Ceny w sklepach w Polsce rosną w zastraszającym tempie! Podwyżki nawet o 60 proc.

i

Autor: pixabay.com Ceny w sklepach w Polsce rosną w zastraszającym tempie! Podwyżki nawet o 60 proc.

Ceny w sklepach w Polsce rosną w zastraszającym tempie! Podwyżki nawet o 60 proc.

2022-06-08 9:28

Ceny w sklepach w Polsce rosną bardzo szybko. W maju br. w sklepach było drożej średnio o prawie 17 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych”. Dlaczego ceny w sklepach rosną?

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych, prowadzonej przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe wynika, że w maju 2022 roku w sklepach było drożej o 16,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Spośród 12 obserwowanych kategorii produktów w maju podrożało 11 - podano.

W opracowaniu przypomniano, że w kwietniu br. ceny w sklepach w Polsce były wyższe o blisko 22 proc. rdr., w marcu notowano wzrost o 15,6 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Stopy procentowe znowu w górę. O ile wzrosną? Fatalne wieści od ekonomistów

Dlaczego ceny w sklepach rosną?

Według Tomasza Kopyściańskiego z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu ceny w sklepach cały czas rosną, bo przyczyny inflacji nie ustępują.

- Do głównych czynników podwyżek w maju br. należy ponowna fala wzrostów cen paliw, wynikająca m.in. z ryzyka wprowadzenia sankcji na rosyjską ropę. Do tego dochodzi utrzymujący się szok na rynku żywności wywołany ograniczeniem dostaw z krajów objętych konfliktem zbrojnym. Przy tym popyt konsumpcyjny wciąż pozostaje wysoki - zaznaczył ekspert. Zwrócił uwagę, że ostatnio dynamika wzrostu cen była nieco mniejsza, co jest efektem niskiej bazy.

Ceny w sklepach w Polsce. Tańsze owoce

Z analizy wynika, że w piątym miesiącu br. na 12 badanych kategorii podrożało 11 (w kwietniu wszystkie). Jako jedyne w maju potaniały ceny owoców w sklepach - o 6,4 proc. rdr.

- Spadek cen owoców o kilka procent spowodowany był zwiększeniem importu cytrusów z krajów Morza Śródziemnego oraz nadprodukcja jabłek w Polsce, których nie można było eksportować do Rosji oraz Białorusi. Ponadto w maju pojawiły się też pierwsze tegoroczne krajowe truskawki – wskazał Hubert Gąsiński z WSB w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Płaca minimalna w 2023 r. wzrośnie. Będą dwie podwyżki pensji minimalnej! Ile wyniesie najniższe wynagrodzenie na rękę?

Olbrzymi wzrost cen produktów tłuszczowych i mięsa

Po przeciwnej stronie skali pozostają produkty tłuszczowe, które w maju zdrożały o 54,8 proc. rdr. Olej zanotował skok o 57,9 proc., a masło - 52,7 proc. Drugie w zestawieniu produktów notujących wzrost cen w sklepach były tzw. inne produkty z wynikiem 36,9 proc. W tej kategorii karma dla psów zdrożała o 61,8 proc., dla kotów – o 14,8 proc. Z kolei pieluchy dla dzieci zdrożały w maju o 17,6 proc. rdr. Wśród najszybciej drożejących produktów było pieczywo z wynikiem sięgającym 30 proc. rdr. (w kwietniu 28 proc., w marcu – 4,4 proc.).

Z analizy wynika, że niewiele mniejsze wzrosty cen w sklepach notowało w maju mięso, które średnio zdrożało rdr o 26,8 proc. (miesiąc wcześniej o 31,2 proc. rdr). W ujęciu rocznym wołowina poszła w górę o 36 proc., drób o 25,1 proc., a wieprzowina podrożała o 12,7 proc.

Tragiczne losy gwiazd muzyki disco polo. Niezapomniani