Czy można wyjechać na święta

i

Autor: Pixabay.com

Czy można wyjechać na święta wielkanocne? Od 27 marca obowiązują nowe obostrzenia!

2021-04-02 15:19

Czy można wyjechać na święta wielkanocne? To pytanie, które już od czasu zapowiedzi wprowadzenia nowych obostrzeń, zadaje sobie wielu Polaków. Co rozporządzenie mówi o wyjazdach? Czy można wyjechać na święta? Czy grozi za to kara? Sprawdzamy, na co pozwalają przepisy: czy można spędzić święta poza domem?

Spis treści

  1. Czy można wyjechać na święta? Takie były przepisy
  2. Czy można wyjechać na święta wielkanocne?

W czwartek, 25 marca, premier Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedzieli wprowadzenie nowych obostrzeń. Od Soboty, 27 marca, zamknięte będą m.in. markety budowlane, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne a także większa część sklepów w galeriach handlowych. Nowe ograniczenia wprowadzone zostały również w handlu - zmniejszono liczbę osób mogących przebywać w sklepach.

Czy można wyjechać na święta? Takie były przepisy

Czy jednak wśród nowych obostrzeń pojawił się zakaz przemieszczania? Czy można wyjechać na święta?

Wiele osób chętnie spędziłoby święta wielkanocne poza domem. Jednak, czy jest to dozwolone? Przypomnijmy: w ubiegłym roku, w marcu, rząd wprowadził duże ograniczenia w poruszaniu się. Nie można było wychodzić z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z pandemią, pomocy osobom przebywającym na kwarantannie i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Wobec takich obostrzeń, nie można było też oczywiście wyjechać na święta. Wkrótce jednak większość tych zakazów została odwołana. Podczas świąt Bożego Narodzenia, rząd nie wprowadził już tak surowych restrykcji choć obowiązywało inne obostrzenie: liczba osób na wieczerzy wigilijnej została ściśle ograniczona.

Ograniczenia w poruszaniu się zostały za to wprowadzone na sylwestra i Nowy Rok. Obowiązywał on w nocy z 31.12.2020 na 1.01.2021 w całym kraju, od godz. 19 do 6 rano.

Czy można wyjechać na święta wielkanocne?

Jak wygląda sytuacja w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń?

Jak do tej porzy rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się podczas świąt wielkanocnych. Minister Zdrowia, apeluje jednak do Polaków, by sami zrezygnowali z wyjazdów. Zapytany przez dziennikarzy o to, czy można wyjechać na święta wielkanocne, odpowiedział:

- Jeżeli chodzi o kwestie przemieszczania się, to tutaj przede wszystkim będziemy apelowali o to, żeby w okresie świątecznym i okołoświątecznym ograniczyć mobilność, wizyty i święta spędzić w gronie najbliższych, rodzinnym.

Nie ma więc zakazu wyjazdu. Obecnie można wyjechać na święta wielkanocne. Nie ma jednak gwarancji, że w obliczu wzrostu liczby zakażeń, apel ministra nie zamieni się w oficjalny zakaz przemieszczania.

Raport z anteny 26.03., godz.10