Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych. Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych. Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym

Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych. Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym

2021-01-21 20:28

Pierwszeństwo dla pieszych przy wchodzeniu na pasy i zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię - to niektóre z zapisów, które znalazły się w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Co oznaczają zmiany?

Starszy kierowca pomylił pasy ruchu w Poznaniu

Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych: nowelizacja prawa o ruchu drogowym

W czwartek 21.01.2021 roku Sejm uchwalił nowelę wprowadzającą kilka zmian w prawie o ruchu drogowym. Nowe zasady zakazują m.in. korzystania z telefonu komórkowego czy innych urządzeń elektronicznych na przejściach dla pieszych czy torowiskach. Takie urządzenia mogą rozpraszać uwagę pieszego.

Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na pasy

W nowelizacji znalazł się też przepis o pierwszeństwie dla pieszych przy wchodzeniu na pasy. - Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście - napisano w projekcie nowelizacji.

Czytaj także: Możesz jeździć samochodem bez prawa jazdy! Od grudnia 2020 ważne zmiany w przepisach

Jazda na zderzaku

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

- To właśnie na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika ze statystyk, niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 r. z tego powodu tylko na autostradach doszło do 94 wypadków, w których zostało zabitych 13 osób, a ranne zostały 143 osoby - napisano.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Nowe i stare pytania! Sprawdź się!

Pytanie 1 z 1
Który z wymienionych sposobów przewożenia gaśnicy w samochodzie osobowym jest właściwy?

Noga z gazu w obszarze zabudowanym

Proponowane przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Obecnie w godzinach nocnych (g. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

Czytaj także: Niepokojące wyniki kontroli taksówkarzy i przewozu osób. Co 12 kierowca nie miał prawa jazdy!

Za przyjęciem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym głosowało 423 posłów, 22 było przeciw, zaś czterech wstrzymało się od głosu.

Kiedy zasady wejdą w życie?

Strona rządowa wskazywała, że 1 czerwca tego roku wydaje się najlepszym terminem na wdrożenie przepisów m.in. ze względu na konieczność przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat wprowadzanych zmian. - Jesteśmy w fazie końcowej realizacji materiałów kampanijnych - mówił dyrektor Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!