Ceny w sklepach w Polsce rosną w zastraszającym tempie! Podwyżki nawet o 60 proc.

2022-06-08 9:28
Ceny w sklepach w Polsce rosną w zastraszającym tempie! Podwyżki nawet o 60 proc.
Autor: pixabay.com Ceny w sklepach w Polsce rosną w zastraszającym tempie! Podwyżki nawet o 60 proc.

Ceny w sklepach w Polsce rosną bardzo szybko. W maju br. w sklepach było drożej średnio o prawie 17 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych”. Dlaczego ceny w sklepach rosną?

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych, prowadzonej przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe wynika, że w maju 2022 roku w sklepach było drożej o 16,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Spośród 12 obserwowanych kategorii produktów w maju podrożało 11 - podano.

W opracowaniu przypomniano, że w kwietniu br. ceny w sklepach w Polsce były wyższe o blisko 22 proc. rdr., w marcu notowano wzrost o 15,6 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Stopy procentowe znowu w górę. O ile wzrosną? Fatalne wieści od ekonomistów

Dlaczego ceny w sklepach rosną?

Według Tomasza Kopyściańskiego z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu ceny w sklepach cały czas rosną, bo przyczyny inflacji nie ustępują.

- Do głównych czynników podwyżek w maju br. należy ponowna fala wzrostów cen paliw, wynikająca m.in. z ryzyka wprowadzenia sankcji na rosyjską ropę. Do tego dochodzi utrzymujący się szok na rynku żywności wywołany ograniczeniem dostaw z krajów objętych konfliktem zbrojnym. Przy tym popyt konsumpcyjny wciąż pozostaje wysoki - zaznaczył ekspert. Zwrócił uwagę, że ostatnio dynamika wzrostu cen była nieco mniejsza, co jest efektem niskiej bazy.

Ceny w sklepach w Polsce. Tańsze owoce

Z analizy wynika, że w piątym miesiącu br. na 12 badanych kategorii podrożało 11 (w kwietniu wszystkie). Jako jedyne w maju potaniały ceny owoców w sklepach - o 6,4 proc. rdr.

- Spadek cen owoców o kilka procent spowodowany był zwiększeniem importu cytrusów z krajów Morza Śródziemnego oraz nadprodukcja jabłek w Polsce, których nie można było eksportować do Rosji oraz Białorusi. Ponadto w maju pojawiły się też pierwsze tegoroczne krajowe truskawki – wskazał Hubert Gąsiński z WSB w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Płaca minimalna w 2023 r. wzrośnie. Będą dwie podwyżki pensji minimalnej! Ile wyniesie najniższe wynagrodzenie na rękę?

Olbrzymi wzrost cen produktów tłuszczowych i mięsa

Po przeciwnej stronie skali pozostają produkty tłuszczowe, które w maju zdrożały o 54,8 proc. rdr. Olej zanotował skok o 57,9 proc., a masło - 52,7 proc. Drugie w zestawieniu produktów notujących wzrost cen w sklepach były tzw. inne produkty z wynikiem 36,9 proc. W tej kategorii karma dla psów zdrożała o 61,8 proc., dla kotów – o 14,8 proc. Z kolei pieluchy dla dzieci zdrożały w maju o 17,6 proc. rdr. Wśród najszybciej drożejących produktów było pieczywo z wynikiem sięgającym 30 proc. rdr. (w kwietniu 28 proc., w marcu – 4,4 proc.).

Z analizy wynika, że niewiele mniejsze wzrosty cen w sklepach notowało w maju mięso, które średnio zdrożało rdr o 26,8 proc. (miesiąc wcześniej o 31,2 proc. rdr). W ujęciu rocznym wołowina poszła w górę o 36 proc., drób o 25,1 proc., a wieprzowina podrożała o 12,7 proc.

Tragiczne losy gwiazd muzyki disco polo. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze