Twój e-PIT nie działa

i

Autor: Pixabay.com

E-PIT: rozliczenie PIT 2021 przez internet już działa. Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?

2021-02-15 14:46

E-PIT. Od poniedziałku, 15 lutego, możesz już rozliczać się przez internet. Ruszyła usługa e-PIT. Tymczasem od rana występują problemy techniczne. Zobacz, jak rozliczyć PIT przez profil zaufany. Do kiedy trzeba się rozliczyć?

Aktualizacja 10.57 Przed godz. 11 e-PIT zaczął działać. Będziemy sprawdzać, czy nie wystąpią kolejne awarie platformy.

Aktualizacja 10.17 Twój e-PIT nadal nie działa. "Czemu mnie to nie dziwi..." - pisze jeden z internautów. Użytkownicy Twittera publikują pirintscreeny nieczynnej strony urzadskarbowy.gov.pl.

Aktualizacja 9.53 Obecnie, po wejściu na stronę urzadskarbowy.gov.pl., przeczytać można komunikat: "Trwają prace serwisowe - zaloguj się ponownie wkrótce. Przepraszamy za niedogodności."

Aktualizacja 9.28: "Twój e-PIT nie działa!" - informują wściekli internauci. Rzeczywiście - w pierwszych godzinach funkcjonowania pojawiły się problemy z logowaniem do strony urzadskarbowy.gov.pl. 

Usługa została uruchomiona po północy, jednak już rano, internauci mogli zobaczyć na stronie komunikat o treści: "The service is unavailable".

Kiedy usterka zostanie usunięta? Będziemy informować o rozwoju sytuacji.

Od poniedziałku można rozliczać się przez internet. Możemy to zrobić na stronie podatki.gov.pl. Twój e-PIT to usługa, która umożliwia nam złożenie zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36, PIT-37 albo PIT-38.

Jak zalogować się do e-PIT?

Jest kilka sposobów na zalogowanie się do e-PIT. Można rozliczyć pit przez profil zaufany, przy użyciu e-dowodu albo przez bankowość elektroniczną.

Rozliczanie PIT przez profil zaufany jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na swój profil, a zeznanie podatkowe będzie już na nas czekać.

Profil Zaufany można założyć przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli nie macie do niej dostępu, można zrobić to wypełniając specjalny formularz dostępny w internecie, a następnie potwierdzić go w punkcie potwierdzającym znajdującym się w okolicy.

Do e-PIT można też zalogować się podając PESEL lub NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Trzeba pamiętać, że Twój e-PIT nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Twój e-PIT. Do kiedy można się rozliczyć?

Podatnicy, którzy rozliczają PIT-37 i PIT-38 mają czas do 30 kwietnia 2021 r., by zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie zaakceptuje zeznania, przygotowane na podstawie posiadanych danych.

Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań!

Ci podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-28 za 2020 r. mogą zrobić to do 1 marca 2021 r.

Twój e-PIT: czy będzie działał?

Poniedziałkowa awaria Twój e-PIT to nic nowego. W poprzednich latach, podatnicy skarżyli się na złe działanie usługi Twój e-PIT. Problemy występowały z logowaniem. Zgłaszane były też błędy w wyliczaniu podatku oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych.

Tak łata się dziury w Łodzi!