Akcyza na mocne alkohole o KILKADZIESIĄT procent w górę. "Wódka jest w Polsce śmiesznie tania"

2021-09-13 8:17
Akcyza na alkohole w górę!
Autor: Pixaby Akcyza na alkohole w górę!

Ceny mocnych alkoholi w Polsce poszybują w górę? Pojawiły się zaskakujące słowa przedsiębiorców. Akcyza miałaby wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Skąd takie działanie? Co jest powodem? Sprawdźcie w naszym materiale.

Akcyza na mocne alkohole wzrośnie o kilkadziesiąt procent? Tego chcą związkowcy

Czy w najbliższym czasie będziemy więcej płacić za mocne alkohole? Pojawił się pomysł, by akcyza na wódkę wzrosła nawet o 40 procent. Co ważne, apeluje o to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Jak zaznaczył, w ciągu ostatnich 40 lat akcyza na piwo wzrosła o ok. 40 proc. Natomiast w przypadku alkoholi spirytusowych pozostała bez zmian.

W Bydgoszczy jest nowa jadłodzielnia

Akcyza na wódkę powinna zostać podniesiona o tyle, o ile została podniesiona akcyza na piwo na przestrzeni ostatnich 20 lat. Domagamy się dokładnie takiej samej podwyżki – powiedział agencji Newseria prezes ZPP Biznes Cezary Kaźmierczak.

Zaznaczył również, że droższy alkohol wpłynąłby na poprawę zdrowia Polaków, w tym nastolatków.

Wódka jest w Polsce śmiesznie tania – w tej chwili pół litra można kupić za ok. 20 zł – i zaczyna być ulubionym napojem nastolatków, co jest również niebezpieczne społecznie - dodaje prezes ZPP.

Podwyżka akcyzy na alkohole spirytusowe zapewniłaby trzy mld złotych dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Jak zaznacza Kaźmierczak, można by z tego sfinansować zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Dodajmy, że akcyza to drugie największe (po podatku VAT) źródło dochodów do budżetu państwa. To rocznie zapewnia 70-75 mld złotych wpływów.

Sonda
Czy znane osoby powinny być surowiej karane za jazdę pod wpływem alkoholu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze