IMGW ostrzeżenie hydrologiczne

i

Autor: Canva

IMGW ostrzega, poziom wody w TYCH rzekach może stanowić zagrożenie

2022-02-08 9:26

W związku z intensywnymi opadami występującymi w ostatnich dniach IMGW wydało ostrzeżenie dla wybranych regionów w kraju. Wysoki poziom wody w rzekach może stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Informacje o tym, które rzeki mogą wylać znajdziecie w artykule.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali rano ostrzeżenia hydrologiczne. Poinformowano o alertach hydrologicznych trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Niewykluczone są również przekroczenia stanów ostrzegawczych, a także alarmowych.

  • Alerty hydrologiczne IMGW trzeciego stopnia obowiązują w województwach wielkopolskim i dolnośląskim, i dotyczą zlewni Orli. W wyniku spływu wód opadowych w Korzeńsku na Orli możliwy jest ponowny wzrost stanu wody powyżej stanu alarmowego lub utrzymywanie się stanu wody około stanu alarmowego. Ostrzeżenie to będzie ważne do godziny 18 we wtorek.
  • Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia wydane zostały również dla województw: warmińsko-mazurskiego, dla obszaru rzeki Baudy. Ostrzeżenie wygaśnie o godz. 18 we wtorek. Alert obowiązuje również w Zachodniopomorskim, dla Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry. Niebezpiecznie może tam być do godz. 12 we wtorek. Podobnie jest w woj. wielkopolskim, w okolicach obszaru zlewni Orli i środkowej Warty. Na Śląsku alert wydano, dla obszaru zlewni Przemszy oraz Brynicy, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 12 we wtorek. Na terenie woj. świętokrzyskiego, dla zlewni: Nidy po Brzegi, Czarnej, Kamiennej po zbiornik Brody Iłżeckie, Koprzywianki, w którym ostrzeżenia przestaną obowiązywać o godz. 12 we wtorek. W tych miejscach w związku ze spływem wód opadowych, poziom wody może sięgać powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie także alarmowych.
  • Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia, czyli najniższego, obowiązują w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim, w obszarze Żuław i Zalewu Wiślanego. Jak podaje IMGW związane, to jest z wysokim napełnieniem Bałtyku (564 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach. Według synoptyków przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Na Jasnych Błoniach w Szczecinie zakwitły pierwsze krokusy