Dystrybutor paliwa

i

Autor: Pixaby Zdjęcie poglądowe

Benzyna po 8 złotych za litr już w 2023?! Szykują się OGROMNE podwyżki!

2021-07-21 8:18

Benzyna nawet po 8 złotych za litr. I to już w 2023 roku. Skąd tak wysokie ceny paliw? Już teraz benzyna osiąga spore sumy, które mocno niepokoją kierowców. A może być jeszcze gorzej. Co będzie przyczyną wzrostu cen paliw?

Ceny paliw. Benzyna po 8 zł za litr już w 2023 roku

Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce przyprawiają kierowców o szybsze bicie serca już od jakiegoś czasu. Według danych z końcówki czerwca 2021 roku średnia cena paliw w Polsce wynosiła 5,38 zł za litr benzyny 95. To najwyższe ceny od końca 2014 roku.

Co więcej, ceny paliw jeszcze mogą wzrosnąć. Eksperci szacują, że w lipcu benzyna podrożeje od 10 do 20 groszy na litrze. Nie powinna jednak przekroczyć kwoty 6 złotych.

Prawdziwa podwyżka cen paliw może nas za to czekać za dwa lata. Jak podaje "Rzeczpospolita", za benzynę zapłacimy nawet 8 zł za litr. Skąd taka wysoka suma?

Raport z Anteny 16.07

Benzyna po 8 zł za litr. Skąd tak wysokie ceny paliw?

Na potężny skok cen paliw może mieć nowa unijna dyrektywa energetyczna. Ta od 2023 roku ma przynieść drastyczne podwyżki cen pali i węgla. Jak podaje "RZ", na skutek dyrektywy benzyna może podrożeć do 8 zł, a tona węgla podskoczy aż o 100 zł. W Polsce znikną obniżone stawki dla olejów opałowych do ogrzewania domów mieszkalnych. "Jednak w przedstawionej propozycji utrzymano pewne preferencje, m.in. dla paliw wykorzystywanych do celów rolniczych. Gdy przyjrzeć się bliżej proponowanym zmianom, widać rewolucję w systemie opodatkowania paliw płynnych, gazu, węgla i elektryczności" - ocenia dziennik. Minimalne stawki akcyzy mają zależeć już nie od ilości danego produktu wyrażonej w litrach czy kilogramach, ale od wartości opałowej wyrażonej w gigadżulach".

Gdy przyjrzeć się wysokości nowych stawek, widać wyraźnie, że nowy system ma zniechęcić do stosowania tradycyjnych paliw. Realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (choć wiele zależy tu od zmiennych, takich jak wartość energetyczna danego typu paliwa). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr - podaje "RZ".

"Rz" informuje też, że w projekcie zapisano, iż dyrektywę należałoby wdrożyć do 1 stycznia 2023 r.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?