Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i skąd wzięło się to święto?

Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i skąd wzięło się to święto?
Autor: 5598375 z Pixabay

Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce, a kiedy na świecie? Co roku tych wiadomości szuka tysiące Polaków, którzy chcą obdarować swoich bliskich chociażby zwykłymi życzeniami. W naszym kraju to święto ma kilkudziesięcioletnią tradycję! Jak Polacy świętują Dzień Ojca? Na kiedy przypada to samo święto na świecie? Jaka jest jego historia? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce, a kiedy na świecie? Mimo że rokrocznie Dzień Ojca wypada w ten sam dzień Polacy wolą się upewnić. Dlaczego? Każdego roku już w maju ze wzmożoną siłą zaczynamy szukać informacji na temat Dnia Ojca. Może być to spowodowane tym, że pod koniec maja, a dokładnie 26 maja obchodzimy Dzień Matki i wielu z nas kojarzy, że pomiędzy tymi świętami jest krótki odstęp czasu. Jak się jednak okazuje to prawie miesiąc. Wychodzi na to, że wolimy się upewnić i przede wszystkim zadbać o to, aby nie zapomnieć o swoich bliskich, okazać im pamięć i obdarować skromnym prezentem, albo życzeniami. Jak Polacy obchodzą Dzień Ojca? Jaka jest historia Dnia Ojca i skąd pochodzi to święto? Kiedy po raz pierwszy na świecie obchodzono to święto i gdzie je zapoczątkowano? Tego dowiesz się w tym artykule!

Spis treści

  1. Dzień Ojca 2021 – kiedy i jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce?
  2. Dzień Ojca 2021 – od kiedy świętujemy Dzień Ojca? Jaka jest jego historia w Polsce?
  3. Dzień Ojca 2021 – jak obchodzą go za granicą? Jaka jest historia tego święta na świecie?

Dzień Ojca 2021 – kiedy i jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce?

Jak co roku Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca, czyli praktycznie miesiąc po święcie naszych mam. W tym roku ten dzień przypada na środę.

W Polsce tradycja obchodzenia Dnia Ojca mocno zakorzeniła się w społeczeństwie, podobnie zresztą jak obchody Dnia Matki. Polacy lubią obdarowywać swoich bliskich i pokazywać im, że o nich pamiętają. Tradycyjnie w ten dzień składamy swoim ojcom życzenia, wręczamy laurki przygotowane własnoręcznie, albo drobny upominek. W szkołach z okazji Dnia Ojca organizowane są przedstawienia.

CZYTAJ TAKŻE: Teksty i suchary KAŻDEGO ojca. Na pewno je znasz!

Dzień Ojca 2021 – od kiedy świętujemy Dzień Ojca? Jaka jest jego historia w Polsce?

Dzień Ojca w Polsce obchodzimy już od kilkudziesięciu lat. Dokładnie w 1965 roku nasi ojcowie świętowali po raz pierwszy! Dzięki kilkudziesięcioletniej tradycji, która zakorzeniła się już w naszym społeczeństwie Polacy chcą pamiętać o swoich rodzicach.

Dzień Ojca 2021 – jak obchodzą go za granicą? Jaka jest historia tego święta na świecie?

Jak się okazuje Dzień Ojca został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, a amerykańska tradycja liczy już ponad 100 lat. Amerykanie po wielkim sukcesie święta Dnia Matki postanowili ustanowić kolejną ważną datę w kalendarzu, czyli Dzień Ojca. Ten pomysł przypadł do gustu społeczeństwu i dzięki temu już od 1910 roku w Stanach Zjednoczonych obchodzi się to święto. Jednak oficjalna data jest trochę inna.

Okazję do świętowania możemy zawdzięczać Sonorze Smart Dodd, która gdy dowiedziała się o Dniu Matki zapoczątkowała analogiczne święto dla swojego taty, weterana wojennego. Ten po śmierci żony sam wychowywał szóstkę dzieci. Pierwsze obchody odbyły się w mieście Spokane w stanie Waszyngton. Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Dziś Dzień Ojca obchodzi się w większości krajów na świecie. W takich krajach jak Włochy, Hiszpania, czy Portugalia to święto przypada na 19 marca w dzień świętego Józefa. Na Litwie to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii to druga niedziela czerwca.

W Niemczech, co ciekawe Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzn i świętuje się go w 40. dzień po Wielkanocy. W krajach skandynawskich za to ojcowie mają swoje święto w drugą niedzielę listopada, z wyłączeniem Duńczyków, którzy obchodzą Dzień Ojca 5 czerwca.

Ranking sklepów internetowych. Które z nich cieszą się największą popularnością?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze