Solidarność

i

Autor: Lukas Plewnia flickr.com Solidarność

4 CZERWCA - co się wydarzyło tego dnia? To ważna data dla Polski!

2021-06-04 9:25

Dla Polek i Polaków to niezwykle ważna data! 4 czerwca 2021 obchodzimy rocznicę wydarzeń, które miały miejsce 32 lata temu! Co się stało 4 czerwca 1989 roku? Jaką rocznicę obchodzimy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Co się wydarzyło 4 czerwca 1989 roku? Odpowiedź na to pytanie powinny znać wszystkie osoby żyjące w Polsce. 4.06.2021 mijają 32 lata od tych ważnych wydarzeń. Chodzi oczywiście o wybory parlamentarne z 1989 roku. Inne nazwy funkcjonujące w naszym kraju to wybory czerwcowe i wybory kontraktowe. Obywatele i obywatelki byli zachęcani do wzięciu udziału w głosowaniu słynnym plakatem. Przedstawiał on amerykańskiego aktora, Gary'ego Coopera, jako szeryfa Willa Kanea. Na plakacie aktor miał przypinkę solidarności, a w ręku trzymał kartę do głosowania. Tomasz Sarnecki, autor plakatu, wybrał wizerunek filmowego szeryfa ze względu na tytuł filmu, w którym pojawiła się postać - "W samo południe". W ten sposób plakat miał przekonać obywateli i obywatelki, by w południe oddali swój głos w lokalach wyborczych. Dlaczego wybory 4 czerwca były tak ważne? Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Porwałem córkę żeby ją leczyć

Pierwsze częściowo wolne wybory po II Wojnie Światowej

Wybory 4 czerwca 1989 to jedno z najważniejszych wydarzeń z historii powojennej Polski. Były to pierwsze częściowo wolne wybory po II Wojnie Światowej, kiedy to władze w kraju przejęli komuniści. Rok 1989 okazał się być przełomowy - niedemokratyczne rządy stawały się coraz słabsze. W siłę rosła za to opozycja. Potrzeba rozładowania politycznych napięć zaowocowała zorganizowaniem obrad okrągłego stołu -  negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, demokratycznej opozycji oraz stron kościelnych.

Obrady okrągłego stołu przyniosły efekt - władze PRL zgodziły się, by w wyborach 4 czerwca 1989 roku wystartowali również kandydaci niezwiązani z PZPR. Władze zagwarantowały sobie co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie. Pozostałe 161 mandatów poselskich (35%) było przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych. Walka o te miejsca, oraz o mandaty senatorskie (100) odbywała się na drodze demokratycznego głosowania.

Zwycięstwo opozycji

Wybory zakończyły się przeważającym zwycięstwem demokratycznej opozycji skupionej wokoł Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Wybory czerwcowe umożliwiły stworzenie rządu kontraktowego - pierwszego w krajach tzw. bloku wschodniego. Przedstawiciele opozycji mieli w nim realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory uznaje się za przełomowe, gdyż ich wyniki przyspieszyły demokratyczne zmiany w kraju, które doprowadziły ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce.

Słynna wypowiedź Joanny Szczepkowskiej

Jedną z najsłynniejszych wypowiedzi po ogłoszeniu wyników wyborów czerwcowych, są słowa Joanny Szczepkowskiej. Tego dnia polska aktorka wypowiedziała na wizy znane wszystkim zdanie o końcu komunizmu w Polsce. Wideo poniżej.