Stopy procentowe znowu w górę! O ile wzrosną raty kredytów?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę? O ile wzrosną raty kredytów?

Będzie ÓSMA podwyżka stóp procentowych?! "To wymknęło się spod kontroli"

2022-05-02 11:02

Stopy procentowe w 2022 r. to gorący w Polsce temat zwłaszcza wśród osób posiadających kredyt. Rada Polityki Pieniężnej wciąż je podwyższa, dodatkowo mamy już dwucyfrową inflację. Jak zakładają ekonomiści to jeszcze nie jest koniec. W czwartek na posiedzeniu RPP przewidziana jest kolejna, ósma już podwyżka stóp procentowych.

Jak informuje TVN24 Biznes, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w czwartek podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że dojdzie do kolejnej, ósmej z rzędu podwyżki. "Inflacja wymknęła się spod kontroli i jej opanowanie będzie wymagało kontynuacji agresywnych podwyżek stóp procentowych" - ocenili analitycy Banku Millennium.

Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia zadała kolejny cios i podniosła stopy procentowe o 100 punktów bazowych, a nie jak wcześniej przewidywali eksperci - o 50 pkt.  Główna, referencyjna stopa procentowa poszła w górę do poziomu 4,50 procent. To najwyższy poziom od przeszło 10 lat. Okazuje się, że to nie koniec, a ekonomiści nie mają wątpliwości, że RPP po raz ósmy z rzędu podniesie stopy procentowe już 5 kwietnia, w czwartek. O ile tym razem wzrosną?

Ekonomiści PKO BP oczekują, że RPP w czwartek drugi raz z rzędu podwyższy stopy procentowe o 100 punktów bazowych, "w reakcji na kolejny, większy niż prognozowano wzrost bieżącej inflacji". Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,3 proc. rok do roku i 2,0 proc. miesiąc do miesiąca. To jedna z głównych przyczyn, dlaczego stopy wciąż muszą wzrastać.

"W naszej ocenie obecna funkcja reakcji NBP oznacza, że stopy będą podnoszone, dopóki bieżąca inflacja będzie rosnąć (czyli zapewne do lipca). Prawdopodobnie, podobnie jak w kwietniu, wobec dość lakonicznego komunikatu po posiedzeniu, dopiero konferencja Prezesa NBP rzuci więcej światła na motywacje Rady i pozwoli na ewentualną weryfikację oczekiwań dotyczących dalszej ścieżki stóp" - napisali ekonomiści PKO BP w poniedziałkowym raporcie.

Konferencja prasowa prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego ma się odbyć w piątek, o godzinie 15.

Zdaniem analityków Banku Millennium "odczyty inflacji publikowane w ostatnich miesiącach wskazują, że inflacja wymknęła się spod kontroli i jej opanowanie będzie wymagało kontynuacji agresywnych podwyżek stóp procentowych". "W takich okolicznościach Rada Polityki Pieniężnej zapewne podniesie stopy procentowe w maju o kolejne 100 pkt. baz., a docelowy poziom stopy referencyjnej w tym cyklu zacieśniania może przekroczyć 7 proc." - napisali w komentarzu.

Raport Walczaka - Mark Brzezinski: Putin dokonał ludobójstwa w Ukrainie

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!