

2021-08-23 9:03

Kolejne zmiany w przepisach drogowych dotyczą dwóch istotnych kwestii, a dzięki nim kierowcy mogą sporo zaoszczędzić. Chodzi o tzw. tablice rejestracyjne na całe życie oraz możliwość tymczasowego wycofanie pojazdu z ruchu. Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Co oznaczają i jakie oszczędności mogą przynieść kierowcom?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w Dzienniku Ustaw komunikat dotyczący dwóch ważnych zmian dla kierowców. Będą to:

  1. zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu (tzw. tablice rejestracyjne na całe życie), np. po jego zakupie,
  2. możliwość tymczasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego.

Oba nowe przepisy wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektóre inne ustawy.

Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie tych ułatwień dla kierowców i właścicieli pojazdów został wyznaczony w komunikatach ministra właściwego ds. cyfryzacji.

– Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rekordowe mandaty dla kierowców| ESKA XD - Prosto z salonu #22
Sonda
Uważasz, że wprowadzenie tablic rejestracyjnych na całe życie i możliwości tymczasowego wycofania pojazdu z ruchu to dobry pomysł?

Tablice rejestracyjne na całe życie

Wprowadzenie pierwszego przepisu oznacza, że kierowcy nie będą musieli przerejestrowywać aut. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną. W sumie razem z opłatą ewidencyjną da to 99,50 zł oszczędności.

Tymczasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Nowe zmiany przewidują również rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe. Będzie to dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów.

Zgodnie z komunikatem w przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie.

Opisana zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Zmiany w przepisach drogowych – od kiedy?

Zmiany w przepisach drogowych dotyczące rejestracji pojazdów wejdą w życie 31 stycznia 2022 roku.

(PAP)