Kara za Turów: Polska chce unieważnić decyzję KE. Jest skarga!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Kara za Turów: Polska chce unieważnić decyzję KE. Jest skarga!

Kara za Turów: Polska chce unieważnić decyzję KE. Jest skarga!

2022-04-26 16:26

Do Sądu UE wpłynęła skarga Polski. Chodzi o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej o potrąceniu kwot kary pieniężnej, nałożonej postanowieniem wiceprezes TSUE w sprawie dotyczącej kopalni Turów - podał Ireneusz Kolowca z TSUE.

Rządy Czech i Polski poinformowały w lutym TSUE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów. Prezes Trybunału postanowił w efekcie o wykreśleniu sprawy z rejestru. Umowa przewiduje zapłatę odszkodowania dla Czech w wysokości 35 mln euro oraz przekazanie 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych.

Rozmowy ws. kopalni Turów

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni w ramach tzw. środka tymczasowego.

Gigantyczne kary

Strona czeska uważała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżyli się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni. 20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Czytaj także: Kopalnia Turów. TSUE: Polska ma płacić KE 500 tys. euro kary dziennie za wydobycie węgla

W lutym br. Komisja Europejska poinformowała Polskę, że przystąpi do potrącenia płatności należnych Polsce z budżetu UE z tytułu kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.

Polska płaci karę za Turów

Z informacji przekazanych przez KE na początku kwietnia wynika, że KE potrąciła środki z polskiej koperty w budżecie UE z tytułu kar za okresy: 20 września 2021 r. - 19 października 2021 r., 20 października 2021 r. - 18 listopada 2021 r., 19 listopada 2021 r. - 18 grudnia 2021 r.

Protest pracowników kopalni Turów.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Zagraj w państwa, miasta i rzeki. 20 liter w grze

Pytanie 1 z 20
Państwo, miasto i rzeka na A. Co pasuje?