Prezydent Rosji Vladimir Putin

i

Autor: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL Prezydent Rosji Vladimir Putin

Putin uznał niepodległość separatystycznych republik. "Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

2022-02-21 20:46

Władimir Putin wydał orędzie, w którym podkreślił, że sytuacja w Donbasie jest dramatyczna. Jego zdaniem, Ukraina nie jest zainteresowana pokojowym rozwiązaniem konfliktu. Prezydent Rosji poinformował, że wzrasta stopień zagrożeń dla Rosji, dlatego kraj ma prawo podejmować kroki w odpowiedzi. Przyznał też, że podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie.

Podczas orędzia prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że Ukraina to „nieodłączna część” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Ukraińców określił jako związanych z Rosjanami więzami pokrewieństwa; nazwał ich „towarzyszami” i „bliskimi ludźmi”. Jednocześnie przyznał, że jego zdaniem Ukraina nie jest zainteresowana pokojowym rozwiązaniem konfliktu w Donbasie. - Może pozyskać broń jądrową, sytuacja dla Rosji wtedy zmieni się, nie możemy na to nie reagować - podkreślił Putin. - Wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy są wymierzone przeciwko Rosji. Rosja otrzymała obietnicę, że NATO nie będzie rozszerzane na wschód, ale obietnice te nie zostały dotrzymane - podkreślił prezydent Rosji.

Czytaj także: Putin zamierza uznać niepodległość Donbasu. Podpisze dekret

Jak podkreślił Putin, wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych. Odniósł się także do sankcji, które mają być naniesione na Rosję. - Zachód zignorował żądania Rosji w sferze bezpieczeństwa, znów próbuje się nas szantażować sankcjami. Kraje Europy Wschodniej przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące "rosyjskiego zagrożenia" - podkreślił.

Putin uzna niepodległość Donbasu

Już wcześniej rosyjskie agencje prasowe powołując się na Kreml informowały, że Putin zamierza uznać niepodległość Donbasu podpisując dekret. Teraz poinformowano, że dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie został zatwierdzony. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. 

Czytaj także: Kolejne manewry wojsk rosyjskich. Przy granicy z Ukrainą jest już ponad 140 tys. żołnierzy [ZDJĘCIA]

"Rażące naruszenie prawa międzynarodowego"

"Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska. UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Premier Morawiecki wezwał do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej ws. decyzji Rosji o uznaniu samozwańczych republik w Donbasie. - To ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego; to akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji - podkreślił.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już 6/10 będzie kozackim wynikiem

Pytanie 1 z 10
Ile samolotów porwali terroryści z Al-Kaidy 11 września 2001 roku?
Radosław Sikorski: To może być początek końca Putina