Alert RCB ostrzega! Zagrożenie w 14 województwach. Tysiące zgłoszeń w związku z silnym wiatrem

i

Autor: Canva

Alert RCB ostrzega! Zagrożenie w 14 województwach. Tysiące zgłoszeń w związku z silnym wiatrem

2022-02-20 17:52

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do Polaków w niedzielę ostrzeżenia przed porywistym wiatrem i burzami. SMS-y z ostrzeżeniami i informacją o możliwych przerwach w dostawie prądu otrzymali mieszkańcy 14 województw. W niedzielę do godziny 16 strażacy otrzymali ponad 3,3 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem.

"Uwaga! W nocy i jutro (20/21.02) porywisty wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Zostań w domu, jeśli możesz" - taką wiadomość RCB rozesłało do odbiorców w całym kraju z wyłączeniem mieszkańców województw: podlaskiego i lubelskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Awaria numeru alarmowego 112 – gdzie szukać pomocy?

Zagrożenie w 14 województwach. IMGW drugi stopień zagrożenia na Północy

W zdecydowanej części Polski IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed porywistym wiatrem. Wyłącznie w północnych częściach kraju, od powiatu świnoujskiego do nowodworskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Te jest ważne aż do wtorku 22 lutego do godziny 7.30.

W nocy wiatr zacznie przybierać na sile. Największe podmuchy spodziewane są rano. Porywy mogą dochodzić do 70 km/h. W obszarach podgórskich i na zachodzie do 80 km/h., a nad morzem mogą przekroczyć 100 km/h. W Karpatach prognozowana prędkość wiatru to 110, a w Sudetach 130 km/h.

Alert RCB ostrzega! Ponad 3,3 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem

W niedzielę do godziny 16 strażacy otrzymali ponad 3,3 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem; najwięcej w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Jak poinformował rzecznik PSP, w niedzielę od północy do godziny 16 strażacy otrzymali 3341 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: mazowieckim - 1167, kujawsko-pomorskim - 423, wielkopolskim - 358, warmińsko-mazurskim - 285 i zachodniopomorskim – 272. Brak jest informacji o osobach rannych.

RCB: 167 tysięcy odbiorców bez prądu

RCB podało, że według stanu na godz. 13.00 prądu nie ma 167 tys. 546 odbiorców. Najwięcej gospodarstw domowych bez prądu jest w woj. zachodniopomorskim - 58 tys., podlaskim - 29 tys. oraz wielkopolskim - 25 tys.

Niszczycielska wichura w Bydgoszczy
Sonda
Czy wichura dokonała w twoim regionie zniszczeń?