KARY dla niezaszczepionych na COVID-19?! Lista się wydłuża. Polacy dadzą się namówić?

i

Autor: pexels KARY dla niezaszczepionych na COVID-19?! Lista się wydłuża. Polacy dadzą się namówić?

KARY dla niezaszczepionych na COVID-19?! Lista się wydłuża. Co się na niej znalazło?

2021-05-19 8:14

Będą kary dla niezaszczepionych na COVID-19? Coraz częściej słyszy się o takich pomysłach. Jedną z nich mogłoby być wprowadzenie godziny policyjnej, dla osób, które nie zdecydowały się przyjąć szczepionki - o tym pisaliśmy jakiś czas temu. Lista jednak się wydłuża i pojawia się coraz więcej potencjalnych kar dla niezaszczepionych. Jakie?

Kary dla niezaszczepionych na COVID-19. Coraz więcej propozycji

Przypomnijmy, że na początku mówiono o tym, że osoby zaszczepione na COVID-19 będą mogły liczyć na benefity. Pomysły w tej kwestii zostały jednak porzucone, gdy okazało się, że spora część społeczeństwa nie zgadza się z taką retoryką. Szczepienia na COVID-19 są przecież dobrowolne. Ich przeciwnicy podkreślali, że "zmuszanie" kogoś do przyjęcia szczepionki jest niezgodne z konstytucją i nie można obywatelom niczego narzucać. Wydaje się więc, że pomysł benefitów upadł. Tymczasem coraz częściej podnoszone są głosy na temat kar, dla tych którzy szczepienia odmówią. Jakie?

Raport z anteny 18.05, godz.10

Jakie kary dla niezaszczepionych? Lista się wydłuża

Według sondażu IBRIS prawie 30 proc. Polaków nie chce się zaszczepić. Inne badanie przeprowadzone dla Instytutu Ekonomicznego podkreśla, że niechętnych szczepieniom jest aż 64 proc. ankietowanych. A to oznacza, że osiągnięcie odporności populacyjnej znacznie się oddala.

Eksperci wskazują, że Polaków do szczepienia mogłyby zachęcić "kary". Ich lista jest coraz dłuższa. Ostatnio wspominaliśmy o pomyśle prof. Miłosza Parczewskiego, który zaproponował wprowadzenie godziny policyjnej lub zakazu przemieszczania się pomiędzy województwami dla osób, które nie przyjmą szczepionki na COVID-19.

Pojawiają się też kolejne propozycje. Jak podaje "Fakt", według dr Piotra Rzymskiego, eksperta w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, szczepienia obowiązkowo powinna być służba zdrowia oraz studenci medycyny. Dalej posuwa się epidemiolog dr Krzysztof Kuszewski. Ten proponuje kary finansowe dla niezaszczepionych.

Jestem za wprowadzeniem ograniczeń dla osób, które nie chcą się zaszczepić, bo powodują zagrożenie dla innych osób, a nawet ich śmierć. Szczepienia przeciwko koronawirusowi powinny być obowiązkowe, tak jak to jest w przypadku dzieci, A ci, którzy się nie chcą zaszczepić, powinni dostawać mandaty – mówi Faktowi ekspert.

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego natomiast podkreśla, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe. Osoby, które na to się nie zdecydują, mogłyby mieć zakaz wstępu np. na imprezy masowe.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?