Wojna w Ukrainie - relacja na żywo 28.02.2022

i

Autor: mat pras Wojna w Ukrainie - relacja na żywo 28.02.2022

Trwa atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem. RELACJA LIVE 28.02.2022 [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-02-28 23:18

To już piąty dzień konfliktu zbrojnego w Ukrainie. W czwartek 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną, wysyła siły do Donbasu i ustawia wojska w formacje gotowe do walki. Co się dzieje w Ukrainie? Śledź relację na żywo na Eska.pl!

  • W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik. Rozpoczęła się tam "operacja pokojowa".  Czytaj więcej >>TUTAJ<<
  • Decyzja Władimira Putina spotkała się z błyskawiczną reakcją m.in. przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która podkreśliła, że to "rażące naruszenie prawa międzynarodowego".
  • Putin ratyfikował umowy o współpracy z "republikami ludowymi" w Donbasie.
  • Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych Rosji poza granicami kraju. Czytaj >>TUTAJ<<
  • Unia Europejska podjęła jednogłośną decyzję ws. sankcji dla Rosji. Decyzję o sankcjach podjęły także Stany Zjednoczone.
  • Stan nadzwyczajny na Ukrainie. Osoby cywilne będą mogły nosić broń. Jest rekomendacja rady bezpieczeństwa. Czytaj  >>TUTAJ<<
  • Parlament Ukrainy przegłosował w środę wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego
  • W czwartek 24.02.2022 Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie. Wprowadzono stan wojenny.
  • 25.02 nad ranem rozpoczęło się bombardowanie Kijowa.

Relacja Live 28.02

4.15

W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie wystrzeliły w obwód czerkaski cztery pociski - poinformował na Telegramie przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

"Trafiono nas czterema pociskami - trzy spadły na Czerkasy, jeden na rejon czornobajiwski. Wskutek ataku nikt nie zginął, a sytuacja jest już pod kontrolą" - podał Skiczko.

Dodał, że w Czerkasach w niedzielę zainstalowano 120 kamer do monitorowania bezpieczeństwa w mieście i usprawnienia jego obrony.

Skiczko wskazał, że w regionie rozwijana jest - przy pomocy lokalnego biznesu - sieć schronisk dla potrzebujących pomocy Ukraińców. "Dzięki pomocy wolontariuszy mamy obecnie wystarczająco żywności i ubrań" - zaznaczył.

5:45

"W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni" - powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Dziś wróg ponownie próbował przebić się przez obronę Kijowa. Kolejne kolumny rosyjskich wojsk starały się wedrzeć na przedmieścia ukraińskiej stolicy" - wskazał Syrski.

Sytuacja cały czas znajduje się pod kontrolą Ukraińców.

"Zniszczyliśmy kolumny rosyjskiego sprzętu, ich żołnierze są zmęczeni i zniechęceni, wielu z Rosjan zginęło" - poinformował dowódca obrony Kijowa.

7:40

Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku.

"Berdiańsk jest okupowany przez wroga. Nie ma tam naszych wojsk. Miasto zostało zajęte przez zgrupowanie nacierające z Melitopola. Teraz Rosjanie tam są" - powiedział Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna.

8:38

Ukraińscy hakerzy włamali się na stronę internetową Kremla i upublicznili całą bazę danych telefonicznych - powiedział w poniedziałek na antenie telewizji Ukraina-24 doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko - Czytaj o tym więcej na Eska.pl 

8:43

Poinformowano, że delegacje Ukrainy i Rosji zasiądą do negocjacyjnego stołu o godzinie 12:00.

8:50

USA:

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę odbędzie się pierwsza od dekad nadzwyczajna sesja ZO ONZ

8:55

Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

8:56

Rusza Ukraina.Services, portal agregujący oferty pomocy dla uchodźców wojennych.

Serwis https://ukraina.services/ posiada uproszczony interfejs i intuicyjną przeglądarkę. Pośród kluczowych funkcjonalności - m.in. przejazdy (można dodawać i przeszukiwać po lokalizacji lub zasobach), miejsca noclegowe (można dodawać i przeglądać geolokalizowane ogłoszenia), wsparcie dla zwierząt, porady prawne, psychologiczne. Serwis posiada również strukturę otwartą na rozwój.

9:00

Izyum, w obwodzie charkowskim, po ostrzale miasta.

W samym Charkowie obowiązuje godzina policyjna od 16.m do 6 rano.m.

9:13

Woj. śląskie:

Woj. śląskie zrefunduje lokalnym samorządom ponoszącym wydatki związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy kwotę do 1,5 mln zł – poinformował w poniedziałek marszałek tego regionu Jakub Chełstowski.

9:15

Najnowsze informacje od Straży Granicznej:

9:23

UE: Szef unijnej dyplomacji zwołuje posiedzenie ministrów obrony

9:25

9:33

"Dziś rano jeszcze bardziej odizolowaliśmy Rosję od międzynarodowego systemu finansowego" - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

9:44

Ukraina/ Parlament: 

Delegacja ukraińska przybyła na granicę z Białorusią, gdzie mają odbyć się rozmowy z Rosją

9:45

9:53

Ukraina:

W Berdiańsku rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca

9:56

10:05

Wielka Brytania:

Zakazuje transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji

10:18

Przemyśl:

Tłok, ścisk i gwar – przybywają kolejne grupy uchodźców uciekających przed wojną. Ludzie śpiący na podłodze holu dworca kolejowego w Przemyślu, w przejściach, w korytarzu, na materacach, karimatach i po prostu na podłodze; matki pchające wózki z płaczącymi dziećmi, psy trzymane na smyczy, kolejki do toalet – tak wygląda w poniedziałek rano przemyski dworzec kolejowy.

10:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do UE o niezwłoczne przyjęcie jego kraju w ramach nowej specjalnej procedury.

10:47

10:54

Kraków:

Ponad 800 miejsc dla uchodźców z Ukrainy,zgłoszonych przez Caritas, wciąż jest dostępnych

10:56

Sztab Generalny Ukrainy rozprzestrzenia następujące grafiki skierowane do ludności cywilnej.

11:10

Prezydent Andrzej Duda odbędzie rozmowy telefoniczne z przedstawicielami państw europejskich; we wtorek spotka się w Polsce z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

11:11

Prezydent Andrzej Duda odbędzie rozmowy telefoniczne z przedstawicielami państw europejskich; we wtorek spotka się w Polsce z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch - więcej o tym w TYM artykule na Eska.pl 

11:20

Lubelskie:

Do szpitali w regionie trafiają też kobiety ciężarne uciekające przed wojną na Ukrainie

11:25

11:33

Ukraina:

Władze miasta: w Mariupolu w szpitalach 76 cywili

11:37

Bardzo dobra decyzja ukraińskich służb. Czekaliśmy na nią. Otworzy to "szeroki korytarz humanitarny" dla kobiet i dzieci - napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odnosząc się do informacji ambasady USA w Kijowie dotyczącej rezygnacji ukraińskich służb granicznych z kontroli kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy.

11:39

11:50

Droga w miejscowości Bucza (obwód kijowski) 

11:52

Prezes ZUS: jesteśmy gotowi udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy

12:09

Rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji na granicy ukraińsko-białoruskiej

W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji. Odbywają się one na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, nad rzeką Prypeć. Nagranie, na którym widać delegacje wchodzące na salę obrad, opublikowała białoruska agencja państwowa BiełTA.

12:11

Ukraiński browar przestawił się z produkcji piwa na produkcję bomb benzynowych koktajlowych Mołotowa, aby walczyć z rosyjskimi siłami.

12:27

El. ME piłkarek ręcznych - ZPRP: nie widzimy opcji terminu meczów z Rosją na neutralnym gruncie

12:44

Ukraina/ MSW: Dziesiątki zabitych w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa.

12:55

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk wyraził sceptycyzm co do rozpoczętych pokojowych rozmów Rosji i Ukrainy. Są to jedynie "rozmowy rozpoznawcze" - powiedział dyplomata w poniedziałek w programie tagesschau24.

12:56

13:15

13:25

Spółki Grupy Azoty przeznaczą darowizny w wysokości 1 mln zł na organizacje niosące pomoc uchodźcom m.in. Caritas i Polski Czerwony Krzyż. Pomogą też w zakwaterowaniu osób uciekających z Ukrainy - poinformowała w poniedziałek Grupa Azoty.

13:45

Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły w poniedziałek ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.

13:53

Wojna w Ukrainie trwa już od kilku dni. Kiedy zaatakowane zostały ukraińskie miasta MSW Ukrainy wydało na swojej stronie oficjalny przepis na koktajle Mołotowa z apelem do mieszkańców, by wytworzyli ich jak najwięcej dla obrońców oblężonych miast. Odpowiedź na wezwanie była bardzo duża, a jeden z Lwowskich browarów postanowił zmienić produkcję z piwa na koktajle Mołotowa.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

13:55

W Ochtyrce w obwodzie sumskim siły rosyjskie wysadziły bazę paliwową. W kierunku Sum kieruje się kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek szef rady miejskiej Sum Dmytro Żywyckij na kanale Telegramu.

14:00

Obrońcy ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym, którzy byli uważani za zabitych, żyją i są w niewoli w Rosji – podała w komunikacie ukraińska marynarka wojenna.

14:05

Sznur samochodów od granicy po stronie ukraińskiej ciągnie się na 40 km. Ludzie czekają dwie, trzy doby przy granicy ukraińsko-polskiej w Medyce.

14:10

Rosja zakazuje lotów do Rosji liniom lotniczym z 36 krajów, w tym z krajów europejskich i Kanady.

14:15

Tak wyglądają blokady, jakie Ukraińcy ustawiają na swoich drogach. Tej udało się zatrzymać rosyjską kolumnę wojskową.

14:20

Władimir Kliczko zaapelował w języku niemieckim do wszystkich krajów wolnej Europy o pomoc charytatywną dla Ukrainy i jej obrońców, w tym do obywateli Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinu.

14:24

Amerykańskie ministerstwo skarbu wprowadziło w poniedziałek sankcje zabraniające podmiotom z USA transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi, co osłabia zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej przed sankcjami.

14:27

W dalszym ciągu nie planujemy ewakuacji naszej ambasady w Kijowie, w stolicy Ukrainy pozostaje ambasador Bartosz Cichocki i jego podwładni, w dalszym ciągu funkcjonuje też nasze przedstawicielstwo we Lwowie - powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

14:30

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie, które będzie zwalniać z opłat za podróżowanie komunikacją miejską uchodźców z Ukrainy. Jak podał UMK, dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

14:39

Znaczna liczba obywateli Niderlandów zgłosiła się do ambasady Ukrainy w Hadze, aby wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i walczyć z Rosją - poinformował ukraiński ambasador Maksym Kononenko.

14:45

Departament Stanu USA zawiesił w poniedziałek działalność amerykańskiej ambasady na Białorusi oraz pozwolił na opuszczenie Rosji części pracowników ambasady w Moskwie. Jak podał resort, kroki te podjął ze względu na sytuację bezpieczeństwa związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

14:46

Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines zawiesiły współpracę z rosyjskim narodowym przewoźnikiem Aerofłot w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - przekazała w poniedziałek agencja AP.

14:47

Szwajcaria przyjmuje wszystkie sankcje UE wobec Rosji i zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych - ogłosiła Szwajcarska Rada Federalna.

14:58

Obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie miejscy radni. Wystarczy wylegitymowanie się ukraińskim paszportem lub innym dokumentem tożsamości potwierdzającym obywatelstwo.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

15:00

Zakończyły się negocjacje między stroną rosyjską i ukraińską.

15.13

- W schronie szpitala położniczego w ostrzeliwanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, przez dwie doby urodziło się sześcioro dzieci - pisze w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na władze miejskie.

