policjant

i

Autor: Pixabay

Jak dobrze znasz swoje prawa? Tych rzeczy NIE MA PRAWA ci zrobić policjant

2021-06-29 10:33

Czy znasz dobrze swoje prawa? Wiesz, czego nie może zrobić policjant? Zapewne nie jeden raz zdarzyło Ci się znaleźć w sytuacji, w której nie do końca zdawałeś sobie sprawę, czy policjant rzeczywiście mógł się zachować w określony sposób. W naszym quizie znajdziesz odpowiedzi na to, jakie przysługują Ci prawa w przypadku spotkania z policjantem. Sprawdź, czy wszystko wiesz.

Najczęstsze sytuacje, w których dochodzi do spotkania przeciętnego obywatela z policją, zdarzają się podczas kontroli drogowej. I to właśnie wtedy warto wiedzieć, co funkcjonariusz może zrobić, a czego mu nie wolno. Każdego dnia policja ma tysiące tego typu zdarzeń. Większość dotyczy kontroli prędkości, dokumentów lub sprawdzenia trzeźwości. W poniższym quizie skupiliśmy się właśnie na tych zdarzeniach: w końcu prawdopodobieństwo zatrzymania kierowcy przez policjanta jest jak najbardziej realne. Funkcjonariusze mają też jednak szersze uprawnienia. Inne sytuacje to np. wlepienie mandatu w miejscu publicznym, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie na podstawie mocnych zarzutów i doprowadzenie do aresztu. W kwestii znajomości swoich praw w starciu z policją dużą rolę odegrała także  pandemia koronawirusa. Tutaj również pojawiało się mnóstwo pytań: czy policjant ma prawo wystawić mandat jeżeli nie mam maseczki albo łamię inne obostrzenia? 

W poniższym quizie zawarte są pytania wraz z odpowiedziami dotyczące znajomości praw w przypadku spotkania się twarzą w twarz z funkcjonariuszem policji. Sprawdź, czy znasz swoje prawa!

Jak dobrze znasz swoje prawa? Tych rzeczy NIE MA PRAWA ci zrobić policjant

Pytanie 1 z 10
Kiedy policjant może nakazać osobie zatrzymanej dmuchnięcie w alkomat?

Jeżeli nurtują Cię inne kwestie dotyczące praw i obowiązków funkcjonariusza w przypadku zatrzymania obywatela, zawsze możesz zajrzeć do Ustawy o Policji do rozdziału 7 - Obowiązki i prawa policjanta. 

Raport z anteny 28.06, godz.10