Wojna w Ukrainie - relacja na żywo 28.02.2022

i

Autor: mat pras Wojna w Ukrainie - relacja na żywo 28.02.2022

Trwa atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem. RELACJA LIVE 28.02.2022 [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-02-28 23:18

To już piąty dzień konfliktu zbrojnego w Ukrainie. W czwartek 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną, wysyła siły do Donbasu i ustawia wojska w formacje gotowe do walki. Co się dzieje w Ukrainie? Śledź relację na żywo na Eska.pl!

  • W poniedziałek 21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik. Rozpoczęła się tam "operacja pokojowa".  Czytaj więcej >>TUTAJ<<
  • Decyzja Władimira Putina spotkała się z błyskawiczną reakcją m.in. przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która podkreśliła, że to "rażące naruszenie prawa międzynarodowego".
  • Putin ratyfikował umowy o współpracy z "republikami ludowymi" w Donbasie.
  • Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych Rosji poza granicami kraju. Czytaj >>TUTAJ<<
  • Unia Europejska podjęła jednogłośną decyzję ws. sankcji dla Rosji. Decyzję o sankcjach podjęły także Stany Zjednoczone.
  • Stan nadzwyczajny na Ukrainie. Osoby cywilne będą mogły nosić broń. Jest rekomendacja rady bezpieczeństwa. Czytaj  >>TUTAJ<<
  • Parlament Ukrainy przegłosował w środę wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego
  • W czwartek 24.02.2022 Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie. Wprowadzono stan wojenny.
  • 25.02 nad ranem rozpoczęło się bombardowanie Kijowa.

Godz. 23.01

Agresja Rosji na Ukrainę jest punktem zwrotnym dla świata, również dla Niemiec - zapewnił w niedzielę na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Gdy zmienia się świat, polityka Niemiec też musi się zmienić o 180 stopni - dodał.

Godz. 22.55

Ukraiński marynarz, pracujący jako członek załogi na luksusowym jachcie rosyjskim, usiłował zatopić go na Majorce w odwecie za atak Rosji na Ukrainę - poinformował w niedzielę „El Mundo”. Liczący 47 m długości jacht o nazwie Lady Anastasia należy do rosyjskiego oligarchy Aleksandra Minajewa. Był zacumowany w ekskluzywnym porcie Port Adriano na Majorce.

Godz. 22.44

Nie macie pojęcia na co się porywacie, gdy dojedziecie do Kijowa będziecie mieli przesr..e, ostrzelamy was z każdego okna - ostrzegali rosyjskich wojskowych w nagraniu w sieciach społecznościowych ukraińscy żołnierze. Poddajcie się dzieciaki! - wezwali.

Godz 22.34

Grupa hakerów Anonymous ostrzega i wzywa Alaksandra Łukaszenkę, by przestał wspierać swojego rosyjskiego partnera Władimira Putina - przekazali hakerzy w niedzielę wieczorem na Twitterze.

Godz. 22.29

W obliczu zaostrzającego się konfliktu na Ukrainie, rządy Niemiec i Francji w niedzielę zaapelowały do obywateli swoich krajów pozostających na terytorium Rosji o opuszczenie tego kraju. W komunikatach wymieniano m.in. coraz większe ograniczenia w podróżach lotniczych, spowodowane sankcjami nałożonymi na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę.

Godz. 22.23

Szef Banku Światowego David Malpass powiedział w niedzielę, że jego instytucja będzie prawdopodobnie mogła wesprzeć Ukrainę w ciągu zaledwie kilku dni, znacznie szybciej niż przewidywano tydzień temu, gdy planowano, że 350 mln dol. trafi do Kijowa na koniec marca.

Godz. 22.19

Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje w trybie pilnym specjalną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w sprawie Ukrainy; odbędzie się ona w poniedziałek. Głosowanie proceduralne uniemożliwiło Rosji zgłoszenie weta - podaje Reuters

Godz. 22.16

Ukraiński sztab generalny w komunikacie w niedzielę podał, że Rosja kontynuuje koncentrowanie lotnictwa i aktywizację sił specjalnych na terytorium Białorusi. Z lotnisk w Baranowiczach i Maczuliszczach w kierunku Ukrainy latają samoloty transportowe.

Godz. 22.08

W niedzielę z Rzeszowa wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy. To cztery półciężarówki z materiałami pierwszej potrzeby, przyniesionymi przez mieszkańców – poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego magistratu Marzena Kłeczek-Krawiec.

Godz. 22.07

W niedzielę wieczorem utrzymuje się długa kolejka aut ciężarowych oczekujących na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - wynika z informacji podanych przez podlaską KAS. Na odprawę trzeba czekać 37 godzin, a kolejka ma 15 km.

Godz. 22.03

Departament Stanu USA wydał w niedzielę alert, w którym wezwał Amerykanów w Rosji do rozważenia niezwłocznego opuszczenia kraju w związku z zamykaniem przez państwa przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Obywatelom USA na Ukrainie resort radzi, by omijać przejścia graniczne z Polską i Mołdawią.

Godz. 22.00

Negocjacje pomiędzy Rosją a Ukrainą mają się rozpocząć dopiero rano - informuje NEXTA powołując się na rosyjskie media propagandowe.

Godz. 21.54

Zarejestrowano na wideo potężną eksplozję w miejscowości Czerkasy w centralnej części Ukrainy.

Godz. 21.52

Angielska federacja piłkarska (FA) poinformowała w niedzielnym komunikacie, że nie będzie grała z Rosją w jakichkolwiek rozgrywkach międzynarodowych w "przewidywalnej przyszłości". To reakcja po rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę.

Godz. 21.48

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau apeluje o zawieszenie broni. To umożliwi ewakuację cierpiących cywilów i dostarczenie pomocy humanitarnej.

Godz. 21.44

Od niedzieli ukraińscy uchodźcy będą mogli bezpłatnie dostać się pociągami z Polski do Niemiec - poinformowało w niedzieleę przedsiębiorstwo kolejowe Deutsche Bahn (DB). Tego samego dnia, austriacka minister transportu Leonore Gewessler przekazała na Twitterze o podobnej inicjatywie ze strony Austrii.

Godz. 21.43

Chcemy zbudować jak najszerszą międzynarodową koalicję potępiającą Rosję i całkowicie odizolować Moskwę dyplomatycznie - powiedział w niedzielę wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Poinformował, że w środę zbiera się Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Godz. 21.41

"Dzisiejsza noc znów będzie ciężka. Dlatego nasi obrońcy przygotowują się do obrony stolicy. A ja namawiam mieszkańców Kijowa do spędzenia tej nocy w schronach. Bo wróg dostaje szału. Strzela do budynków cywilnych. Do naszej infrastruktury - chociaż sam ponosi duże straty – zarówno w ludziach, jak i sprzęcie wojskowym. Wydaje się, że Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu i takiego ducha ze strony narodu ukraińskiego, zarówno wojskowych, jak i cywili" – napisał w niedzielę wieczorem na Telegramie mer Kijowa Władimir Kliczko.

Godz. 21.40

Na profilu Ukraińskiej Gwardii Narodowej pojawiło się nagranie, na którym widać, jak zabrano rosyjski czołg. Przetransportowano go... traktorem.

Godz. 21.34

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do granic Unii Europejskiej dotarło już 300 tys. uchodźców wojennych z tego kraju - przekazała w niedzielę komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Musimy być gotowi na większe rzesze ukraińskich uchodźców, możliwe, że nawet miliony - dodała.

Godz. 21.23

UPS i FedEx, dwie największe na świecie firmy kurierskie, poinformowały w niedzielę w oświadczeniu, że zawieszają swoje usług na terytorium Rosji i Ukrainy z powodu toczącego się konfliktu.

Godz. 21.14

Do Berdiańska na południu Ukrainy wjechały rosyjskie pojazdy wojskowe - przekazał w niedzielę przedstawiciel władz miejskich Ołeksandr Swidło, cytowany przez agencję Ukrinform.

Godz. 21.08

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała w niedzielę, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło ponad 210 osób, a ponad 1100 zostało rannych.

Godz. 20.58

Borrell: chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy.

Godz. 20.57

Rząd w Rzymie jest zaangażowany w organizację specjalnych korytarzy dla ukraińskich sierot, by jak najszybciej mogły przyjechać do Włoch - ogłosili w niedzielę ministrowie spraw zagranicznych Luigi Di Maio i rodziny Elena Bonetti.

Godz. 20.56

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują rosyjskie wojska zmierzające w kierunku Kijowa. Według tych zdjęć konwój, składający się z czołgów i pojazdów przewożących paliwo, rozciąga się na przestrzeni 5 km i znajduje się około 65 km od stolicy Ukrainy.

Godz. 20. 50

FIFA informuje: mecze Rosji na neutralnym terenie i przy pustych trybunach. Prezes PZPN odpowiada: "Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny".

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 20.49

- Podwyższenie gotowości sił nuklearnych to próba zastraszenia Ukrainy - aby przełamać jej wolę walki, i Zachodu - aby zaniechał wspierania Kijowa - napisał w niedzielę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Godz. 20.41

- Rosyjskie siły zbrojne w obwodzie czernihowskim są gotowe złożyć broń i poddać się - informuje Ukraina.

Godz. 20.39

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało kilka elektrowni atomowych, dlatego szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi ostrzegł w niedzielę przed "realnym ryzykiem" awarii jądrowych.

Godz. 20.33

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozmawiał w niedzielę z Prokurator Generalną Ukrainy Iriną Wenediktową. "Zapewniłem o wsparciu dla narodu ukraińskiego i zadeklarowałem pomoc w rozliczeniu sprawców zbrodni wojennych dokonanych przez Rosję" - poinformował.

Godz. 20.29

Kto podważa dziś obecność Polski w NATO i UE oraz rozpowszechnia rosyjską propagandę i dezinformację, zdradza nasz kraj i będzie odpowiadał za zdradę - oświadczył w niedzielę lider PO i szef EPL Donald Tusk.

Godz. 20.28

Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rosja zaostrza konflikt z Ukrainą

Godz. 22.05

Jak informuje The Spectator Index, Rosjanie są już coraz bliżej Kijowa. Cywilom w stolicy rozdano 10 tys. sztuk broni automatycznej.

Godz. 22.03

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w czwartek w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Godz. 21.38

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, utworzyła specjalne centrum operacyjne do monitorowania konfliktu na Ukrainie, a także uruchomiła funkcję, dzięki której użytkownicy w tym kraju mogą zablokować swoje profile w mediach społecznościowych dla bezpieczeństwa.

Godz. 21.30

Pod ambasadą Rosji w Warszawie kilka tysięcy osób demonstrowało przeciwko wojnie rozpętanej przez Putina. Do uczestników protestu przemówiła uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Wszyscy, młodzi i starzy, miejcie honor, nie pozwólcie Ukrainie zginąć - powiedziała.

Godz. 21.27

W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia – poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.

Godz. 21.10

Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem SZ Ukrainy Dmytro Kulebą.

Godz. 21.03

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zadecydowała o ewakuacji swojego personelu z zaatakowanego państwa - przekazało w czwartek anonimowo źródło dyplomatyczne.

Godz. 21.00

37 godzin muszą czekać kierowcy ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała KAS w zaktualizowanym w czwartek wieczorem komunikacie. Kolejka ma 17 km długości, stoi w niej 660 tirów.

Godz. 20.54

Trwa konferencja szefa MSZ Ukrainy, który przebywa w Polsce. - Omówiliśmy dalsze sposoby współpracy - powiedział.

Godz. 20.47

Nie możemy prowadzić dyskusji w nieskończoność, tylko musimy sięgnąć po cały potencjał odstraszania, jaki mamy do dyspozycji - oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem unijnego szczytu poświęconego inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Godz. 20.40

Mieszkańcy Warmii i Mazur, Ukraińcy pracujący w regionie oraz ukraińska młodzież spotkali się na wiecu poparcia i solidarności z narodem ukraińskim w centrum Olsztyna. Samorządowcy zadeklarowali pomoc w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

Godz. 20.38

Co najmniej trzy osoby zginęły a 26 zostało rannych w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obrzeży ukraińskiego miasta portowego Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowały władze miejskie.

Godz. 20.26

Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich - ogłosiła w czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Godz. 20.21

Tysiące osób przyszły w czwartek wieczorem przez konsulat Rosji w Krakowie, aby zademonstrować swoją solidarność z narodem ukraińskim i potępić działania Władimira Putina. Uczestnicy zgromadzenia podeptali flagę Rosji.

Godz. 20.16

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu przeznaczy jeden ze swoich akademików dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Władze uczelni zadeklarowały także przyjęcie ukraińskich studentów – poinformował w czwartek rzecznik prasowy uniwersytetu prof. Dariusz Trześniowski.

Godz. 20.12

Jesteśmy w krytycznym momencie Unii Europejskiej i Europy, dlatego musimy działać szybko - oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli premier Polski Mateusz Morawiecki.

Godz. 20.00

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Godz. 19.56

Prezydent Biden: ograniczymy działania rosyjskich spółek, odetniemy połowę importu wysokotechnologicznego do Rosji, kolejne osoby będą objęte sankcjami.

Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Godz. 19.49

"W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę polskie MSZ uruchomiło infolinię dla obywateli polskich i posiadaczy Karty Polaka. Działa roboczy zespół KPRM-MSZ-MSWiA koordynujący działania wspierające Polaków na Ukrainie" - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Numer infolinii to +48 22 523 88 80

Godz. 19.48

Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie – poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Wiktor Laszko na Facebooku. Nie podał konkretów.

Godz. 19.45

Rozpoczęło się wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena.

Godz. 19.43

MSZ Estonii zwróciło się w czwartek do swych obywateli przebywających na Białorusi, aby jak najszybciej opuścili ten kraj. Zalecono też unikanie podróży na Białoruś. Rosja dokonała w czwartek rano inwazji na Ukrainę, częściowo z białoruskiego terytorium.

Godz. 19.36

Nie zaobserwowaliśmy zwiększonej liczby aktywności cyberprzestępców i ataków, które możemy powiązać z atakiem Rosji na Ukrainę - poinformował PAP CERT Polska. Zauważono natomiast wykorzystywanie motywu wojny na Ukrainie w tzw. atakach phishingowych.

Godz. 19.20

Lotnisko w Hostomlu, gdzie wcześniej wysadzono rosyjski desant i toczyły się zacięte walki, zostało zajęte przez siły wroga – poinformowała agencja UNIAN, powołując się na kancelarię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Godz. 19.05

- Kolejna odprawa prezydenta i przedstawicieli rządu rozpocznie się w czwartek o godz. 19.00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - poinformowało BBN.

Godz. 18.58

Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem.

Godz. 18.57

Joe Biden: przywódcy G7 uzgodnili "niszczycielski" pakiet sankcji na Rosję.

Godz. 18.50

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zorganizuje 2 marca otwarte dla chętnych m.in. nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców internetowe szkolenie o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie – podało w czwartek biuro RPD.

Godz. 18.48

W ramach solidarności z Ukrainą MSZ Litwy wstrzymało w czwartek wydawanie wiz obywatelom Rosji. Największe litewskie sieci handlowe wycofują ze sprzedaży towary pochodzące z Rosji i Białorusi. W Wilnie i w innych miastach kraju odbywają się wielotysięczne akcje poparcia dla Ukrainy.

Godz. 18.46

Rozpoczęty nad ranem najazd Rosji na terytorium Ukrainy przesądził o wyniku czwartkowej sesji na GPW. Indeks WIG20 spadł o 10,87 proc. do 1.817,45 pkt. i znalazł się na najniższym poziomie od 52 tygodni. Zniżkowały kursy wszystkich 20 spółek wchodzących w skład indeksu. Według analityka DM BOŚ Konrada Ryczko, poprawy sytuacji na rynkach można oczekiwać po zakończeniu fazy zbrojnej konfliktu.

Godz. 18.30

Cieszyński: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today.

Sonda
Czy jesteś "za" obowiązkową służbą wojskową?

Czwartek 24.02.2022

Godz. 9:01

Armia Ukrainy odparła rosyjski atak na miasto Szczastia w kontrolowanej przez rząd części obwodu ługańskiego - poinformowało w czwartek Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

Godz. 8:57

W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Godz. 8:55

Kolejne oddziały rosyjskie na obrzeżach Charkowa

Godz. 8:52

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w czwartek rano zapewnił Ukrainę o "pełnej solidarności Niemiec w tej trudnej godzinie".

Godz. 8:51

Co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych. Wśród ofiar jest 17-latek zabity w obwodzie chersońskim i osoba, która zginęła w ataku lotniczym na miasto Browary w obwodzie kijowskim.

Godz. 8:49

W Donbasie na Ukrainie wysadzono w powietrze most przez rzekę Donec, żeby nie dopuścić przejazdu rosyjskich czołgów - poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Godz. 8:47

Von der Leyen: dzisiaj przedstawimy olbrzymi pakiet sankcji do przyjęcia przez liderów państw UE; będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków

Godz. 8:44

Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – poinformowała straż graniczna Ukrainy i MSW.

Godz. 8:40

Moskwa mówi o zamknięciu żeglugi na Morzu Azowskim między Ukrainą a Rosją.

Godz. 8:35

Dziennikarka Hanna Liubakova pisze: Według doniesień są to rosyjskie pojazdy i sprzęt wojskowy przemieszczające się z Brześcia w kierunku granicy z Ukrainą.

Godz. 8:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w czwartek do Ukraińców, by nie poddawali się panice i robili wszystko dla wsparcia armii. Na ulicach Kijowa widać ludzi z walizkami, drogi są zakorkowane.

"Zwracam się do każdego Ukraińca, który teraz jest na naszej ziemi. Nie poddajemy się panice, robimy wszystko, co trzeba, by wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy" - zaapelował prezydent. "Atakują nas nie tylko bomby, ale też fejk (newsy)" - dodał. Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą i z całym demokratycznym światem, chce zniszczyć nasze państwo - powiedział.

Godzi. 8:25

W wyniku ostrzału rakietowego z okupowanego Krymu w miejscowości Preobrażenka w graniczącym z półwyspem obwodzie chersońskim zginął jeden z pograniczników - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

Godz. 8.19

Godz. 8:14 

Rosyjskie wojska przekroczyły granicę okupowanego Krymu i wjechały na teren Ukrainy - poinformowała w czwartek ukraińska straż graniczna.

Godz. 8:08

Wołodymyr Zełenski wygłosił orędzie. Wezwał do nie poddawania się panice

Godz. 7:58

"Przez całą noc broniliśmy cyberprzestrzeni. Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy. Jak dotąd sytuacja jest stabilna. Wszystkie zespoły są na miejscu. Zachowajcie spokój i nie panikujcie" - napisał minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Godz. 07:47

Władze Kijowa: Od czwartku w stolicy Ukrainy nie działają szkoły i przedszkola. Szpitale, przychodnie i cały system opieki zdrowotnej działa w trybie gotowości 

- Każdy, kto nie jest zaangażowany w pracę infrastruktury krytycznej i zaopatrzenia miasta, zostańcie w domu i bądźcie gotowi, by udać się do schronu, gdy włączą się syreny – dodano.

Godz. 7:42

Analityk Rob Lee podaje, że prawdopodobnie pocisk trafił w lotnisko w Iwano-Frankiwsku

Godz. 7:39

W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę, obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie powinni natychmiast opuścić jej terytorium - przekazało w czwartek rano Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Godz. 7:33

Na obrzeżach Kijowa utworzyły się kilometrowe korki, a ludzie opuszczają miasto - donosi The Insider.

Godz. 7:25

Przestrzeń powietrzna nad Ukraina opustoszała

Godz. 7:21 

Rozpoczęto ewakuację mieszkańców obwodu ługańskiego. - Ogłaszamy powszechną ewakuację mieszkańców obwodu ługańskiego, zalecamy natychmiastowe opuszczenie obwodu przez jego mieszkańców - napisał w czwartek na Facebooku Serhij Gajad, szef ługańskiej obwodowej administracji państwowej.

Godz. 7.13

Syreny alarmowe rozbrzmiewają również we Lwowie.

Godz. 7.03

Jak podaje ukraińska armia, obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot na wschodniej Ukrainie.

Godz. 6.59

Tymczasem trwa ewakuacja polskiego konsulatu w Odessie. "Pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi placówkami dyplomatycznymi" - mówi rzecznik MSZ.

Godz. 6.49

Reuters: doniesienia o desancie w Odessie - nieprawdziwe.

Godz. 6.43

Piotr Müller, rzecznik rządu: Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego polecił złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

Godz. 6.35

CNN: białoruskie siły zbrojne przyłączyły się do rosyjskich oddziałów atakujących Ukrainę.

Godz. 6.28

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze: Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia.

Godz. 6.14

Rosyjskie ministerstwo obrony: armia atakuje infrastrukturę wojskową Ukrainy - jej obiekty lotnictwa, obrony przeciwlotniczej i lotniska wojskowe. Armia używa - według ministerstwa - broni o wysokiej precyzji.

Godz. 6.07

Prezydent Zelenski ogłosił stan wojenny na terenie Ukrainy. W Kijowie można usłyszeć wycie syren.

6.02

Tymczasem część mieszkańców Kijowa ucieka z miasta. W internecie można znaleźć filmy, pokazujące samochody opuszczające stolicę Ukrainy.

5.54

Mer Kijowa apeluje do mieszkańców o zostanie w domach, w mieście słychać eksplozje.

5.47

Sekretarz generalny ONZ: ta wojna nie ma żadnego sensu.Ta wojna nie ma żadnego sensu. Spowoduje ona poziom cierpienia, jakiego nie widziano w Europie od czasu kryzysu bałkańskiego - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w reakcji na informację o rosyjskim ataku na Ukrainę.

5.40 - WOJNA NA UKRAINIE: CO WIEMY DO TEJ PORY?

Anton Heraszczenko, przedstawiciel MSW Ukrainy poinformował o ostrzałach rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia, lotniskach, składach wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. „Trwa artyleryjski ostrzał granic” – napisał Heraszczenko na Facebooku.

Informacje o ostrzałach i wybuchach docierają z różnych ukraińskich miast. Wybuchy słychać w Kijowie i Charkowie i Odessie. Pojawiły się informacje o strzałach w okolicach Boryspila pod Kijowem, gdzie znajduje się lotnisko. Z lotniska Boryspil ewakuowani są pasażerowie i pracownicy.

Według amerykańskiej telewizji Fox News po wstępnym ostrzale rosyjskie wojska zaatakują Ukrainę z wielu kierunków.

Putin w telewizyjny wystąpieniu uzasadnił swoją decyzję prośbą separatystów z Donbasu, których „niepodległość”, wbrew prawu międzynarodowemu, Rosja uznała w poniedziałek. Według tez wygłoszonych przez rosyjskiego lidera celem operacji jest: „demilitaryzacja i denazyfikacja” Ukrainy.

W poniedziałek Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu „niepodległości” separatystycznych tzw. „republik ludowych” ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) i DRL (Donieckiej Republiki Ludowej) w ukraińskim Donbasie.

Dzień później Rada Federacji zgodziła się na wprowadzenie rosyjskich wojsk do Donbasu.

Rosja oświadczyła również, że „uznaje” separatystów w granicach całych obwodów donieckiego i ługańskiego, czyli w granicach szerszych niż obecnie kontrolują prorosyjskie i aktywnie wspierane przez Rosję siły.

5.34

Ukraina zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych.

5.33

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potępiła w czwartek "przerażający, nieprowokowany atak", jaki Rosja przypuściła na Ukrainę i zapewniła, że Wielka Brytania będzie nadal stać po stronie Ukrainy.

5.24

Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie - pisze Interfax-Ukraina. W Kijowie korespondentka PAP słyszała nad ranem eksplozje. Media piszą o wybuchach w Odessie i Charkowie.

5.10

Rosyjski desant morski w Mariupolu i Odessie.

Müller: w związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady.

4.55

Trwa wstępny ostrzał, po którym rosyjskie wojska wejdą na Ukrainę z wszystkich stron - podała reporterka telewizji Fox News Jennifer Griffin, powołując się na źródło w administracji USA. Dodała, że po nim rosyjskie wojska lądowe wejdą na Ukrainę ze wszystkich stron.4.02

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie.

Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną, wysyła siły do Donbasu i ustawia wojska w formacje gotowe do walki - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Wezwała Rosję, by "odeszła od skraju przepaści". Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów. W Kijowie słychać było dwa wybuchy; media piszą o eksplozjach w Charkowie, Odessie.

Godz. 8:21

Celem rosyjskiej ofensywy jest zniszczenie państwa ukraińskiego, przejęcie przez Rosję terytorium Ukrainy i okupowanie go; to wojna - przekazało w czwartek rano ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy. - Wzywamy społeczność międzynarodową do natychmiastowego działania; tylko zjednoczone i stanowcze działania mogą powstrzymać Putina - dodało.