15.19

Rząd Niemiec skrytykował postawienie przez Władimira Putina sił jądrowych Rosji w stan gotowości - informuje w poniedziałek telewizja ARD. "Oczywiście bardzo poważnie traktujemy wypowiedzi prezydenta Rosji" - powiedział rzecznik Steffen Hebestreit. "Jest też jasne, jak nieodpowiedzialne jest samo takie grożenie" - dodał.

15.30

Premier Morawiecki: rosyjski atak na Ukrainę wywołał już dzisiaj kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzin; mamy coraz więcej uchodźców na granicy ukraińsko-polskiej.

15.32

MKOl zaleca, aby międzynarodowe federacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach.

15.36

Węgry nie pozwolą na przetransportowanie przez ich terytorium śmiercionośnej broni dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podczas wizyty w Kosowie.

15.45

- To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - oświadczył szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Według obecnych szacunków wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

15.47

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad` poinformował w poniedziałek na Twitterze o dostarczeniu na Ukrainę pomocy wojskowej obejmującej dwie transze wsparcia. Są to lekkie uzbrojenie, paliwo, w tym lotnicze oraz systemy przeciwlotnicze, a także rakiety.

15.49

Część ekipy redakcyjnej mołdawskiego oddziału Radia Sputnik podała się w poniedziałek do dymisji, odmawiając szerzenia prokremlowskiej dezinformacji, podał kiszyniowski portal Realitatea.

W związku z ostatnimi poważnymi wydarzeniami w regionie wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec narzuconej nam polityki redakcyjnej newsroomu, sprzecznej z zasadami etyki dziennikarskiej oraz ze zdrowym rozsądkiem. Jesteśmy obywatelami kraju (Mołdawii) i nie chcemy uczestniczyć w dezinformacji i manipulacji” - napisało w uzasadnieniu swojej dymisji ośmiu członków redakcji Radia Sputnik Moldova.

15.51

“W związku z ostatnimi poważnymi wydarzeniami w regionie wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec narzuconej nam polityki redakcyjnej newsroomu, sprzecznej z zasadami etyki dziennikarskiej oraz ze zdrowym rozsądkiem. Jesteśmy obywatelami kraju (Mołdawii – PAP) i nie chcemy uczestniczyć w dezinformacji i manipulacji”, napisało w uzasadnieniu swojej dymisji ośmiu członków redakcji Radia Sputnik Moldova.

15.52

15.54

Armia ukraińska poinformowała w poniedziałek, że wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez prawo międzynarodowe.

Informację o tym podała agencja Ukrinform, powołując się na służby prasowe dowództwa Północ sił zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła amunicja kasetowa została użyta we wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim. Wcześniej armia Ukrainy oskarżyła wojsko rosyjskie o zrzucanie bomb kasetowych z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi w obwodzie charkowskim.

16.00

Rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji trwają - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.

Wcześniej media ukraińskie, powołując się na dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawiciela MSW Antona Heraszczenkę, podały, że rozmowy zakończyły się.

Więcej o rozmowach przeczytasz >>TUTAJ<<

16.10

Wojska rosyjskie kontynuują w poniedziałek ofensywę przeciw Ukrainie, prowadząc m.in. ostrzały rakietowe i lotnicze głównie z terytorium Białorusi - podał ukraiński sztab generalny. Według niego "istnieje wysokie prawdopodobieństwo użycia sił Białorusi".

16.09

16.11

Prezes rosyjskiego banku centralnego oświadczyła w poniedziałek, że Rosja dysponuje krajowym zamiennikiem systemu SWIFT - przekazała agencja Reutera. W ocenie analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego rosyjski alternatywny system SPFS nie jest gotowy do obsługi płatności międzynarodowych.

16.13

- Zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy prowadzą prokuratury w całym kraju - przekazała PAP Prokuratura Krajowa. Pierwszy transport ze wsparciem trafi w poniedziałek do ośrodka recepcyjnego w Lubyczy Królewskiej.

16.19

PGE Polska Grupa Energetyczna udostępni ośrodek "Energetyk" w Nałęczowie, gdzie przygotowano 120 noclegów dla uchodźców z Ukrainy. Dodano, że dotąd na pomoc przekazano 300 tys. zł trzem oddziałom Caritasu.

16.24

- Rozmowy Ukrainy i Rosji trwają, rozpoczyna się trzecia runda - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, obecny na negocjacjach.

16.31

Powołująca się na swoje źródła agencja Reuters poinformowała, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) jeszcze w poniedziałek może wykluczyć reprezentację Rosji z międzynarodowych rozgrywek. To efekt inwazji tego kraju na Ukrainę.

16.31

Konieczne jest zwiększania możliwości obronnych państw UE; nasze wydatki na ten cel są cztery razy wyższe niż Rosji, ale mniej efektywne, musimy lepiej wydawać te pieniądze - powiedział szef dyplomacji UE Josep

16.30

Rosyjski atak na Ukrainę wywołał kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzinę, obecnie dziennie wjeżdża około 100 tys. uchodźców do Polski; wierzę, że Polacy zdadzą test z odpowiedzialności i solidarności - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

16.39

- Idzie rosyjski atak, wszystko jest w ogniu - powiedziała Ania, wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie. Dodała, że dzień przebiega jak zwykle. W przedszkolu są zabawy, a w razie zagrożenia wszyscy chronią się w piwnicy.

16.44

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję, że zawodnicy mający ukraińskie obywatelstwo nie będą wliczani do limitu graczy spoza Unii Europejskiej. Taki przepis m.in. ułatwi im występy w Polsce po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

16.45

Przejęto sprzęt wojskowy i zabrano jeńców - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ws. Czernichowa.

16.50

- Tę wojnę rozpoczął ktoś, kto teraz siedzi w bunkrze. Wiemy, jak skończył ten, który siedział w bunkrze w 1945 r. - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas debaty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Dyplomata zacytował też rzekome SMS-y zabitego rosyjskiego żołnierza, który donosił swoim rodzicom, że Ukraińcy wbrew oczekiwaniom nie przyjmują z otwartymi rękami rosyjskich wojsk, tylko rzucają się pod czołgi i nazywają ich faszystami. 

16.58

Prezydent Ukrainy podpisał wniosek o dołączenie do Unii Europejskiej.

17.17

Nieuzbrojeni mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy powstrzymali rosyjską kolumnę wojskową - relacjonuje w poniedziałek portal NV.ua.

17.18

Maruderzy i dywersanci będą "likwidowani na miejscu" - zapowiedziały władze atakowanego przez Rosję Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, cytowane w poniedziałek przez Ukrinform.


"Nie pozwolimy na destabilizowanie sytuacji i ograbianie mieszkańców Mariupola. Dlatego wojskowi, obrona terytorialna i organy ścigania będą działać maksymalnie surowo, tak jak przewiduje to stan wojenny" - oświadczył mer miasta Wadym Bojczenko.

17.25

- Wielka Brytania wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach i nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki - poinformowała w poniedziałek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

17.45

Zakończyły się rozmowy pomiędzy Rosją a Ukrainą. Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego: podczas pierwszej rundy rozmów z Rosją wyznaczono priorytetowe tematy - Interfax-Ukraina. Wiadomo też, że ma dojść do kolejnych rozmów.

17.49

18.10

18.15

18.16

Kanada zakazała swoim instytucjom finansowym transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, zakaz wszedł w życie w poniedziałek ze skutkiem natychmiastowym. Dodatkowo zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych, poinformował w poniedziałek na Twitterze premier Justin Trudeau.

18.21

- Na obrzeżach Browarów, w kierunku Kijowa, siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek atak lotniczy, są ranni - poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko. Zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

Przed godz. 19 miejscowego czasu (godz. 18 w Polsce) w pobliskim Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

18.22

18.32

W Kijowie było niebezpiecznie, strasznie. Wyjeżdżając słyszałam odgłosy eksplozji - powiedziała Alona, która przyjechała do Polski razem z mamą i bratem. Tutaj wreszcie czujemy się bezpiecznie - dodała.

18.34

Potężna eksplozja w Kijowie, o której informowaliśmy kilka minut temu to skutek pocisku balistycznego Iskander, który spadł na stolicę.  - Informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - poinformował w poniedziałek przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

18.45

FIFA i UEFA zawiesiły piłkarską reprezentację Rosji i kluby z tego kraju.

18.57

- Sześć osób zostało rannych w nalocie w Browarach pod Kijowem - poinformował w poniedziałek wieczorem mer miasta Browary Ihor Sapożko. Zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

19.04

- Państwa przyjmujące wojennych uciekinierów z Ukrainy powinny spodziewać się zwiększenia wsparcia finansowego z Unii Europejskiej, ogłosiła w poniedziałek podczas pobytu w mieście Seret, na północy Rumunii, unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Przedstawicielka KE odwiedziła tam przygraniczny obóz dla ukraińskich uchodźców.

19.10

19.17

Zachęcamy Polaków i posiadaczy Karty Polaka przebywających we Lwowie do zgłaszania potrzeby pomocy w wyjeździe do Polski - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort wraz z polskim konsulatem we Lwowie pomagają w transporcie do Polski.

19.23

Uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich zapowiedziała podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - przekazała w poniedziałkowej informacji prasowej Konfederacja Lewiatan.

19.25

- Wasylków ostrzeliwują rakietami!!! Wszyscy mieszkańcy do schronów! I nie wychodźcie do rana! Chroń nas, Boże - napisała w mediach społecznościowych mer miasta.

Na razie nie podano więcej informacji. Wieczorem ostrzelano także Kijów i Browary.

19.33

Zakaz sprzedaży alkoholu w Kijowie od 1 marca. Chodzi o sprzedaż w wybranych godzinach.

19.34

Szwedzkie miasta portowe, do których przypływają promy z Polski, przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Osobom posiadającym ukraińskie dokumenty armatorzy zaoferowali bezpłatny transport do Szwecji.

19.43

Finlandia postanowiła wesprzeć Ukrainę, także uzbrojeniem – oświadczyła w poniedziałek wieczorem premier Sanna Marin po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu. Przekazane zostaną m.in. karabiny automatyczne i granatniki.

19.44

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezesem Google'a Sundarem Pichaiem m.in. o zapobieganiu szerzonej przez Rosję dezinformacji. Pichai poinformował, że w związku z decyzjami kilku rządów, w tym Polski, Google zablokował dostęp do niektórych rosyjskich kanałów YouTube w tych krajach - przekazał premier.

19.53

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies zrobione w poniedziałek wieczorem pokazują, że konwój rosyjskich pojazdów wojskowych rozciąga się pod Kijowem na długości ponad 27 km wzdłuż wschodniej części lotniska Kijów-Hostomel im. Antonowa. Jest to międzynarodowe lotnisko specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo.

Według firmy Maxar konwój kierujący się w stronę Kijowa składa się z setek pojazdów opancerzonych, czołgów, cystern z paliwem, bojowych wozów piechoty i artylerii samobieżnej. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

19.57

20.00

Jak informuje NEXTA, do sankcji dołącza Monako.

20.03

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci - poinformował mer tego miasta Ihor Terehow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

- Dzisiejszy ostrzał pokazał, że nie jest to po prostu wojna, tylko morderstwo ukraińskiego narodu. Pociski trafiały w domy mieszkalne, zabijając i kalecząc niewinnych mieszkańców. Wyszły cztery osoby z bunkra, żeby nabrać wody i zginęły. Rodzina - dwoje dorosłych i troje dzieci - żywcem spłonęły w samochodzie - powiedział.

 

20.17

Prezydenci: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii we wspólnym stanowisku: Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE.

20.20

- Wojsko rosyjskie prowadzące inwazję na Ukrainie zaczęło stosować na swoim sprzęcie symbole ukraińskie, by wprowadzić ludzi w błąd - ostrzegł w poniedziałek na swoim Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

- Flagi ukraińskie są wywieszane na kolumnach rosyjskiego sprzętu wojskowego - ostrzegł. - Takie wypadki - dodał - odnotowano w dwóch miejscowościach w obwodzie kijowskim i na jednej z tras w obwodzie czernihowskim. - Odnotowano także przypadki, gdy przeciwnik wywiesza białą flagę na swoim sprzęcie, jakoby po to, by się poddać. Po przybliżeniu się do pozycji ukraińskich wojska rosyjskie zaczynają otwierać ogień - napisał dowódca. Przypomniał, że takie działania są naruszeniem prawa międzynarodowego.

20.22

Norweski rząd poinformował w poniedziałek o podjęciu decyzji o wysłaniu do Ukrainy broni przeciwpancernej, choć jeszcze w niedzielę premier Norwegii Jonas Gahr Store przekonywał, że nie jest to możliwe. - Rząd zdecydował, że Norwegia zaoferuje Ukrainie wsparcie zbrojeniowe (2 tys. granatników przeciwpancernych M72) w celu obrony przed militarnym atakiem Rosji  - oznajmił Store.

20.28

20.29

Zarząd Shell ogłosił w poniedziałek zamiar wyjścia ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i podmiotami powiązanymi, zamierza też zakończyć swoje zaangażowanie w projekt gazociągu Nord Stream 2.

20.33

Rosyjski dyrygent Walerij Giergijew, deklarujący się jako przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina nie poprowadzi orkiestry w mediolańskim teatrze La Scala. Nie odpowiedział na apel dyrekcji i władz miasta, które żądały, by zajął jasne stanowisko przeciwko napaści Rosji na Ukrainę.

"W zaistniałej sytuacji należy wykluczyć" powrót Giergijewa - oświadczył w poniedziałek burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala, który domagał się jego reakcji.

Brak odpowiedzi oznacza, że rosyjski dyrygent nie powróci na podium w La Scali 5 marca, gdy ponownie wystawiona zostanie opera "Dama pikowa" Piotra Czajkowskiego. W programie jest jeszcze pięć spektakli, na które trzeba znaleźć zastępstwo.

 

20.47

Ok. godz. 19.10 (18.10 w Polsce) wskutek uderzenia rakietowego w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kalinówce zniszczony został 4-piętrowy akademik i dwa czteropiętrowe bloki mieszkalne - czytamy w komunikacie MSW.

 W Białej Cerkwi trwa akcja ratunkowa. Uratowano dwie osoby, jedna znajduje się pod gruzami - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy.

 W Wasylkowie i Kałyniwce służby nie mogą prowadzić akcji ratunkowej ze względu na trwające ostrzały.

20.48

Do Mikołajewa na południu Ukrainy zbliżają się z dwóch kierunków wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek szef tego regionu, Witalij Kim, cytowany przez agencję Ukrinform. Chodzi o "wielką kolumnę z dwóch kierunków". Zaapelował następnie do mężczyzn, by stawili opór napastnikom.

20.57

Rzecznik Departamentu Stanu: mamy dane, że Rosja chce zająć Kijów.

21.10

Niemcy w ramach działań NATO wysyłają samoloty bojowe Tornado i samoloty patrolowe na obszar Morza Bałtyckiego, informuje w poniedziałek Agencja Reutera.

21.17

Prezydent Biden: Amerykanie nie powinni się obawiać, że wybuchnie wojna nuklearna - Reuters.

21.25

Stany Zjednoczone poleciły 12 rosyjskim dyplomatom przy ONZ opuścić USA przed końcem marca - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Nowym Jorku szef rosyjskiej misji przy ONZ Wasilij Nebenzia, cytowany przez AFP.

21.25

To było najgorszych pięć dni w życiu każdego Ukraińca - głosi nagranie opublikowane w poniedziałek wieczorem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Kadry przedstawiają rosyjskie naloty, narodzone dziecko w schronie czy ludzi próbujących powstrzymać czołg gołymi rękoma. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

21.41

Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi – stwierdził premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku „Le Figaro”, domagając się jeszcze ostrzejszych sankcji wobec Rosji, m.in. odcięcia od narzędzi cybernetycznych i finansowych. Premier zaapelował też o większe zbrojenia w Europie

21.44

Rosyjski pocisk trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim, wszystkie pacjentki zostały ewakuowane - podaje w poniedziałek wieczorem agencja Interfax-Ukraina.

Nie sprecyzowano, w jakiej miejscowości znajduje się uszkodzony szpital.

22.00

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę Rosja wystrzeliła w ukraińskie miasta i wioski 113 pocisków Iskander i Kalibr - poinformował w poniedziałek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

22.01

Szwajcaria, w ramach solidarności z narodem ukraińskim, zadecydowała o dostarczeniu do Polski ok. 25 ton artykułów pierwszej potrzeby, przeznaczonych dla ludności Ukrainy – poinformował na Twitterze André Simonazzi, rzecznik szwajcarskiego rządu.

22.03

Prezydent Rosji Władimir Putin zakazał obywatelom Rosji przesyłania pieniędzy za granicę – podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych.

22.12

Turcja przestrzega kraje znad Morza Czarnego i innych mórz, aby nie kierowały swych okrętów wojennych przez tureckie Cieśniny Bosfor i Dardanele - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji Mevlug Cavusoglu.

22:26

Premier Kanady Justin Trudeau przekazał w poniedziałek, 28. lutego, że Kanada nie będzie kupowała ropy naftowej od Rosji.

22:27

22:35

22:39

Rosyjskie racje żywnościowe są... przeterminowane od siedmiu lat!

22:47

Od początku inwazji Rosja wystrzeliła 113 pocisków operacyjno-taktycznych „Iskander” i „Kaliber” na spokojne miasta i wsie Ukrainy.


Zełenski opublikował nagranie swojego wystąpienia. Padają w nim słowa: "Zło uzbrojone w rakiety, bomby i artylerię należy natychmiast powstrzymać. Zniszczyć ekonomicznie. Aby pokazać, że ludzkość jest w stanie się bronić".

22:53

RCB: Stopień BRAVO w dwóch województwach. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny.

23:01

Burmistrz Charkowa Igor Terechow oświadczył, że wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują miasto i zaczęły wysadzać podstacje energetyczne.

23:17

Ruch bezwizowy dla ochotników chcących wesprzeć Ukrainę w walce z siłami Rosji - prezydent Zełenski podpisał rozporządzenie.

Godz. 23.01

Agresja Rosji na Ukrainę jest punktem zwrotnym dla świata, również dla Niemiec - zapewnił w niedzielę na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Gdy zmienia się świat, polityka Niemiec też musi się zmienić o 180 stopni - dodał.

Godz. 22.55

Ukraiński marynarz, pracujący jako członek załogi na luksusowym jachcie rosyjskim, usiłował zatopić go na Majorce w odwecie za atak Rosji na Ukrainę - poinformował w niedzielę „El Mundo”. Liczący 47 m długości jacht o nazwie Lady Anastasia należy do rosyjskiego oligarchy Aleksandra Minajewa. Był zacumowany w ekskluzywnym porcie Port Adriano na Majorce.

Godz. 22.44

Nie macie pojęcia na co się porywacie, gdy dojedziecie do Kijowa będziecie mieli przesr..e, ostrzelamy was z każdego okna - ostrzegali rosyjskich wojskowych w nagraniu w sieciach społecznościowych ukraińscy żołnierze. Poddajcie się dzieciaki! - wezwali.

Godz 22.34

Grupa hakerów Anonymous ostrzega i wzywa Alaksandra Łukaszenkę, by przestał wspierać swojego rosyjskiego partnera Władimira Putina - przekazali hakerzy w niedzielę wieczorem na Twitterze.

Godz. 22.29

W obliczu zaostrzającego się konfliktu na Ukrainie, rządy Niemiec i Francji w niedzielę zaapelowały do obywateli swoich krajów pozostających na terytorium Rosji o opuszczenie tego kraju. W komunikatach wymieniano m.in. coraz większe ograniczenia w podróżach lotniczych, spowodowane sankcjami nałożonymi na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę.

Godz. 22.23

Szef Banku Światowego David Malpass powiedział w niedzielę, że jego instytucja będzie prawdopodobnie mogła wesprzeć Ukrainę w ciągu zaledwie kilku dni, znacznie szybciej niż przewidywano tydzień temu, gdy planowano, że 350 mln dol. trafi do Kijowa na koniec marca.

Godz. 22.19

Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje w trybie pilnym specjalną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w sprawie Ukrainy; odbędzie się ona w poniedziałek. Głosowanie proceduralne uniemożliwiło Rosji zgłoszenie weta - podaje Reuters

Godz. 22.16

Ukraiński sztab generalny w komunikacie w niedzielę podał, że Rosja kontynuuje koncentrowanie lotnictwa i aktywizację sił specjalnych na terytorium Białorusi. Z lotnisk w Baranowiczach i Maczuliszczach w kierunku Ukrainy latają samoloty transportowe.

Godz. 22.08

W niedzielę z Rzeszowa wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy. To cztery półciężarówki z materiałami pierwszej potrzeby, przyniesionymi przez mieszkańców – poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego magistratu Marzena Kłeczek-Krawiec.

Godz. 22.07

W niedzielę wieczorem utrzymuje się długa kolejka aut ciężarowych oczekujących na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - wynika z informacji podanych przez podlaską KAS. Na odprawę trzeba czekać 37 godzin, a kolejka ma 15 km.

Godz. 22.03

Departament Stanu USA wydał w niedzielę alert, w którym wezwał Amerykanów w Rosji do rozważenia niezwłocznego opuszczenia kraju w związku z zamykaniem przez państwa przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Obywatelom USA na Ukrainie resort radzi, by omijać przejścia graniczne z Polską i Mołdawią.

Godz. 22.00

Negocjacje pomiędzy Rosją a Ukrainą mają się rozpocząć dopiero rano - informuje NEXTA powołując się na rosyjskie media propagandowe.

Godz. 21.54

Zarejestrowano na wideo potężną eksplozję w miejscowości Czerkasy w centralnej części Ukrainy.

Godz. 21.52

Angielska federacja piłkarska (FA) poinformowała w niedzielnym komunikacie, że nie będzie grała z Rosją w jakichkolwiek rozgrywkach międzynarodowych w "przewidywalnej przyszłości". To reakcja po rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę.

Godz. 21.48

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau apeluje o zawieszenie broni. To umożliwi ewakuację cierpiących cywilów i dostarczenie pomocy humanitarnej.

Godz. 21.44

Od niedzieli ukraińscy uchodźcy będą mogli bezpłatnie dostać się pociągami z Polski do Niemiec - poinformowało w niedzieleę przedsiębiorstwo kolejowe Deutsche Bahn (DB). Tego samego dnia, austriacka minister transportu Leonore Gewessler przekazała na Twitterze o podobnej inicjatywie ze strony Austrii.

Godz. 21.43

Chcemy zbudować jak najszerszą międzynarodową koalicję potępiającą Rosję i całkowicie odizolować Moskwę dyplomatycznie - powiedział w niedzielę wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Poinformował, że w środę zbiera się Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Godz. 21.41

"Dzisiejsza noc znów będzie ciężka. Dlatego nasi obrońcy przygotowują się do obrony stolicy. A ja namawiam mieszkańców Kijowa do spędzenia tej nocy w schronach. Bo wróg dostaje szału. Strzela do budynków cywilnych. Do naszej infrastruktury - chociaż sam ponosi duże straty – zarówno w ludziach, jak i sprzęcie wojskowym. Wydaje się, że Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu i takiego ducha ze strony narodu ukraińskiego, zarówno wojskowych, jak i cywili" – napisał w niedzielę wieczorem na Telegramie mer Kijowa Władimir Kliczko.

Godz. 21.40

Na profilu Ukraińskiej Gwardii Narodowej pojawiło się nagranie, na którym widać, jak zabrano rosyjski czołg. Przetransportowano go... traktorem.

Godz. 21.34

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do granic Unii Europejskiej dotarło już 300 tys. uchodźców wojennych z tego kraju - przekazała w niedzielę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Musimy być gotowi na większe rzesze ukraińskich uchodźców, możliwe, że nawet miliony - dodała.

Godz. 21.23

UPS i FedEx, dwie największe na świecie firmy kurierskie, poinformowały w niedzielę w oświadczeniu, że zawieszają swoje usług na terytorium Rosji i Ukrainy z powodu toczącego się konfliktu.

Godz. 21.14

Do Berdiańska na południu Ukrainy wjechały rosyjskie pojazdy wojskowe - przekazał w niedzielę przedstawiciel władz miejskich Ołeksandr Swidło, cytowany przez agencję Ukrinform.

Godz. 21.08

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała w niedzielę, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło ponad 210 osób, a ponad 1100 zostało rannych.

Godz. 20.58

Borrell: chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy.

Godz. 20.57

Rząd w Rzymie jest zaangażowany w organizację specjalnych korytarzy dla ukraińskich sierot, by jak najszybciej mogły przyjechać do Włoch - ogłosili w niedzielę ministrowie spraw zagranicznych Luigi Di Maio i rodziny Elena Bonetti.

Godz. 20.56

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują rosyjskie wojska zmierzające w kierunku Kijowa. Według tych zdjęć konwój, składający się z czołgów i pojazdów przewożących paliwo, rozciąga się na przestrzeni 5 km i znajduje się około 65 km od stolicy Ukrainy.

Godz. 20. 50

FIFA informuje: mecze Rosji na neutralnym terenie i przy pustych trybunach. Prezes PZPN odpowiada: "Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny".

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 20.49

- Podwyższenie gotowości sił nuklearnych to próba zastraszenia Ukrainy - aby przełamać jej wolę walki, i Zachodu - aby zaniechał wspierania Kijowa - napisał w niedzielę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Godz. 20.41

- Rosyjskie siły zbrojne w obwodzie czernihowskim są gotowe złożyć broń i poddać się - informuje Ukraina.

Godz. 20.39

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało kilka elektrowni atomowych, dlatego szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ostrzegł w niedzielę przed "realnym ryzykiem" awarii jądrowych.

Godz. 20.33

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozmawiał w niedzielę z Prokurator Generalną Ukrainy Iriną Wenediktową. "Zapewniłem o wsparciu dla narodu ukraińskiego i zadeklarowałem pomoc w rozliczeniu sprawców zbrodni wojennych dokonanych przez Rosję" - poinformował.

Godz. 20.29

Kto podważa dziś obecność Polski w NATO i UE oraz rozpowszechnia rosyjską propagandę i dezinformację, zdradza nasz kraj i będzie odpowiadał za zdradę - oświadczył w niedzielę lider PO i szef EPL Donald Tusk.

Godz. 20.28

Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Inwazja na Ukrainę. Kolejny dzień ataku Rosji. RELACJA NA ŻYWO 27.02.2022 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

13:25

Spółki Grupy Azoty przeznaczą darowizny w wysokości 1 mln zł na organizacje niosące pomoc uchodźcom m.in. Caritas i Polski Czerwony Krzyż. Pomogą też w zakwaterowaniu osób uciekających z Ukrainy - poinformowała w poniedziałek Grupa Azoty.

13:15

20:09

Belgia przysyła Ukrainie kolejne 3 tys. karabinów maszynowych i 200 granatników przeciwpancernych.

20:03

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying skrytykowała w niedzielę USA i NATO za dostarczanie broni na Ukrainę i zasugerowała, że to one są odpowiedzialne za trwającą tam wojnę. Swoją opinię zamieściła na Twitterze, który jest w Chinach zablokowany przez władze.

19:57

We Lwowie, Kijowie, Połtawie w centralnej Ukrainie, Odessie i Mikołajewie na południu rozległy się wieczorem w niedzielę alarmy przeciwlotnicze - podał portal Hromadske.

19:45

Węgry odmówiły dostarczenia broni do Ukrainy.

19:43

Siły Zbrojne Ukrainy informują o zniszczeniu rosyjskich rakiet buk w rejonie Żytomierza.

19:20

W Kijowie cały czas słychać strzały.

19:16

Według informacji agencji Reuters, władze Unii Europejskiej spodziewają się nawet 7 mln przesiedlonych Ukraińców.

19:14

Uchodźcy z Ukrainy kierują się również na Słowację.

19:08

19:00

Wesprzemy ukraińskie wojsko sprzętem i pieniędzmi - poinformowała w niedzielę wieczorem premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie przekaże Ukrainie m.in. granatniki przeciwpancerne. Rząd Szwecji gotów jest wysłać Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 135 tys. porcji racji żywnościowych przeznaczonych do wykorzystania w warunkach polowych.

18:50

Syreny przeciwlotnicze znowu zabrzmiały w Kijowie. Nakazano udanie się do schronów.

18:49

Były mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej, brat burmistrza Kijowa Witalija, Władimir Kliczko, nagrał w niedzielę wiadomość wideo do Rosjan i Białorusinów, w której zachęca ich do pozostania w domu i nie chodzenia do pracy, by "nie dostarczać armii amunicji".

18:40

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały wideo ze słowami rosyjskich żołnierzy, którzy dobrowolnie poddają się Ukraińcom. ""Mamo, zabierz mnie stąd! Zabijamy tu cywilów!" - słychać na nagraniu.

18:35

2000 osób brało udział w niedzielnej manifestacji na Rynku Głównym w Krakowie. Tłumy skandowały hasła wolnościowe i potępiające prezydenta Rosji Władimira Putina. Apelowały do NATO, aby chroniło niebo na Ukrainą. Z Rynku tłum skierował się w stronę placu Biskupiego, przed rosyjski konsulat.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

18:25

Szwecja dostarczy broń Ukrainie. Ma być to 5 tys. wyrzutni rakiet przeciwpancernych, 5 tys. zestawów kamizelek kuloodpornych oraz 5 tys. hełmów - informuje AFP.

18:10

Czernihów znów znalazł się pod ciężkim ostrzałem. "Rosjanie strzelają do cywilów. Do tej pory potwierdzono 16 ofiar wśród ludności cywilnej" pisze deputowana Lesia Wasylenko.

17:55

Szefowie Unii Europejskiej zapowiedzieli dodatkowe sankcje, które zostaną nałożone na Rosję. Po raz pierwszy w historii UE sfinansuje zakup, dostawę broni i sprzętu do Ukrainy. To jednak nie koniec. Co jeszcze ogłosili przedstawiciele Unii Europejskiej?

Więcej przeczytasz TUTAJ

17:43

Rosyjskie wojsko wkracza do Berdiańska, miasta portowego na Zaporożu - poinformował Ilia Ponomarenko z The Kyiv Independent.

17:41

Alarm lotniczy w Charkowie, Równem, Czernihowie, Żytomierzu i Wołyniu. Syreny przeciwlotnicze słychać również w Kijowie.

17:39

Z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy wystrzelono rakiety Iskander – poinformował w niedzielę po południu doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Jest duże prawdopodobieństwo, że pociski trafiły w Żytomierz. Wcześniej, doszło też do ostrzelania miejscowości Włodzimierz Wołyński, niecałe 15 kilometrów od granicy Polski.

Więcej przeczytasz o tym TUTAJ

17:24

Oddział z zagranicznych ochotników do udziału w obronie przed agresją Rosji został powołany na Ukrainie – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

17:22

W rejonie Kijowa samolot wojskowy rozbił się o dom - informuje "Ukraińska Prawda".

17:10

"Rosyjskie siły ostrzeliwały miasto Włodzimierz, który jest położony ok. 15 km od polskiej granicy" - poinformowały władze miasta.

17:05

W Mińsku również trwają starcia policji z protestującymi.

17:00

W Rosji tamtejsze służby brutalnie tłumią protesty przeciwko wojnie na Ukrainie.

16:55

Reuters podaje, że Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety Iskander w kierunku Ukrainy.

16:50

"Stop wojnie! Lepiej walczyć w sporcie" - taki napis w języku angielskim na swoich nartach umieścił skoczek Kamil Stoch, który w niedzielę rywalizuje w Lahti w zawodach Pucharu Świata.

16:40

Tak wygląda zaktualizowana mapa krajów, które już zamknęły lub wkrótce zamkną swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

16:33

Reuters podaje, że rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie.

16:20

W niedzielę w Berlinie i Pradze odbyły się protesty antywojenne.

16:10

"Ulice centrum Kijowa są opustoszałe, mieszkańcom nakazano pozostanie w schronach" - poinformował Phil Stewart, korespondent Reutera.

16:05

Informację o pertraktacjach Rosji i Ukrainy potwierdził Wołodymyr Zełenski.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

15:55

„Każdego dnia, w którym rosyjskie wojska nie potrafią wejść do naszych miast, w którym widzimy zdjęcia zabitych najeźdźców, nasza gotowość do obrony kraju rośnie” - mówi Radiu ESKA mieszkający w Charkowie Igor. To miasto na północnym-wschodnie Ukrainy, które w nocy i o poranku walczyło z nasilonymi atakami ze strony Rosji.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

15:45

"Tomek Kędziora jest już w Polsce!" - przekazał w mediach społecznościowych PZPN. 27-letni reprezentant kraju od 2017 roku jest piłkarzem Dynama Kijów.

15:30

"Największy samolot transportowy na świecie, Antonow An-225 Mrija w Ukrainie, wraz z kilkoma innymi gigantycznymi odrzutowcami, które znajdowały się na lotnisku w Hostomelu, został zniszczony podczas rosyjskiego ataku na lotnisko" - poinformował Illia Ponomarenko, dziennikarz The Kyiv Independent.

15:25

Jedna z jednostek zniszczyła kompanię czołgów armii rosyjskiej w wyniku walk o miasto Pryłuki w północnej Ukrainie - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:15

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania. Według Associated Press i Reutera chodzi o oręż nuklearny, który ma działać w "specjalnym reżimie gotowości bojowej".

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

15:10

Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała w niedzielę na Telegramie, że delegacja ukraińska spotka się z rosyjską bez warunków wstępnych na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć - podała agencja Interfaks Ukraina.

14:50

Kanał NEXTA informuje o dużej kolumnie wrogich pojazdów opancerzonych, wjeżdżających do Kijowa.

14:45

Cały czas trwają walki w Ukrainie. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak mieszkańcy Koriukówki w obwodzie czernihowskim zatrzymali rosyjskie czołgi. Jak podkreślają ukraińskie media, mieszkający tam ludzie nie byli uzbrojeni.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

14:55

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania. Według Associated Press i Reutera chodzi o oręż nuklearny, który ma działać w "specjalnym reżimie gotowości bojowej".

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

14:02

Białoruska agencja prasowa podała informację, że negocjacje ukraińskiej i rosyjskiej delegacji mają się odbyć na granicy ukraińsko-białoruskiej.

13:50

Na Białorusi rozpoczynają się protesty przeciwko wojnie na Ukrainie:

13:50

Kapitan reprezentacji Polski publicznie wspiera Ukrainę i naszych wschodnich sąsiadów. W sobotnim meczu Bundesligi z Eintrachtem Frankfurt Robert Lewandowski wystąpił z opaską w kolorach ukraińskiej flagi na ramieniu. Był jedynym takim zawodnikiem na boisku.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

13:30

- Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad położonym na północnym wschodzie kraju Charkowem - przekazał w niedzielę szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow. W niedzielę od wczesnego poranka donoszono o walkach z Rosjanami w tym mieście. Syniehubow informował wcześniej o ich wkroczeniu do centrum Charkowa.

Więcej na ten temat piszemy TUTAJ

13:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką - przekazało w niedzielę biuro ukraińskiego szefa państwa. Na razie nie podano więcej szczegółów.

13:05

Szef KPRM Michał Dworczyk o sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy: przed każdym przejściem granicznym kolejki sięgają kilkudziesięciu kilometrów; jest po kilkadziesiąt tysięcy osób, które chcą wyjechać z Ukrainy

12:55

Jest to bardzo prawdopodobne, że w najbliższych godzinach Alaksandr Łukaszenka podejmie decyzję o udziale białoruskiej armii w wojnie, którą Rosja toczy na Ukrainie - pisze w niedzielę Ukraińska Prawda, powołując się na Centrum Strategii Obronnych.

12:25

Rzecznik rządu: Sklepy w województwach podkarpackim i lubelskim mogą być otwarte w niedzielę. - Działamy w celu wyższego dobra, w tym przypadku w celu dobra osób, które uciekają przed wojną – powiedział Piotr Muller.

Minister Marlena Maląg apeluje o otwarcie sklepów w niedzielę w województwach podkarpackim i lubelskim.

12:06

Sytuacja bezpieczeństwa w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę nie zmieniła się znacznie w ciągu minionej doby - oświadczył w niedzielę Ołeksij Arestowycz z biura prezydenta Ukrainy.

12:05

Niemiecki minister transportu: od niedzieli od godz. 15 niemiecka przestrzeń powietrzna zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii.

12:04

Ludzie przyjeżdżający w niedzielę do Kijowa pociągami nie mogą opuszczać dworca kolejowego w związku z obowiązującą godziną policyjną - przypominają ukraińskie koleje państwowe.

11:40

Coraz więcej państw decyduje się zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

11:10

Dziś o 12 odbędzie się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka, rzecznika prasowego rządu Piotra Mullera, sekretarza stanu Janusza Cieszyńskiego oraz podsekretarza stanu w MSZ Pawła Jabłońskiego..

10:45

Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) ogłosiła w niedzielę, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę "zawiesza" Władimirowi Putinowi tytuł honorowego prezesa i ambasadora tej organizacji.

10:33

Rosyjscy żołnierze szabrują ukraiński market

10:26

W rozmowie z telewizją Bild Live w niedzielę rano w Kijowie mer tego miasta Witalij Kliczko i jego brat Władimir podkreślili, że Niemcy muszą zrozumieć, iż Rosja nie walczy "przeciwko Ukrainie, ale przeciwko Europie i całemu światu!”.

10:22

Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka przyznał w niedzielę, że z terytorium jego kraju wystrzelono rakiety w kierunku Ukrainy. Mówił o tym po oddaniu głosu w referendum ws. zmian w konstytucji w swoim kraju.

9:46

Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapewnił w niedzielę, że transport gazu przez Ukrainę do Europy będzie odbywać się normalnie, zgodnie z zamówieniami klientów. Gazprom dodał, że zamówienia na niedzielę wynoszą 107,5 mln m szesc. gazu.

9:42

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił w niedzielę możliwość prowadzenia z Rosją rozmów pokojowych na terytorium Białorusi, zaznaczając, że ten kraj pomógł Moskwie w inwazji. Zapewnił jednak, że jest otwarty na negocjacje, które mogłyby się odbyć w innym miejscu np. Warszawie, Bratysławie, Stambule, Budapeszcie czy Baku.

9:30

Rosyjski pocisk uderzył w blok mieszkalny w Buczy w obwodzie kijowskim na Ukrainie - pisze w niedzielę Ukrinform. W Internecie opublikowano zdjęcia uszkodzonego budynku, z okien wydostaje się dym.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

9:14

Całkowicie spłonęła baza paliwowa w Wasylkowie, około 20 km od Kijowa, ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi – poinformowała w niedzielę na Facebooku sieć stacji benzynowych KLO, do której należała baza.

9:12

Ukraińscy żołnierze bronią Charkowa

8:55

Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju ponad 156 tys. uchodźców. Tylko w sobotę ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 77 tys. osób – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

8:49

Niedzielny poranek na przejściu w Medyce (Podkarpackie) jest słoneczny, ale mroźny. Termometr wskazuje minus 3 stopnie C. Dlatego kobiety i dzieci, które uciekły z Ukrainy, zaraz po przekroczeniu granicy dostają grube koce, w które się opatulają. Tak zaczyna się w Medyce czwarty dzień po ataku Rosji na Ukrainę.

8:43

Operator ukraińskich gazociągów GTSOU nie potwierdza, by wybuch w Charkowie wpłynął na ukraiński system gazociągów. Parametry techniczne nie wskazują na poważne zakłócenia, tranzyt gazu odbywa się normalnie - poinformowała firma na swojej stronie w niedzielę.

O ataku na gazociąg w Charkowie przeczytasz TUTAJ.

8:37

Zestrzeliliśmy pocisk manewrujący wystrzelony w kierunku Kijowa z terytorium Białorusi - poinformował w niedzielę rano naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

8:36

Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że naród jego kraju już zasłużył na członkostwo w Unii Europejskiej. - Zniszczone rakietami i ogniem artyleryjskim budynki mieszkalne to ostateczny argument dla świata, by razem z nami powstrzymać najazd agresora. Mówię to najzupełniej otwarcie: naród Ukrainy już zasługuje i ma prawo uzyskać członkostwo w Unii Europejskiej. Będzie to kluczowy dowód poparcia dla naszego kraju – oznajmił Zełenski w nagraniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej

8:21

Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę - poinformował w niedzielę rano wiceszef MON Marcin Ociepa. Polska dostarcza Ukrainie amunicję i ręczne rakiety przeciwlotnicze Piorun, a także hełmy i kamizelki kuloodporne.

8:03

Rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup, które niszczą obiekty cywilnej infrastruktury i zabijają cywilów w dużych miastach - pisze w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

8:01

- Cześć z wziętych do niewoli żołnierzy rosyjskich ma dopiero 19 lat, niektórzy z nich w ogóle nie przeszli szkolenia, byli źle wyposażeni - powiedział ukraiński generał na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Mają dostęp do jedzenia i picia, są traktowani zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym - podkreślił. CNN zaznacza, że stacja nie była w stanie niezależnie zweryfikować zapewnień wojskowego.

8:00

Wzięliśmy ok. 200 rosyjskich jeńców, traktujemy ich zgodnie z Konwencją Genewską, mogą zadzwonić do rodziców - powiedział stacji CNN attache wojskowy przy ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie, gen. Borys Kremenecki.

7:57

Ukraina tworzy "międzynarodowy" legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy - poinformował w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. - Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju - powiedział.


Więcej przeczytasz w tym artykule.

7:50

Rosyjskie oddziały, prawdopodobnie Spetsnaz lub razvedchiki, wjeżdżają do Charkowa pojazdami Tigr-M. Pod koniec filmu dostają się pod ostrzał.

7:43

NA ulicach Charkowa płonie rosyjski sprzęt

7:40

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że tamtejsze elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Podkreślił konieczność unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu.

7:20

Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie - poinformował w sobotę Elon Musk, szef firmy SpaceX, która dostarcza Internet za pośrednictwem konstelacji satelit. O taką możliwość zaapelował wcześniej wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow.

7:14

Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w niedzielę rano mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.

Czytaj więcej w tym artykule!

7:01

Siły rosyjskie z lekkim sprzętem wojskowym wkroczyły do Charkowa - poinformował w niedzielę rano szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

6:55

Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

6:52

W Kijowie rosyjscy dywersanci zaatakowali rodzinę z trojgiem dzieci; rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu - poinformował sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

6:30

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow stwierdził w niedzielę, że załamały się plany Kremla na błyskawiczne podbicie Ukrainy, ponieważ wojska ukraińskie już trzy doby wytrzymują rosyjskie ataki.

- 72 godziny oporu. Trzy doby, które na zawsze zmieniły nasz kraj i świat. Gdzie są ci, którzy obiecywali, że w dwie godziny zdobędą Kijów? Gdzie oni są? Ja ich nie widzę. Tylko słyszę jak się usprawiedliwiają - oświadczył minister na Facebooku.

5:50

Sześć osób zginęło a 55 zostało rannych w Ochtyrce w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki, powołując się na dane władz miejskich.

5:35

Gubernator obwodu miasta Sumy, Dmitrij Żiwicki, powiedział, że podczas ostrzału Achtyrka zginęło sześć osób, w tym siedmioletnia dziewczynka.

5:20

Ukraińskie media donoszą, że w Charkowie pocisk uderzył w bok mieszkalny. 20 osób udało się ewakuować, niestety jest jedna ofiara.

O tym przeczytasz w tym artykule.

5:08

Na dworcu kolejowym we Lwowie ludzie czekają na pociąg, którym bezpłatnie mogą pojechać do Polski - poinformowały w niedzielę rano ukraińskie media. Pociągi są przepełnione, brakuje miejsc. Według portalu Suspilne, niektóre osoby nie mogły wsiąść nawet do trzech kolejnych pociągów z powodu ich przepełnienia. Na peronie zostawiane są rzeczy, które nie udało się umieścić w wagonach.

 Do pociągów są wpuszczane wyłącznie kobiety i dzieci. W związku z rosyjską inwazją z Ukrainy nie mogą wyjeżdżać mężczyźni zdolni do noszenia broni

5:00

Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował na Twitterze, że "10 niewinnych greckich cywilów zginęło w rosyjskim ataku" lotniczym w pobliżu Mariupola na wschodzie Ukrainy. "Przerwijcie bombardowanie teraz!" - napisał szef rządu.

4:40

Agencja UNIAN: Rosjanie wysadzili gazociąg w pobliżu Charkowa

4:30

ONZ: blisko 300 tysięcy ludzi musiało uciekać przed wojną na Ukrainie

4:17

PAA informuje, że obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - informuje agencja

4;14

Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych należące do jednego z kijowskich przedsiębiorstw - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy

4:10

Rosyjskie wojsko zbombardowało bazę paliwową pod Wayslkowem: "Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy" - powiedziała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa Natalia Bałasynowycz. Przez toczące się walki strażacy nie moga przystąpić do akcji gaśniczej.

Więcej przeczytasz TUTAJ

4:00

Powoli kończy się noc, która przyniosła wiele zniszczeń na terenie Ukrainy. W strategicznych punktach na mapie doszło do potężnych wybuchów. Rosyjskie wojska zbombardowały m.in. gazociąg, bazę paliwową, czy składowisko odpadów radioaktywnych.

Rosja zaostrza konflikt z Ukrainą

Godz. 22.05

Jak informuje The Spectator Index, Rosjanie są już coraz bliżej Kijowa. Cywilom w stolicy rozdano 10 tys. sztuk broni automatycznej.

Godz. 22.03

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w czwartek w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Godz. 21.38

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, utworzyła specjalne centrum operacyjne do monitorowania konfliktu na Ukrainie, a także uruchomiła funkcję, dzięki której użytkownicy w tym kraju mogą zablokować swoje profile w mediach społecznościowych dla bezpieczeństwa.

Godz. 21.30

Pod ambasadą Rosji w Warszawie kilka tysięcy osób demonstrowało przeciwko wojnie rozpętanej przez Putina. Do uczestników protestu przemówiła uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Wszyscy, młodzi i starzy, miejcie honor, nie pozwólcie Ukrainie zginąć - powiedziała.

Godz. 21.27

W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia – poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.

Godz. 21.10

Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem SZ Ukrainy Dmytro Kulebą.

Godz. 21.03

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zadecydowała o ewakuacji swojego personelu z zaatakowanego państwa - przekazało w czwartek anonimowo źródło dyplomatyczne.

Godz. 21.00

37 godzin muszą czekać kierowcy ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała KAS w zaktualizowanym w czwartek wieczorem komunikacie. Kolejka ma 17 km długości, stoi w niej 660 tirów.

Godz. 20.54

Trwa konferencja szefa MSZ Ukrainy, który przebywa w Polsce. - Omówiliśmy dalsze sposoby współpracy - powiedział.

Godz. 20.47

Nie możemy prowadzić dyskusji w nieskończoność, tylko musimy sięgnąć po cały potencjał odstraszania, jaki mamy do dyspozycji - oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem unijnego szczytu poświęconego inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Godz. 20.40

Mieszkańcy Warmii i Mazur, Ukraińcy pracujący w regionie oraz ukraińska młodzież spotkali się na wiecu poparcia i solidarności z narodem ukraińskim w centrum Olsztyna. Samorządowcy zadeklarowali pomoc w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

Godz. 20.38

Co najmniej trzy osoby zginęły a 26 zostało rannych w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obrzeży ukraińskiego miasta portowego Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowały władze miejskie.

Godz. 20.26

Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich - ogłosiła w czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Godz. 20.21

Tysiące osób przyszły w czwartek wieczorem przez konsulat Rosji w Krakowie, aby zademonstrować swoją solidarność z narodem ukraińskim i potępić działania Władimira Putina. Uczestnicy zgromadzenia podeptali flagę Rosji.

Godz. 20.16

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu przeznaczy jeden ze swoich akademików dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Władze uczelni zadeklarowały także przyjęcie ukraińskich studentów – poinformował w czwartek rzecznik prasowy uniwersytetu prof. Dariusz Trześniowski.

Godz. 20.12

Jesteśmy w krytycznym momencie Unii Europejskiej i Europy, dlatego musimy działać szybko - oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli premier Polski Mateusz Morawiecki.

Godz. 20.00

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Godz. 19.56

Prezydent Biden: ograniczymy działania rosyjskich spółek, odetniemy połowę importu wysokotechnologicznego do Rosji, kolejne osoby będą objęte sankcjami.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 19.49

"W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę polskie MSZ uruchomiło infolinię dla obywateli polskich i posiadaczy Karty Polaka. Działa roboczy zespół KPRM-MSZ-MSWiA koordynujący działania wspierające Polaków na Ukrainie" - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Numer infolinii to +48 22 523 88 80

Godz. 19.48

Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie – poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Wiktor Laszko na Facebooku. Nie podał konkretów.

Godz. 19.45

Rozpoczęło się wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena.

Godz. 19.43

MSZ Estonii zwróciło się w czwartek do swych obywateli przebywających na Białorusi, aby jak najszybciej opuścili ten kraj. Zalecono też unikanie podróży na Białoruś. Rosja dokonała w czwartek rano inwazji na Ukrainę, częściowo z białoruskiego terytorium.

Godz. 19.36

Nie zaobserwowaliśmy zwiększonej liczby aktywności cyberprzestępców i ataków, które możemy powiązać z atakiem Rosji na Ukrainę - poinformował PAP CERT Polska. Zauważono natomiast wykorzystywanie motywu wojny na Ukrainie w tzw. atakach phishingowych.

Godz. 19.20

Lotnisko w Hostomlu, gdzie wcześniej wysadzono rosyjski desant i toczyły się zacięte walki, zostało zajęte przez siły wroga – poinformowała agencja UNIAN, powołując się na kancelarię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Godz. 19.05

- Kolejna odprawa prezydenta i przedstawicieli rządu rozpocznie się w czwartek o godz. 19.00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - poinformowało BBN.

Godz. 18.58

Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem.

Godz. 18.57

Joe Biden: przywódcy G7 uzgodnili "niszczycielski" pakiet sankcji na Rosję.

Godz. 18.50

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zorganizuje 2 marca otwarte dla chętnych m.in. nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców internetowe szkolenie o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie – podało w czwartek biuro RPD.

Godz. 18.48

W ramach solidarności z Ukrainą MSZ Litwy wstrzymało w czwartek wydawanie wiz obywatelom Rosji. Największe litewskie sieci handlowe wycofują ze sprzedaży towary pochodzące z Rosji i Białorusi. W Wilnie i w innych miastach kraju odbywają się wielotysięczne akcje poparcia dla Ukrainy.

Godz. 18.46

Rozpoczęty nad ranem najazd Rosji na terytorium Ukrainy przesądził o wyniku czwartkowej sesji na GPW. Indeks WIG20 spadł o 10,87 proc. do 1.817,45 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od 52 tygodni. Zniżkowały kursy wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu. Według analityka DM BOŚ Konrada Ryczko, poprawy sytuacji na rynkach można oczekiwać po zakończeniu fazy zbrojnej konfliktu.

Godz. 18.30

Cieszyński: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today.

Sonda
Czy jesteś "za" obowiązkową służbą wojskową?

Wojna na Ukrainie RELACJA LIVE

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

4:12

Zbombardowano także bazę paliwową pod Wasylkowem: "Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy" - powiedziała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa Natalia Bałasynowycz.

Przez toczące się walki strażacy nie mogą rozpocząć akcji gaśniczej!

4;10

Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych. Pojemniki nie zostały rozszczelnione Państwowa Inspekcja ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy przekazała, że ocena sytuacji radiacyjnej zostanie przeprowadzona, kiedy tylko zakończy się ostrzał. "Zjednoczenie Radon" zajmuje się transportem i przechowywaniem odpadów radioaktywnych. Chwilę później napisano:

"Trafili w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe" - przekazało biuro prasowe Służby.

4:00

W nocy z soboty na niedzielę trwają walki w różnych częściach Ukrainy. Rosjanie bombardują strategiczne punkty na mapie

18.26

Jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie. Przybywającym do Polski chcemy zapewnić opiekę medyczną, w tym także hospitalizację – przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

18.22

18.21

Brytyjskie sankcje będą obejmować także Białoruś za jej pomoc w agresji na Ukrainę. W ramach sankcji rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii - poinformował Johnson.

18.15

Johnson: nakładamy sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamykamy rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych.

18.13

17.47

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że pod Czernihowem poddał się rosyjski pluton 74. brygady strzelców zmotoryzowanych.

17.46

17.46

Desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 wysadzono na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem – poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w czwartek po południu. „Toczą się walki” – poinformowano.

17.36

- W tej chwili wzięliśmy do niewoli rosyjskich żołnierzy - poinformował prezydent Ukrainy.

17.32

- Rosja pozostaje częścią gospodarki światowej. W związku z tym nie mamy zamiaru krzywdzić systemu światowej gospodarki, w którym sami się znajdujemy. Na tyle, na ile się w nim znajdujemy. Dlatego nasi partnerzy nie powinni się starać nas wypchnąć z tego systemu - dodał Putin.

17.28

- Musimy robić wszystko, aby maksymalnie zaprezentować, że Rosja pozostaje częścią globalnej gospodarki - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

17.25

Stany Zjednoczone wysłały w czwartek na Litwę i do Estonii myśliwce F-35. Zadecydowano także o przedłużeniu obecności wojsk amerykańskich w regionie - poinformowało w czwartek litewskie ministerstwo obrony.

17.18

W Warszawie trwa manifestacja solidarności z Ukrainą. Uczestnicy odśpiewali ukraiński hymn.

17.16

Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaobserwowano też wojska na północny zachód od Kijowa. Celem jest obalenie władz Ukrainy.

17.10

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wezwał członków Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) do pilnego spotkania w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i spodziewaną falą migracji rodzin z dziećmi.

17.00

Ukraińska armia, straż graniczna, policja i służby specjalne powstrzymały ataki Rosji, obowiązuje operacyjna pauza – poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16.48

- Pociąg z uchodźcami z Kijowa wjechał właśnie do Przemyśla - informuje nasza reporterka.

16.42

16.38

- Dość opowiadania różnych oświadczeń o wsparciu dla Ukrainy, podświetlania budynków, ogólnego gadania. Koniec czasu naiwności. Ja jadę do Brukseli w konkretnym celu - żeby wypracować konkretny i dotkliwy pakiet sankcji - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Brukseli.

16.37

16.35

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę od czwartku będzie obowiązywać w Kijowie godzina policyjna – ogłosiły władze ukraińskiej stolicy.

16.28

- Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła. Zgłosiłem to premierowi Szwecji. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie - informuje na Twitterze prezydent Ukrainy.

16.26

Kancelaria premiera wydała w czwartek alert ws. dezinformacji. Zaapelowała do użytkowników mediów o weryfikacje informacji przed dalszym ich podaniem.

16.27

16.16

O godzinie 20 w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajny szczyt. Zapadną na nim decyzje ws. dodatkowych sankcji wobec Rosji w związku z zaostrzeniem konfliktu na Ukrainie.

16.11

Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją, wzywam naszych partnerów do tego samego kroku - ogłosił w czwartek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. W ten sposób inne kraje mogą okazać swoją solidarność z Ukrainą i kategorycznie odrzucić najbardziej rażący akt agresji w Europie po II wojnie światowej - dodał.

16.04

Ceny paliw w hurcie mogą być w piątek wyższe o 100 zł/metr sześcienny. Oznacza to kolejne wzrosty cen paliw na stacjach nawet o kilkanaście groszy na litrze - poinformował PAP w czwartek portal e-petrol.pl.

16.00

15.48

- Dla wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy wprowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa dla naszych żołnierzy - informuje rzecznik WOT.

15.44

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował o trwających walkach o lotnisko w Hostomelu pod Kijowem. Walki toczą się też o Heniczesk, Skadowsk i Czaplynkę.

15.43

W związku ze wzrostem kursu dolara i euro na tle rosyjskiej inwazji na Ukrainę pojawiły się na Białorusi problemy z dostępnością głównych zachodnich walut. W kantorach i przy bankomatach są kolejki – informują

15.37

Z całą mocą potępiamy atak Rosji na niepodległą Ukrainę - oświadczyła w czwartek Konfederacja Lewiatan. Organizacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców zadeklarowała również pomoc materialną oraz zatrudnianie Ukraińców.

15:26

„Niech ludzie żyją! Nikt nie wspiera wojny! Chcę, aby moje dzieci żyły w czasie pokoju! Chcę żyć i tworzyć w czasie pokoju!”! Rosyjscy i ukraińscy artyści, dziennikarze i pisarze wypowiadali się przeciwko militarnej agresji Putina na Ukrainę!

15:18

Moskwa ostrzega Rosjan przed przyłączaniem się do protestów antywojennych. Tymczasem w kolejnych rosyjskich miastach trwają protesty antywojenne. Poniżej video z Nowosibirska.

15:14

Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie o godz. 20.

15:12

Coraz więcej mieszkańców Charkowa gromadzi się w metrze. Tunele służą mieszkańcom za schron przed atakami lotniczymi ze strony Rosji.


15:09

4-krotny Mistrz Świata Formuły 1, Sebastian Vettel: "Jeśli wyścig w Rosji w tym sezonie się odbędzie, ja nie wezmę w nim udziału".

15:05

W centrum Jekaterynburga ludzie skandują „Nie dla wojny!”

15:00

"Widzimy ten krok (atak Rosji na Ukrainę - PAP) jako sprzeczny z prawem międzynarodowym i silny cios dla pokoju i stabilności w regionie" - oświadczył Erdogan w przemówieniu transmitowanym w telewizji.

Prezydent Turcji przekazał, że w czwartek odbył rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, w której "ponowił wsparcie Turcji w walce Ukrainy o jej integralność terytorialną".

14:55

Kijów jest zagrożony atakami z powietrza.

14:50

Władze na Ukrainie podały, że wojska rosyjskie weszły do miasta Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy. Miejscowość zamieszkuje ponad 260 tysięcy osób.

14:47

"W oparciu o władzę udzieloną mi przez Białorusinów w wyborach prezydenckich w 2020 r. przyjmuję odpowiedzialność za reprezentowanie Republiki Białorusi i jej narodu, występowanie w obronie niepodległości i interesów narodowych mojego kraju" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

14:40

Ukraińska armia: z terytorium Republiki Białorusi wystrzelono 4 rakiety balistyczne w kierunku południowo-zachodnim.

14:36

Ukraińskie siły pojmały kolejnych rosyjskich żołnierzy.

14:31

Atak na Ukrainę to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie, Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej; Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy - podkreślił Sejm w oświadczeniu, przyjętym przez posłów w czwartek po południu przez aklamację.

"Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę. To brutalny akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego, w tym karty Narodów Zjednoczonych i ewidentne odrzucenie przez Rosję jej zobowiązań międzynarodowych" - podkreślono w oświadczeniu, które odczytała marszałek Elżbieta Witek.

14:26

Premier Morawiecki w Sejmie: Drodzy sąsiedzi z Ukrainy nie zostawimy was w potrzebie. Jesteśmy razem z wami. Będziemy kontynować pomoc humanitarną, przyjmować uchodźców.

14:25

- Będziemy przyjmować uchodźców, będziemy pomagać rannym. Musimy przygotować się kolejne czarne scenariusze - powiedział premier.

14:23

- Dziś bardzo ważny moment. To czas, w którym na pewno wśród wielu Polaków panuje wzburzenie, niepokój. To zrozumiałe, ale musimy wykazać się spokojem i jednością - powiedział w sejmie, Mateusz Morawiecki.

14:21

Premier Morawiecki w Sejmie: Putin wybrał drogę terroru. Demony II wojny światowej na nowo odżyły. Oprócz sankcji trzeba pracować nad wzmonieniem wschodniej części NATO; toczą się na ten temat intensywne rozmowy.

14:19

Premier w Sejmie: trzeba wypracować jak najdalej idące sankcje wobec Rosji; Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Wojsko i służby w podwyższonym stanie gotowości.

14:12

Polska sieć oraz media społecznościowe zostały zaatakowane przez prorosyjskie konta. Była to szeroka zakrojona akcja dezinformacyjna.

14:03

"Alert RCB do obywateli RP przebywających na Ukrainie! Działania Zbrojne na Ukrainie. Rekomendujemy obywatelom RP natychmiastowe opuszczenie Ukrainy"

13:57

Centrum Kijowa było w czwartek koło południa opustoszałe, nieliczni widoczni na ulicach ludzie mieli ze sobą walizki lub plecaki - informują ze stolicy Ukrainy korespondenci PAP. Większość sklepów i restauracji jest zamknięta, tylko pod aptekami i bankomatami tworzą się kolejki.

13:52

Nad Kijowem trwają walki powietrzne.


13:47

- Stoimy w momencie przełomowym. Świat widzi, ze jedność jest naszą siłą. Rosja odpowie za to naruszenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

13:38

UEFA oficjalnie przekłada finał Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga. Gdzie odbędzie się finał w tym roku dowiemy się jutro.

13:35

- Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy na temat neutralnego statusu tego kraju i rezygnacji z rozmieszczenia broni na jego terytorium - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Peskow.

13:28

Mamy już listę 120 szpitali na terenie całego kraju, do których mogą trafiać poszkodowani z Ukrainy. W sumie szacujemy na ten moment, że możliwe byłoby przyjęcie kilku tysięcy pacjentów - powiedział w czwartek Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:22

UEFA planuje odebrać Sankt Petersburgowi organizację tegorocznego finału Ligi Mistrzów - wynika z nieoficjalnych informacji.

13:17

Rosja zaatakowała ponad 30 obiektów cywilnej i wojskowej infrastruktury na Ukrainie – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Jak dodano, jest to stan na godz. 13 (12 czasu polskiego).

13:15

Ukraiński wojskowy samolot transportowy został zestrzelony przez siły rosyjskie. Na pokładzie znajdowało się 14 osób. Pierwsze doniesienia mówią o śmierci pięciu osób.

13:09

Z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Mołdawią ze względu na kryzys na Ukrainie, rejsy PLL LOT na trasie Warszawa-Kiszyniów zostały odwołane - przekazał w czwartek PAP rzecznik spółki Krzysztof Moczulski.

13:04

- Putin jest zabójcą. Jest wrogiem nie tylko narodu ukraińskiego, ale i rosyjskiego. Dopóki sprawuje władzę w naszym kraju, czeka nas tylko ubóstwo, izolacja, wojna i śmierć – napisała na Twitterze, Kira Yarmysh, rzecznik prasowy Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty, który przebywa obecnie w kolonii karnej.

12:57

- Będzie 9 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy w Polsce - informuje MSWiA. Punkty powstaną w woj. lubelskim i podkarpackim. Będzie uruchomiona specjalna strona internetowa i zacznie działać infolinia.

12:56

"Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. (...) Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne" - powiedział generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

12:46

Rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe w Hostomelu w obwodzie kijowskim - poinformowała ukraińska straż graniczna. Ukraińskie władze przekazały, że zestrzelono trzy rosyjskie helikoptery. Poinformowano także, że rosyjskie wojsko próbowało przebić się do obwodu kijowskiego i sąsiedniego obwodu żytomierskiego graniczącego z Białorusią. Wedle funkcjonariuszy straży granicznej, Rosjanie używają systemów wyrzutni rakietowych Grad.

12:44

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli.

12:39

Szef NATO: Atak na jednego członka NATO będzie traktowany jak atak na wszystkich; uruchomiliśmy dziś nasze plany obronne. Musimy odpowiedzieć zdecydowanie i silniejszą jednością. Wzmacniamy naszą obronność na ziemi, w powietrzu i na morzu.

12:36

W obwodzie kijowskim wojska rosyjskie zaatakowały granicę państwową i przekroczyły przejście graniczne w Wilczy na granicy z Białorusią – poinformowała straż graniczna Ukrainy. Siły ukraińskie oraz straż graniczna podjęły walkę – podano w komunikacie.

12:25

Osiemnaście osób zginęło, a sześć osób zostało rannych w miejscowości Łypecke w obwodzie odeskim na południowym wschodzie Ukrainy w wyniku ataku na jednostkę wojskową – podały regionalne władze. Kolejne sześć osób zginęło w rosyjskim ostrzale miasta Browary pod Kijowem; 12 osób odniosło obrażenia.

„Zaczęło się o godz. 5 rano. Pod ostrzałem znalazły się dwie jednostki wojskowe. Na chwilę obecną jest sześciu zabitych, 12 rannych osób trafiło do szpitala” – cytuje mera miejscowości hromadske.ua. Ukraińskie siły zbrojne przechwyciły dwa rosyjskie pociski balistyczne nad Browarami - poinformował serwis informacyjny Euromaidan PR na Twitterze.

12:16

Polskie wojsko jest w pełnej gotowości.

12:11

Pięciu ukraińskich żołnierzy zginęło podczas pierwszych godzin rosyjskiej agresji – poinformowało w czwartek ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

12:07

Grupa europarlamentarzystów skierowała w czwartek list do UEFA, w którym domaga się zmiany miejsca finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, który 28 maja ma się odbyć w Sankt Petersburgu, oraz rezygnację z rosyjskich miast jako miejsca rozgrywania innych spotkań.

12:02

„Нет войне” – nie dla wojny mówi także redakcja serwisu Meduza. - Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekonuje Rosjan i Ukraińców, że zagrożona jest tylko „infrastruktura wojskowa”. Oni kłamią. Nie ma takiej broni, której użycie nie doprowadziłoby do śmierci ludzi. Już czytamy pierwsze relacje o zmarłych. Będzie ich coraz więcej – czytamy w oświadczeniu redakcji.

11:54

"Nie mamy informacji od przewoźników, że zawieszają, czy odwołują połączenia autokarowe z Ukrainą. Granica jest otwarta" – powiedziała PAP Elżbieta Kołodziejczyk z firmy Eurobus. Jak zaznaczyła, Eurobus "współpracuje z blisko 50 przewoźnikami".

Połączeń nie zawiesił także firma Neobus, która wykonuje połączenia m.in. z przejścia granicznego w Medyce w głąb Polski. Przed południem jej autobusy odjeżdżały z Medyki. Według normalnych zasad kursują również busy, które dowożą pasażerów z przejścia granicznego w Medyce do Przemyśla i z powrotem.

11:49

Elżbieta Witek poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej, że jest przygotowywana kolejna uchwała w sprawie Ukrainy, która będzie podejmowana w Sejmie około godz. 14., "już w świetle tej nowej rzeczywistości". "Myślę, że każdy z parlamentów będzie podejmował decyzje w zależności od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja" - dodała marszałek.

11:46

Wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę.

11:41

Tak kilka minut temu wyglądał Kijów.

11:40

Prezydent Zełenski poprosił Radę Najwyższą o ogłoszenie pełnej mobilizacji.

11:33

System elektroenergetyczny Ukrainy pracuje normalnie i stabilnie - poinformował w czwartek przed południem ukraiński operator przesyłowy energii elektrycznej Ukrenergo. Od północy operatorzy z Ukrainy i Mołdawii prowadzą planowy test pracy w trybie wyspowym.

11:31

Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Browary. To przedmieście Kijowa - podają białoruskie media opozycyjne.

11:29

"Na wniosek Polski i niektórych innych sojuszników Rada Północnoatlantycka przeprowadziła dziś rano konsultacje na podstawie art. 4, aby omówić niesprowokowany i bezwzględny atak Rosji na Ukrainę i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa NATO" - czytamy we wpisie Stałego Przedstawicielstwa. Zgodnie z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

11:24

Agencja Reuters informuje o kolejnej eksplozji w Kijowie.

11:20

- Każdy, kto może trzymać broń w ręku, może wstąpić do sił obrony terytorialnej - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Ukraińska policja rozdaje broń weteranom.

11:15

Wielka Brytania przedstawi bezprecedensowy, skoordynowany pakiet sankcji wobec Rosji po jej ataku na Ukrainę, niektóre obowiązywać zaczną dziś, a kolejne będą ogłaszane falami w najbliższych dniach - oświadczał wiceminister spraw zagranicznych James Cleverly.

"Będzie to największy i najsurowszy pakiet sankcji gospodarczych, jaki Rosja kiedykolwiek widziała. To bezprecedensowy, karzący zestaw sankcji, które rozpoczniemy dzisiaj, ale będziemy także ogłaszać dalsze środki sankcyjne w nadchodzących dniach" - mówił Cleverly w rozmowie z BBC News.

11:11

Napastnik reprezentacji Rosji, Fedor Smolov dodał na swoje konto na Instagraie, czarne tło i wymowny wpis "Nie dla wojny".

11:05

Na okupowanym Krymie zaobserwowano przemieszczający się w kierunku centralnej Ukrainy rosyjski konwój wojskowy z namalowaną z boku pojazdów literą Z – poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka. Drugi konwój wojskowy z takimi samymi oznaczeniami widziano zaparkowany w Krasnoperekopsku, około 40 km od granicy zaanektowanego Krymu z Ukrainą.

11.02

Litwa wprowadziła stan wyjątkowy na terenie całego kraju ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

10.59

Po godz. 10 przed Ambasadą Rosji w Polsce rozpoczęła się demonstracja przeciwko wojnie. W pobliżu budynku ambasady przy ul. Belwederskiej w Warszawie zebrało się kilkaset osób i cały czas przychodzą kolejne.

Demonstranci mają ze sobą flagi Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Widać transparenty antywojenne, m.in. "Stop wojnie" i "Stop rosyjskiej agresji". Słychać okrzyki "Putin won", "Ukraina bez Putina" i klaksony.

Z informacji reporterki PAP wynika, że na demonstrację przyszli też Rosjanie, którzy trzymają tekturowe transparenty z napisem "nie w moim imieniu".

10:43

W bloku mieszkalnym w Czuhujiwie pod Charkowiem na Ukrainie trwa pożar spowodowany ostrzałem. W wybuchu zginął niepełnoletni, są ranni - podają służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

10:40

Mapa ataków bombowych, do których doszło dziś rano

10:29

Zełenski poinformował, że Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

10:28

Wołodymyr Zełenski zaapelował do obywateli Ukrainy, aby bronili państwa. - Osoby, które mają możliwość niech zgłaszają się do punktów poborowych - powiedział. Poprosił także, o przekazywanie krwi rannym żołnierzom.

- Nasi żołnierze potrzebują wsparcia ze strony naszych obywateli. Nasza armia jest pełna odważnych ludzi. Siły zbrojne Ukrainy prowadzą ciężki bój w Donbasie, na wschodzie, na północy i na zachodzie. Przyszedł napastnik na naszą ziemię. Ukraina atakowana jest z powietrza i ziemi — powiedział Zełenski podczas wystąpienia.

10:20

Doradca prezydenckiej administracji, Ołeksij Arestowycz oświadczył w czwartek na briefingu prasowym w Kijowie, że - według wstępnych danych - pierwsze uderzenie Rosji na Ukrainę nie powiodło się.

10:15

Zełenski nakazuje „MAKSYMALNE STRATY”

10:15

Łukaszenko proponuje przeprowadzenie rozmów rosyjsko-ukraińskich w Mińsku

10:10

Chce zapewnić z całą stanowczością stoimy przy Ukrainie - zapewnił prezydent Andrzej Duda, podczas wystąpienia po naradzie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Apeluję o pozostawienie Ukrainy w spokoju. Będę czynił wszystko, żeby to co dzieje się na Ukrainie, jak najprędzej zostało zatrzymane - dodał.

10:07

Cztery rosyjskie czołgi zostały zniszczone w okolicy Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:00

Na Ukrainie trwa prawdziwa wojna, najbliżej Polski od 1945 r., oczekujemy debaty w parlamencie i zwołanie RBN - mówił w czwartek w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Od tego momentu świat nie jest już taki sam, Sejm powinien wejść w tryb nadzwyczajnej pracy - ocenił Cezary Grabarczyk (KO).

9:55

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało zdjęcia z obwodu kijowskiego, graniczącego z Białorusią. Ostrzał obiektów służb granicznych

9:47

Rosja wstrzymała do odwołania ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim, ale jej porty na Morzu Czarnym pozostają otwarte - poinformowała w czwartek agencja Reutera opierająca się na rosyjskich urzędnikach i firmach zajmujących się handlem zbożem.

9:44

Białoruś zaprzecza, żeby brała udział w wojnie na Ukrainie

09:35

W graniczącym z Polską obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zaatakowane zostały trzy obiekty wojskowe - poinformował szef administracji tego regionu Maksym Kozycki. Wzmocniono ochronę lotniska i innych obiektów infrastruktury krytycznej.

Ostrzelano wojskowe jednostki w Kamionce Bużańskiej, Kalinowie Nowym i Brodach. Nie zarejestrowano ofiar śmiertelnych.

9:29

Sky News: Ukraina twierdzi, że rosyjskie pojazdy przemieściły się przez granicę z Krymu. Nagranie zostało opublikowane przez ukraińską straż graniczną po tym, jak Rosja ogłosiła "specjalne operacje wojskowe".

9:25

Dalsze wybuchy w Iwano-Frankiwsku

Czwartek 24.02.2022

Godz. 9:01

Armia Ukrainy odparła rosyjski atak na miasto Szczastia w kontrolowanej przez rząd części obwodu ługańskiego - poinformowało w czwartek Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

Godz. 8:57

W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Godz. 8:55

Kolejne oddziały rosyjskie na obrzeżach Charkowa

Godz. 8:52

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w czwartek rano zapewnił Ukrainę o "pełnej solidarności Niemiec w tej trudnej godzinie".

Godz. 8:51

Co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych. Wśród ofiar jest 17-latek zabity w obwodzie chersońskim i osoba, która zginęła w ataku lotniczym na miasto Browary w obwodzie kijowskim.

Godz. 8:49

W Donbasie na Ukrainie wysadzono w powietrze most przez rzekę Donec, żeby nie dopuścić przejazdu rosyjskich czołgów - poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Godz. 8:47

Von der Leyen: dzisiaj przedstawimy olbrzymi pakiet sankcji do przyjęcia przez liderów państw UE; będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków

Godz. 8:44

Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – poinformowała straż graniczna Ukrainy i MSW.

Godz. 8:40

Moskwa mówi o zamknięciu żeglugi na Morzu Azowskim między Ukrainą a Rosją.

Godz. 8:35

Dziennikarka Hanna Liubakova pisze: Według doniesień są to rosyjskie pojazdy i sprzęt wojskowy przemieszczające się z Brześcia w kierunku granicy z Ukrainą.

Godz. 8:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w czwartek do Ukraińców, by nie poddawali się panice i robili wszystko dla wsparcia armii. Na ulicach Kijowa widać ludzi z walizkami, drogi są zakorkowane.

"Zwracam się do każdego Ukraińca, który teraz jest na naszej ziemi. Nie poddajemy się panice, robimy wszystko, co trzeba, by wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy" - zaapelował prezydent. "Atakują nas nie tylko bomby, ale też fejk (newsy)" - dodał. Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą i z całym demokratycznym światem, chce zniszczyć nasze państwo - powiedział.

Godzi. 8:25

W wyniku ostrzału rakietowego z okupowanego Krymu w miejscowości Preobrażenka w graniczącym z półwyspem obwodzie chersońskim zginął jeden z pograniczników - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

Godz. 8.19

Godz. 8:14 

Rosyjskie wojska przekroczyły granicę okupowanego Krymu i wjechały na teren Ukrainy - poinformowała w czwartek ukraińska straż graniczna.

Godz. 8:08

Wołodymyr Zełenski wygłosił orędzie. Wezwał do nie poddawania się panice

Godz. 7:58

"Przez całą noc broniliśmy cyberprzestrzeni. Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy. Jak dotąd sytuacja jest stabilna. Wszystkie zespoły są na miejscu. Zachowajcie spokój i nie panikujcie" - napisał minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Godz. 07:47

Władze Kijowa: Od czwartku w stolicy Ukrainy nie działają szkoły i przedszkola. Szpitale, przychodnie i cały system opieki zdrowotnej działa w trybie gotowości 

- Każdy, kto nie jest zaangażowany w pracę infrastruktury krytycznej i zaopatrzenia miasta, zostańcie w domu i bądźcie gotowi, by udać się do schronu, gdy włączą się syreny – dodano.

Godz. 7:42

Analityk Rob Lee podaje, że prawdopodobnie pocisk trafił w lotnisko w Iwano-Frankiwsku

Godz. 7:39

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę, obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie powinni natychmiast opuścić jej terytorium - przekazało w czwartek rano Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Godz. 7:33

Na obrzeżach Kijowa utworzyły się kilometrowe korki, a ludzie opuszczają miasto - donosi The Insider.

Godz. 7:25

Przestrzeń powietrzna nad Ukraina opustoszała

Godz. 7:21 

Rozpoczęto ewakuację mieszkańców obwodu ługańskiego. - Ogłaszamy powszechną ewakuację mieszkańców obwodu ługańskiego, zalecamy natychmiastowe opuszczenie obwodu przez jego mieszkańców - napisał w czwartek na Facebooku Serhij Gajad, szef ługańskiej obwodowej administracji państwowej.

Godz. 7.13

Syreny alarmowe rozbrzmiewają również we Lwowie.

Godz. 7.03

Jak podaje ukraińska armia, obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot na wschodniej Ukrainie.

Godz. 6.59

Tymczasem trwa ewakuacja polskiego konsulatu w Odessie. "Pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi placówkami dyplomatycznymi" - mówi rzecznik MSZ.

Godz. 6.49

Reuters: doniesienia o desancie w Odessie - nieprawdziwe.

Godz. 6.43

Piotr Müller, rzecznik rządu: Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego polecił złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

Godz. 6.35

CNN: białoruskie siły zbrojne przyłączyły się do rosyjskich oddziałów atakujących Ukrainę.

Godz. 6.28

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze: Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia.

Godz. 6.14

Rosyjskie ministerstwo obrony: armia atakuje infrastrukturę wojskową Ukrainy - jej obiekty lotnictwa, obrony przeciwlotniczej i lotniska wojskowe. Armia używa - według ministerstwa - broni o wysokiej precyzji.

Godz. 6.07

Prezydent Zelenski ogłosił stan wojenny na terenie Ukrainy. W Kijowie można usłyszeć wycie syren.

6.02

Tymczasem część mieszkańców Kijowa ucieka z miasta. W internecie można znaleźć filmy, pokazujące samochody opuszczające stolicę Ukrainy.

5.54

Mer Kijowa apeluje do mieszkańców o zostanie w domach, w mieście słychać eksplozje.

5.47

Sekretarz generalny ONZ: ta wojna nie ma żadnego sensu.Ta wojna nie ma żadnego sensu. Spowoduje ona poziom cierpienia, jakiego nie widziano w Europie od czasu kryzysu bałkańskiego - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w reakcji na informację o rosyjskim ataku na Ukrainę.

5.40 - WOJNA NA UKRAINIE: CO WIEMY DO TEJ PORY?

Anton Heraszczenko, przedstawiciel MSW Ukrainy poinformował o ostrzałach rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia, lotniskach, składach wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. „Trwa artyleryjski ostrzał granic” – napisał Heraszczenko na Facebooku.

Informacje o ostrzałach i wybuchach docierają z różnych ukraińskich miast. Wybuchy słychać w Kijowie i Charkowie i Odessie. Pojawiły się informacje o strzałach w okolicach Boryspila pod Kijowem, gdzie znajduje się lotnisko. Z lotniska Boryspil ewakuowani są pasażerowie i pracownicy.

Według amerykańskiej telewizji Fox News po wstępnym ostrzale rosyjskie wojska zaatakują Ukrainę z wielu kierunków.

Putin w telewizyjny wystąpieniu uzasadnił swoją decyzję prośbą separatystów z Donbasu, których „niepodległość”, wbrew prawu międzynarodowemu, Rosja uznała w poniedziałek. Według tez wygłoszonych przez rosyjskiego lidera celem operacji jest: „demilitaryzacja i denazyfikacja” Ukrainy.

W poniedziałek Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu „niepodległości” separatystycznych tzw. „republik ludowych” ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) i DRL (Donieckiej Republiki Ludowej) w ukraińskim Donbasie.

Dzień później Rada Federacji zgodziła się na wprowadzenie rosyjskich wojsk do Donbasu.

Rosja oświadczyła również, że „uznaje” separatystów w granicach całych obwodów donieckiego i ługańskiego, czyli w granicach szerszych niż obecnie kontrolują prorosyjskie i aktywnie wspierane przez Rosję siły.

5.34

Ukraina zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych.

5.33

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potępiła w czwartek "przerażający, nieprowokowany atak", jaki Rosja przypuściła na Ukrainę i zapewniła, że Wielka Brytania będzie nadal stać po stronie Ukrainy.

5.24

Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie - pisze Interfax-Ukraina. W Kijowie korespondentka PAP słyszała nad ranem eksplozje. Media piszą o wybuchach w Odessie i Charkowie.

5.10

Rosyjski desant morski w Mariupolu i Odessie.

Müller: w związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady.

4.55

Trwa wstępny ostrzał, po którym rosyjskie wojska wejdą na Ukrainę z wszystkich stron - podała reporterka telewizji Fox News Jennifer Griffin, powołując się na źródło w administracji USA. Dodała, że po nim rosyjskie wojska lądowe wejdą na Ukrainę ze wszystkich stron.4.02

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie.

Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną, wysyła siły do Donbasu i ustawia wojska w formacje gotowe do walki - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Wezwała Rosję, by "odeszła od skraju przepaści". Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów. W Kijowie słychać było dwa wybuchy; media piszą o eksplozjach w Charkowie, Odessie.

Godz. 8:21

Celem rosyjskiej ofensywy jest zniszczenie państwa ukraińskiego, przejęcie przez Rosję terytorium Ukrainy i okupowanie go; to wojna - przekazało w czwartek rano ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy. - Wzywamy społeczność międzynarodową do natychmiastowego działania; tylko zjednoczone i stanowcze działania mogą powstrzymać Putina - dodało.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE