Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i skąd wzięło się to święto?

2021-06-23 8:01
Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i skąd wzięło się to święto?
Autor: 5598375 z Pixabay

Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce, a kiedy na świecie? Co roku tych wiadomości szuka tysiące Polaków, którzy chcą obdarować swoich bliskich chociażby zwykłymi życzeniami. W naszym kraju to święto ma kilkudziesięcioletnią tradycję! Jak Polacy świętują Dzień Ojca? Na kiedy przypada to samo święto na świecie? Jaka jest jego historia? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Dzień Ojca 2021, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce, a kiedy na świecie? Mimo że rokrocznie Dzień Ojca wypada w ten sam dzień Polacy wolą się upewnić. Dlaczego? Każdego roku już w maju ze wzmożoną siłą zaczynamy szukać informacji na temat Dnia Ojca. Może być to spowodowane tym, że pod koniec maja, a dokładnie 26 maja obchodzimy Dzień Matki i wielu z nas kojarzy, że pomiędzy tymi świętami jest krótki odstęp czasu. Jak się jednak okazuje to prawie miesiąc. Wychodzi na to, że wolimy się upewnić i przede wszystkim zadbać o to, aby nie zapomnieć o swoich bliskich, okazać im pamięć i obdarować skromnym prezentem, albo życzeniami. Jak Polacy obchodzą Dzień Ojca? Jaka jest historia Dnia Ojca i skąd pochodzi to święto? Kiedy po raz pierwszy na świecie obchodzono to święto i gdzie je zapoczątkowano? Tego dowiesz się w tym artykule!

Spis treści

  1. Dzień Ojca 2021 – kiedy i jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce?
  2. Dzień Ojca 2021 – od kiedy świętujemy Dzień Ojca? Jaka jest jego historia w Polsce?
  3. Dzień Ojca 2021 – jak obchodzą go za granicą? Jaka jest historia tego święta na świecie?

Dzień Ojca 2021 – kiedy i jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce?

Jak co roku Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca, czyli praktycznie miesiąc po święcie naszych mam. W tym roku ten dzień przypada na środę.

W Polsce tradycja obchodzenia Dnia Ojca mocno zakorzeniła się w społeczeństwie, podobnie zresztą jak obchody Dnia Matki. Polacy lubią obdarowywać swoich bliskich i pokazywać im, że o nich pamiętają. Tradycyjnie w ten dzień składamy swoim ojcom życzenia, wręczamy laurki przygotowane własnoręcznie, albo drobny upominek. W szkołach z okazji Dnia Ojca organizowane są przedstawienia.

CZYTAJ TAKŻE: Teksty i suchary KAŻDEGO ojca. Na pewno je znasz!

Dzień Ojca 2021 – od kiedy świętujemy Dzień Ojca? Jaka jest jego historia w Polsce?

Dzień Ojca w Polsce obchodzimy już od kilkudziesięciu lat. Dokładnie w 1965 roku nasi ojcowie świętowali po raz pierwszy! Dzięki kilkudziesięcioletniej tradycji, która zakorzeniła się już w naszym społeczeństwie Polacy chcą pamiętać o swoich rodzicach.

Dzień Ojca 2021 – jak obchodzą go za granicą? Jaka jest historia tego święta na świecie?

Jak się okazuje Dzień Ojca został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, a amerykańska tradycja liczy już ponad 100 lat. Amerykanie po wielkim sukcesie święta Dnia Matki postanowili ustanowić kolejną ważną datę w kalendarzu, czyli Dzień Ojca. Ten pomysł przypadł do gustu społeczeństwu i dzięki temu już od 1910 roku w Stanach Zjednoczonych obchodzi się to święto. Jednak oficjalna data jest trochę inna.

Okazję do świętowania możemy zawdzięczać Sonorze Smart Dodd, która gdy dowiedziała się o Dniu Matki zapoczątkowała analogiczne święto dla swojego taty, weterana wojennego. Ten po śmierci żony sam wychowywał szóstkę dzieci. Pierwsze obchody odbyły się w mieście Spokane w stanie Waszyngton. Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Dziś Dzień Ojca obchodzi się w większości krajów na świecie. W takich krajach jak Włochy, Hiszpania, czy Portugalia to święto przypada na 19 marca w dzień świętego Józefa. Na Litwie to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii to druga niedziela czerwca.

W Niemczech, co ciekawe Dzień Ojca przerodził się w Dzień Mężczyzn i świętuje się go w 40. dzień po Wielkanocy. W krajach skandynawskich za to ojcowie mają swoje święto w drugą niedzielę listopada, z wyłączeniem Duńczyków, którzy obchodzą Dzień Ojca 5 czerwca.

Ranking sklepów internetowych. Które z nich cieszą się największą popularnością?
Sonda
Polska - Szwecja Euro 2020: kto wygra?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze