Polska odsprzeda kilkadziesiąt milionów dawek szczepionek. Dokąd trafią?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polska odsprzeda kilkadziesiąt milionów dawek szczepionek. Dokąd trafią?

AstraZeneca jest bezpieczna. Prawdopodobnie nie zwiększa ryzyka zakrzepów

2021-03-18 18:52

- Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna - przekonuje Europejska Agencja Leków. Przeprowadzone badania nie wskazały, by szczepionka zwiększała ryzyko powstawania zakrzepów, a właśnie ta kwestia budziła w ostatnim czasie największe kontrowersje. Agencja nie wykluczyła jednak, że mogło dojść do takich przypadków.

Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna - przekonuje Europejska Agencja Leków. Na konferencji prasowej szefowa agencji Emer Cooke powiedziała, że badania nie wskazały, by szczepionka zwiększała ryzyko powstawania zakrzepów. - Komitet doszedł do jasnego naukowego wniosku. To bezpieczna i skuteczna szczepionka, a jej korzyści z ochrony ludności przed zakażeniem koronawirusem - w tym pobytem w szpitalu i śmiercią - przeważają nad prawdopodobnymi skutkami ubocznymi. Komitet nie stwierdził, by szczepionka podwyższyła ryzyko przypadków zakrzepowo-zatorowych - mówi Cooke.

Czytaj także: Śmierć po szczepionce AstraZeneca. Czy Polska wstrzyma szczepienia nauczycieli?

Jednocześnie przedstawiciele EMA podkreślają jednak, że "nie da się wykluczyć" związku między szczepieniem a zakrzepami krwi. To wciąż będzie badane. - W trakcie szczepienia milionów ludzie jest nieuniknione, że niektórzy z nich zapadną na ciężkie choroby po podaniu szczepionki. Naszą rolą jest sprawdzić, czy te dwa zdarzenia były ze sobą powiązane - dodaje Cooke.

W całej Europie preparat AstraZeneca przyjęło już siedem milionów osób. Część krajów Unii zdecydowała się wstrzymać podawanie szczepionki po tym, jak u 22 osób wystąpiły zakrzepy krwi.​

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Myślisz, że znasz stolice afrykańskich krajów?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Angoli jest...
Raport z Anteny 18.03