Dokładnie dwa lata temu płonęła katedra Notre-Dame. Jak wygląda aktualnie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dziś mija dwa lata od pożaru w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Pożar zniszczył wówczas dach świątyni oraz iglicę Viollet le Duc. Pierwszy sygnał alarmowy rozległ się o godzinie 18.20, a 400 strażaków ugasiło pożar dopiero o 4 nad ranem. Jak aktualnie wygląda katedra? Jak przebiega jej odbudowa i ile jeszcze zajmie? Do tej pory nie ustalono co było przyczyną pożaru.

Dokładnie 15 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:20 rozległ się pierwszy alarm pożarowy, katedra została ewakuowana w ciągu kilku minut. Ponownie alarm pożarowy zabrzmiał 20 minut później. Przed godziną 19 strażacy zlokalizowali ogień, który rozprzestrzenił się na dachu budowli. W akcji gaszenia katedry wzięło udział około 400 strażaków. Pożar udało się ugasić około godz. 4. nad ranem następnego dnia.

Kubki wielokrotnego użytku. Pierwsze takie kubki w Polsce!

Modlili się o jej uratowanie

Tysiące paryżan gromadziło się wokół płonącej katedry, modląc się o jej uratowanie. W pożarze spłonął dach świątyni, przez co do atmosfery uwolnionych zostało 460 ton ołowiu. Razem z pożarem dachu runęła iglica zbudowana w XIX wieku według projektu Eugene’a Viollet-le-Duca.

Co ważne, podczas akcji gaśniczej z wnętrza płonącej katedry strażakom udało się wynieść relikwie, m.in. koronę cierniową Jezusa, przechowywaną w skarbcu katedry i dzieła sztuki. Od zawalenia udało się uchronić obie wieże, a konstrukcja budynku pozostała nienaruszona.

Jak teraz wygląda Notre-Dame?

W połowie lutego reporterowi amerykańskiej stacji ABC News udało się wejść do katedry i podglądnąć efekt prowadzonych prac. Aktualnie Notre-Dame jest zamknięta dla mieszkańców i turystów.

Odbudowa potrwa do 2024 roku

Jak podaje PAP obudowa Notre-Dame została podzielona na dwa etapy: tzw. fazę zabezpieczania (przygotowawczą) trwającą od 16 kwietnia 2019 do końca lata 2021 z budżetem 165 mln euro oraz fazę rzeczywistej rekonstrukcji w celu przywrócenia jej architektury zewnętrznej, identycznej z oryginałem; iglicy Viollet-le Duc i pokrycia dachu. Etap ten rozpocznie się zimą 2021 i potrwa do roku 2024 włącznie.

Przez dwa lata robotnikom udało się usunąć uszkodzone części konstrukcji budowli i zabezpieczyć przed zawaleniem elementy uszkodzone, oprzyrządować budynek rusztowaniami, przeprowadzić inwentaryzację elementów wnętrza, jak również przenieść organy oraz dzieła sztuki, które podlegają konserwacji. Z budynku i placu usunięto setki ton gruzu.

Jak czytamy na PAP od września 2020 prowadzone są badania, jak oczyścić i przeprowadzić renowację kaplic Św. Ferdynanda i Notre-Dame de Guadalupe, które zostaną następnie przeprowadzone we wszystkich 24 kaplicach katedry.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze