Technologia

WD Black P40 Recenzja: Mobilny dysk SSD dla graczy z USB-C. Pendrive'y przechodzą do historii

2024-05-21 14:44

Linia dysków WD_Black dostępna jest już od jakiegoś czasu i w ciągu kilku ostatnich lat firma zrobiła ogromny krok w przód, dostosowując sprzęt do potrzeb użytkowników. W skrócie Pendrive'y zostały zastąpione super szybkimi dyskami SSD, a w tym artykule sprawdzimy możliwości WD Black P40.

Spis treści

  1. Dlaczego dysk SSD zamiast Pendrive’a?
  2. WD Black P40: co znajdziemy w zestawie?
  3. WD Black P40: kompatybilność
  4. WD Black P40: design
  5. WD Black P40: możliwości
  6. Czy warto kupić WD Black P40?

Dlaczego dysk SSD zamiast Pendrive’a?

Jesteśmy w ciekawym momencie historii, ponieważ jeszcze niedawno Pendrive’y były wszędzie, a teraz powoli znikają. Ceny szybkich dysków SSD spadają, przy czym zwiększa się ich pojemność, a możliwość podłączenia ich przez złącze USB-C powoduje, że są one nie tylko mobilnym dyskiem dla naszych plików, ale też i gier. Firma Western Digital zgadza się z tym i wprowadziła dyski takie jak WD_Black P40, aby jeszcze bardziej rozszerzyć opcje szybkiej pamięci masowej. Model P40 jest oznaczony jako dysk do gier, a dzięki możliwościom szybkiej archiwizacji oznacza to, że możesz go używać zarówno na komputerze, jak i na nowej, błyszczącej konsoli Sony lub Microsoft. P40 doskonale działa na PlayStation 5 lub Xbox Series X/S, zapewniając szybkie przechowywanie kopii gier, które można zamienić również na M.2/pamięć wewnętrzną konsoli lub grać na PS4 i Gry Xbox One z dysku natywnie.

WD Black P40

i

Autor: Marcel Żuk

WD Black P40: co znajdziemy w zestawie?

W zestawie z dyskiem SSD WD_Black P40 znajdziesz 2-metrowy kabel Type-C do Type-C, przejściówkę Type-C do Type-A, instrukcję obsługi i książeczkę gwarancyjną oraz czarną złożoną kartkę z potrzebnymi informacjami.

WD Black P40

i

Autor: Marcel Żuk

WD Black P40: kompatybilność

WD_Black P40 w pełni obsługuje pamięć masową i odtwarzanie na konsolach Sony, jest jednak kompatybilny tylko z pamięcią masową gier PS5.

WD Black P40

i

Autor: Marcel Żuk

WD Black P40: design

WD_Black jest zbudowany z dwuczęściowej obudowy z anodyzowanego na czarno aluminium, która jest uszczelniona na górze 4 śrubami imbusowymi. Sprzęt ma wymiary ‎10,69 x 5,08 x 1,3 cm; 77,11 g, a jego odporność na wstrząsy dzięki obudowie wytrzyma upadek z wysokości do 2 metrów.

WD Black P40

i

Autor: Marcel Żuk

Chociaż dysk WD_Black P40 jest kompatybilny zarówno z komputerami Mac, jak i systemem Windows do przechowywania danych, jego oświetlenie RGB na podstawie urządzenia może być w pełni kontrolowane za pomocą oprogramowania Windows i instalacji WD Dashboard.

WD Dashboard

i

Autor: WD

WD Black P40: możliwości

WD_Black P40 jest dostępny w pojemnościach 500 GB oraz 1/2 TB i określany jest jako przenośny dysk SSD USB 3.2 Gen 2×2. Jest to dość ważne, ponieważ urządzenie to nie tylko przesyła dane tam i z powrotem z prędkością do 2 GB/s, ale także należy zdać sobie sprawę, że takie prędkości można osiągnąć tylko przy użyciu systemu kompatybilnego z tym interfejsem. Po podłączeniu do prostego systemu USB 3.2 Gen 2 nadal będziesz osiągać prędkości do 1 GB/s przy użyciu kabla USB typu C. Dostępny jest także adapter USB typu A, który można podłączyć do kabla typu C, aby uzyskać bardziej popularne prędkości do 540MB/s. WD_Black P40 wykorzystuje dysk SSD SN560 NVMe i korzysta z protokołu NVMe 1.4,  obsługując TRIM.

Jak zobaczycie poniżej, dysk zapewnia całkiem spore prędkości odczytu i zapisu, osiągając 1,84 GB/s dla plików o rozmiarze większym niż 512 KB i utrzymując je aż do fragmentów o wielkości 64 MB. Co więcej, robi to, utrzymując prędkość zapisu prawie tak dużą – 1,68 GB/s dla tych samych rozmiarów plików.

Co nam to wszystko mówi? Cóż, dość wyraźnie widać, że P40 to absolutny potwór. Zapewnia prędkości zbliżone do wewnętrznego dysku NVMe średniej klasy, co jest imponujące, biorąc pod uwagę cenę, przenośność i kształt.

Czy warto kupić WD Black P40?

Przenośny dysk SSD WD_Black P40 Game Drive to doskonały dysk do gier, zarówno dla twojego PC, jak i konsol obecnej generacji. Jego aluminiowa konstrukcja jest bez zarzutu, prędkość transferu wynosi 2 GB/s, a jego cena jest powiązana z 5-letnią gwarancją.

WD Black P40

i

Autor: WD
PlayStation 5 vs. Xbox Series X [PORÓWNANIE DODATKÓW] | ESKA XD - Blogier #9

PlayStation QUIZ: Którym bohaterem z gier ekskluzywnych Sony jesteś?

Pytanie 1 z 10
Jaki jest twój preferowany styl walki w grach?