To koniec mody na elektryczne samochody? Inwestorzy stracili już prawie bilion dolarów!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Nowe technologie

To koniec mody na elektryczne samochody? Inwestorzy stracili już prawie bilion dolarów!

2024-04-03 10:38

Według Handelsblatt od 2021 roku inwestorzy giełdowi w spółki samochodów elektrycznych stracili prawie bilion dolarów, a akcje amerykańskiej Tesli straciły prawie 30 procent wartości w 2024 roku. Czy to oznacza koniec mody na samochody elektryczne?

Według gazety Handelsblatt moda na samochody elektryczne, która wybuchła w latach 2021 i 2022, rodziła nierealistyczne oczekiwania na rynku. Zapotrzebowanie na elektryki jest obecnie niższe od oczekiwań. Kolejnym powodem są spadające marże producentów. Tesla oferowała rabaty, by podnosić sprzedaż. Nowe regulacje obniżające emisję transportu ani subsydia przemysłu samochodów elektrycznych niestety nie pomagają.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Zainteresowanie elektrykami spada

Zapotrzebowanie na samochody elektryczne w USA wzrosło w 2002 roku o 66%, ale w roku 2023 było to już 46%. Według Handelsblatt społeczeństwo może naciskać bardziej na efekt ekonomiczny i bezpieczeństwo niż walkę z emisjami CO2. Nic więc dziwnego, że spada zainteresowanie samochodami elektrycznymi, których cena ciągle pozostaje stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi autami dostępnymi na rynku.

Zobacz też: Xbox testuje chatbota AI dla graczy! Nadchodzi rewolucja sztucznej inteligencji w gamingu

Samochody elektryczne w Polsce

W Polsce z końcem 2023 roku funkcjonowało 5933 ogólnodostępnych punktów ładowania, a zarejestrowano 19 612 nowych elektryków. Nie pomaga wysoka cena aut w naszym kraju. Wiele musi się zmienić, żeby tego typu samochody stały się  zatem dostępne dla wszystkich, a problem, jak widać, nie dotyczy jedynie naszego kraju.

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?