Dodatkowy urlop lub premia. Tak pracodawca może nagrodzić pracownika za zaszczepienie się

2021-01-26 15:49
Dodatkowy urlop lub premia. Tak pracodawca może nagrodzić pracownika za zaszczepienie się
Autor: Free-Photos fot. Free-Photos

Amerykański oddział sieci sklepów Lidl zadeklarował wypłatę kasjerom ekstra świadczeń za zaszczepienie się. Każdemu pracownikowi ze Stanów Zjednoczonych, który podda się szczepieniu, Lidl gwarantuje 200 dolarów. Jakie inne benefity może zaoferować pracodawca? Czy takie rozwiązania trafią również do Polski?

Jak informuje serwis Wiadomościhandlowe.pl, poza Lidlem na podobny pomysł w Stanach Zjednoczonych wpadły takie firmy jak Aldi czy Dollar General Corp. Jak zgodnie przyznają eksperci rynku pracy, pracodawca nie może odbierać niezaszczepionym dotychczasowych uprawnień. Nie ma natomiast przeciwwskazań, by nagradzał pracowników, którzy zaszczepili się na COVID-19. Pracodawca ma prawo promować zachowania prozdrowotne, w tym nagradzać za nie swoich pracowników. Jakie wobec tego mogą być nagrody od szefa dla zaszczepionych pracowników? Może to być możliwość powrotu do zakładu pracy z pracy zdalnej, zdjęcie z pracownika obowiązku noszenia maseczki czy dodatkowe dni urlopu. Benefity dla zaszczepionych przewiduje także Narodowy Program Szczepień. W tym przypadku mowa jest m.in. o zwolnieniu z obowiązku kwarantanny nawet po kontakcie z osobą zakażoną. Zaszczepieni mają też nie być uwzględniani w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Złota Kaczka stała się... srebrna!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze