Mateusz Morawiecki w mocnych słowach zaapelował do prezesów banków

i

Autor: ART SERVICE Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego za 2021 rok przyniosło duże zmiany

Będzie POMOC DLA KREDYTOBIORCÓW! Premier podał szczegóły

2022-05-10 12:39

We wtorek rząd zajął się pomocą dla kredytobiorców. Premier zapowiadał to już kilkanaście dni temu. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedzieli pomoc dla takich osób. Co znajdzie się w takim pakiecie? Kto może skorzystać z pomocy?

Kilkanaście dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach plan pomocy dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne w złotówkach. Plan zawiera punkty które mają bezpośrednio pomóc kredytobiorcom w spłacaniu zobowiązań.- Nasz rząd pracuje nad tym, aby wypracować odpowiednie mechanizmy walki z inflacją oraz szkodami, które ta inflacja czyni - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co znajduje się w zapowiedzianym pakiecie kredytowym dla osób spłacających kredyt hipoteczny?

  • Cztery miesiące "wakacji kredytowych" — spłata jednej raty kredytowej w kwartale w roku 2022 i 2023 będzie mogła zostać odroczona do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych.
  • Od 2023 roku banki, zamiast WIBOR-u mają stosować transparentny, korzystniejszy dla kredytobiorców wskaźnik oprocentowania kredytów - koszt ten mają podnieść banki. 
  • Wsparcie kredytobiorców, którzy znajdą się w szczególnie trudniej sytuacji, którzy staną się bezrobotni lub rata ich kredytu przekroczy połowę dochodów- wsparcie dopuszczalne będzie przez 3 lata do wysokości 2 tys. łącznej raty miesięcznie, co 24 tys. zł rocznie oraz 74 tys. zł przez 3 lata. 1/3 tej kwoty będzie mogła zostać całkowicie umorzona w kolejnych okresach już po podjęciu spłaty kredytu hipotecznego przez kredytobiorcę.

Od kilku miesięcy Rada Polityki Pieniężnej podwyższa stopy procentowe, a co za tym idzie, raty kredytów zaciągnięte przez Polaków, rosną bardzo szybko. Inflacja powoduje także, iż w naszych portfelach zostaje coraz mniej pieniędzy. Rząd postanowił interweniować i obecnie ogłoszony plan dla kredytobiorców ma pomóc w dopinaniu domowych budżetów.

QUIZ. Dobry kierowca powinien o tym wiedzieć

Pytanie 1 z 12
Kojarzysz to wnętrze? To jest auto marki...
Co to za wnętrze?
Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Na poprawę humoru posłuchajcie, jak z pustym portfelem radzi sobie Albert z ESKI w swojej kultowej WKRĘTARCE :)

Listen to "Wojtuś bez szmalu" on Spreaker.