Matka z córką

i

Autor: pixabay.com Matka z córką

Mama 4 plus - czy jest emerytura dla pracujących matek 4 dzieci?

2022-03-30 10:35

Program Mama 4 plus to państwowe świadczenia uzupełniające dla matek z co najmniej czwórką dzieci. Pomoc przeznaczono dla kobiet niepracujących. Co zaś z tymi, które wychowują dzieci i mają zatrudnienie? O zasadach przyznawania świadczenia przeczytacie w naszym artykule.

Emerytura dla matek 4 dzieci, które pracowały - takie zapytanie często pojawia się w wyszukiwarce internetowej. Chodzi tu oczywiście o świadczenia uzupełniające przyznawane w ramach programu Mama 4 plus. Uruchomiono je 1. marca 2019 roku. Docelowo miało ono zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Co jednak z matkami, które mając przynajmniej czwórkę dzieci wciąż pracowały? Czy mogą liczyć na jakiekolwiek pieniądze z programu świadczeń Mama 4 plus? Informacje na ten temat znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Dziki sieją grozę w Wawrze

Mama 4 plus nie dla pracujących matek

Obecnie wysokość Mama 4 plus wynosi tyle, co minimalna gwarantowana emerytura - 1338,44 zł brutto. Niestety zasady wykluczają przyznawanie świadczenia matkom pracującym w wymiarze pozwalającym na uzyskanie najniższej gwarantowanej emerytury. Czy są jakiekolwiek wyjątki od tej reguły?

Mama 4 plus - czy można dostać świadczenie pracując?

Program w pewnych sytuacjach przewiduje przyznanie świadczenia matkom, które pracowały. Praca nie mogła być jednak wykonywana na tyle długo, by zagwarantowała najniższą emeryturę. Możliwe jest też otrzymanie pieniędzy z programu pobierając jednocześnie świadczenie emerytalne. Musi być ono jednak niższe niż najniższa gwarantowana emerytura. Wówczas program zakłada wyrównanie do kwoty 1338,44 zł brutto.

Mama 4 plus - wniosek

Formularz ZUS ERSU dostępny jest w każdej placówce ZUS w dziale obsługi klienta oraz na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć:

  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Szczegółowe informacje na temat świadczenia znajdziecie w tej zakładce na stronie ZUS.