Jest decyzja ws. hulajnóg elektrycznych! Mandaty m.in. za korzystanie z komórki

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Cybularny, 2019 Jest decyzja ws. hulajnóg elektrycznych! Mandaty m.in. za korzystanie z komórki

Jest decyzja ws. hulajnóg elektrycznych! Mandaty m.in. za korzystanie z komórki

2021-01-26 18:53

Jest decyzja ws. hulajnóg elektrycznych. Rząd przyjął projekt nowelizacji, który reguluje status prawny tych pojazdów. Proponuje się m.in. mandaty za korzystanie z komórki podczas jazdy czy zakaz kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Sprawdź szczegóły!

W Poznaniu powstała ekohulajnoga zbudowana jak roślina!

Jest decyzja ws. hulajnóg elektrycznych!

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy regulujący status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. deskorolek elektrycznych.

Jakie przepisy obowiązują?

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych czy deskorolek elektrycznych:

  • będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Jak czytamy w komunikacie CIR, dotyczyć to będzie części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych.
  • nie będą mogli kierować hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h
  • nie będą mogli kierować hulajnogą lub UTO pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
  • nie będą mogli przewozić hulajnogą elektryczną i UTO innych osób, zwierząt lub przedmiotów, a także ciągnąć lub holować innych pojazdów.
  • nie będą mogli zostawiać hulajnóg elektrycznych i UTO na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Czytaj także: Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych. Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym

Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany, co stwarzało realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach.

- Kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h - czytamy w komunikacie CIR.

Za co możesz dostać mandat?

Można dostać mandat za:

  • korzystanie podczas jazdy z telefonu (200 zł)
  • przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku (100 zł).
  • kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka (od 300 do 500 zł),
  • naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku (100 zł)
  • nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu (350 zł).

Czytaj także: Pierwszeństwo dla pieszych na pasach, zakaz jazdy na zderzak. Standardy Europy Zachodniej w Polsce

Zgodnie z nowymi przepisami, hulajnogą elektryczną będzie można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Trzeba będzie jednak jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

[QUIZ] Flagi świata! Myślisz, że to takie proste?

Pytanie 1 z 10
Czyja to flaga?
[QUIZ] Dopasujesz flagę do kraju?

Prawo jazdy na hulajnogę elektryczną?

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany.

Czytaj także: Dodatkowy urlop lub premia. Tak pracodawca może nagrodzić pracownika za zaszczepienie się

Według proponowanych przepisów poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat będzie zabronione w każdej sytuacji – również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Gdzie parkować hulajnogę?

Hulajnoga będzie musiała być ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, musi być również ustawiona równolegle do krawędzi chodnika. Poza tym szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych musi być nie mniejsza niż 1,5 m.

Jeśli zostanie pozostawiona w miejscu zabronionym, będzie mogła zostać usunięta z drogi na koszt właściciela, zaś o usunięciu pojazdu z drogi decydował będzie policjant lub strażnik miejski.