Kiedy spadek liczby zakażeń

i

Autor: Pixabay.com

Kiedy SPADEK LICZBY ZAKAŻEŃ? Wirusolog podaje prawdopodobny termin. Jest jednak warunek!

2021-03-20 17:17

Na spadek dziennej liczby zakażeń będziemy musieli jeszcze poczekać. Takiego zdania jest prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Według profesora, zależy to od tego, czy ludzie zastosują się do wprowadzonych od soboty obostrzeń. Kiedy trzecia fala pandemii koronawirusa zacznie się cofać, a Polacy będą mogli wreszcie odetchnąć?

- Dynamika, jest miarą rozsądku społecznego. Czym innym jest wydanie rozporządzenia, a czym innym jest jego realizacja. Jeśli będziemy respektować wprowadzone ograniczenia, to możemy mieć spadek zakażeń za jakieś dwa, trzy tygodnie - powiedział prof. Gut. zapytany, kiedy można spodziewać się pozytywnych skutków wprowadzenia w całym kraju obostrzeń.

Profesor zauważył, że wskaźniki zachorowań są wysokie i nie wiadomo, co będzie w przyszłym tygodniu.

- Wtorkowe dane pokażą nam dopiero, czy stoimy w miejscu, czy liczba zachorowań wciąż będzie wzrastać - powiedział.

Wirusolog zauważył pewną niepokojącą tendencję.

- Wysoki odsetek osób hospitalizowanych oraz tych, które są pod respiratorami, wskazują, że Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, bagatelizując objawy choroby - zaznaczył. - Obecnie, coraz więcej chorych, to ludzie młodzi, którzy w przeciwieństwie do osób starszych, dużo rzadziej i później zgłaszają się do lekarza, ponieważ są przekonani, że nie złapali koronawirusa. Myślą, że pojawiające się objawy złego samopoczucia, to tylko zwykłe przeziębienie i próbują leczyć się na własną rękę.

Oczywiście nie w każdym przypadku jest to COVID-19.

- Jeśli jednak zlekceważy się objawy i okaże się, że to jest koronawirus, wówczas takie osoby dużo szybciej trafiają pod respirator - ostrzega prof. Gut.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób. Zestawienia publikowane przez resort mówią, że w szpitalach przebywa 23 293 chorych na COVID-19, z tego 2 315 pod respiratorami.

Raport z anteny 19.03.2021, godz.10