Wracają izolatoria! Znajdą się w każdym województwie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wracają izolatoria! Znajdą się w każdym województwie

Czwarta fala koronawirusa: Wracają izolatoria. Od kiedy?

2021-10-11 18:38

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz gorsza. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia zadecydował o powrocie izolatoriów. To miejsca, w których przebywają osoby zakażone koronawirusem. Ile izolatoriów powstanie i gdzie będą się znajdować?

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce znów będą działać izolatoria dla zakażonych - wynika z zarządzenia Prezesa NFZ. W każdym województwie ma powstać jeden taki obiekt.

- Zasadne jest wznowienie funkcjonowania i finansowania izolatoriów, przy czym wystarczające będzie utrzymywanie jednego izolatorium na terenie danego województwa - czytamy w decyzji prezesa NFZ.

Czytaj także: Nawet 40 tys. zgonów podczas czwartej fali. Kiedy szczyt pandemii? [DATA]

Fundusz podkreśla jednak, że jeśli zaistnieje taka potrzeba liczba izolatoriów będzie się zwiększała.

Kto powinien przebywać w izolatorium?

W izolatoriach będą mogły przebywać osoby, które zakaziły się koronawirusem i są w stanie na tyle dobrym, że nie wymagają hospitalizacji, a z różnych przyczyn - nie chcą spędzać czasu izolacji w swoim domu.

Czytaj także: Nawet 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Kiedy kulminacja czwartej fali?

Izolatoria w Polsce

Pierwsze izolatoria ruszyły w kwietniu ubiegłego roku, a ich działanie zostało zawieszone w ostatnie wakacje. Teraz, gdy czwarta fala koronawirusa rozpędza się, konieczne jest wznowienie działania izolatoriów. Jak przewidują synoptycy, na początku listopada należy się spodziewać nawet 5 tys. nowych zachorowań dziennie. Czwarta fala pandemii może pochłonąć nawet 40 tys. ofiar. Szczytu pandemii należy się spodziewać w listopadzie.

QUIZ. Sprawdź wiek swojej duszy i umysłu

Pytanie 1 z 10
Jak lubisz spędzać czas wolny?
Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie