Będą kolejne podwyżki stóp procentowych i.... droższe kredyty. Kiedy?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będą kolejne podwyżki stóp procentowych i.... droższe kredyty. Kiedy?

Będą kolejne podwyżki stóp procentowych i.... droższe kredyty. Kiedy?

2022-01-05 17:04

To najpewniej jeszcze nie koniec działań Banku Centralnego. Stopy procentowe poszły w górę już cztery razy. Prezes NBP zapowiada jednak, że będzie namawiał Radę Polityki Pieniężnej do kolejnych podwyżek. To oznacza także znaczne wzrosty rat kredytów... O ile? Kiedy kolejne podwyżki? Przeczytaj!

Stopy procentowy jeszcze wyższe!

Stopy procentowe już są najwyższe od 7 lat, ale prezes NBP Adam Glapiński zapowiada kolejne podwyżki.

- Będę namawiał Radę Polityki Pieniężnem do kolejnych podwyżek stóp procentowych - poinformował prezes NBP Adam Glapiński. - Stopa procentowa do 3 procent nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce - przekonuje Adam Glapiński.

Czytaj także: Stopy procentowe najwyższe od 7 lat! O ile wzrosną raty kredytów?

- Ale ja będę namawiał do jeszcze jednej podwyżki co najmniej o 50 punktów bazowych. Wydaje mi się, że to będzie takie bezpieczne zakotwiczenie. Wtedy będzie 2,75. Mnie się wydaje, że do 3 będzie bezpiecznie. Takie 3 to by było właśnie umiarkowane zabezpieczenie - bez przesady, która by czymś ryzykowała, ale solidne - podkreślił prezes.

Kiedy stopy procentowe zostaną obniżone?

Jest też możliwość, że stopy procentowe będą obniżane. - Żeby tak się stało musielibyśmy doświadczyć kolejnego kryzysu na świecie - dodał Adam Glapiński. - Co może to spowodować? Na przykład totalny lockdown w Niemczech. Jakaś taka pandemia, okres pandemii tak zły, że jest totalny lockdown w Niemczech, jakieś lockdowny w Polsce. Jak jakaś inna odmiana wirusa, z jakąś inną nową wymyśloną fajną nazwą się pojawi i będzie nas "kosić" i jakieś międzynarodowe jeszcze perturbacje w dostawach - no to wtedy nie możemy podnosić stóp - tłumaczy prezes NBP.

Czytaj także: Podwyżki gazu o tysiąc procent? Władze Warszawy alarmują

Kiedy kolejne podwyżki stóp procentowych?

Wszystko wskazuje na to, że kolejnej podwyżki stóp procentowych należy się spodziewać po kolejnym posiedzeniu RPP, które ma się odbyć w lutym.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Pamiętasz, co wydarzyło się w 2021 roku? Wynik minimum 10/15 to obowiązek

Pytanie 1 z 15
Słynna wypowiedź o "cnotach niewieścich" padła z ust:
ESKA XD #039 - TIKTOK TRENDY 2022, STRANGER THINGS 4, RAJSKIE WAKACJE BEZ ŚNIEGU