iPhone 15 / Apple

i

Autor: materiały prasowe Apple / iPhone 15

Nowe technologie

iPhone 15 - co jest w pudełku? Czy można ładować telefon innym kablem?

2023-09-25 19:50

Osoby, które planują zakup najnowszego modela iPhone'a 15, zapewne zainteresuje, co znajdą w pudełku oprócz samego telefonu. Jest to dosyć istotne pytanie, które powinny zadać sobie osoby, dla których będzie to pierwszy telefon od Apple. Nowy iPhone ma już USB-C, a to może oznaczać dodatkowy wydatek dla właścicieli.

Spis treści

  1. iPhone 15 - dlaczego nie ma ładowarki?
  2. iPhone 15 - co jest w pudełku?
  3. Jaka ładowarka do iPhone’a 15?
  4. Czy można ładować iPhone'a nieoryginalnym kablem?
  5. Ile trwa ładowanie iPhone'a 15?

iPhone 15 - dlaczego nie ma ładowarki?

Kiedyś kupując nowy telefon, dostawaliśmy w zestawie ładowarkę, słuchawki a czasami nawet firmowe etui. Obecnie odchodzi się od takiego rozwiązania i kupując nowy telefon, dostajemy tylko urządzenie. Konieczność osobnego zakupu ładowarki przez wielu postrzegana jest jako posunięcie producentów mające na celu wygenerowanie dodatkowego zarobku. Nie jest to do końca prawda. Warto wiedzieć, że oficjalna przyczyna rozdzielenia tych dwóch urządzeń związana jest z tym, że Komisja Europejska chcąc ograniczyć produkcję elekrtośmieci, wprowadziła takie rozwiązanie, do którego muszą zastosować się wszyscy producenci telefonów komórkowych dostępnych na terenie Unii Europejskiej. Chociaż takie rozwiązanie niewątpliwie jest bardziej ekologiczne, to może również sprawić problem. Niektóre telefony mają opcję szybkiego ładowania i dostosowane do tego trybu ładowarki, inne nie i chociaż w teorii nic nie powinno się stać, gdy podłączymy telefon do takiej ładowarki, to jednak zawsze lepiej jest używać sprzętu o odpowiedniej mocy. Jaką ładowarkę wybrać do iPhone'a 15? Podpowiadamy.

iPhone 15 - co jest w pudełku?

Pudełka nowych iPhone’ów są stosunkowo małe, mieści się w nim smartfon, naklejka z logo firmy, niewielka kartka z informacją gdzie jest instrukcja i kabel USB-C – USB-C. W pudełku nie ma ładowarki, więc niektórzy użytkownicy będą musieli ją dokupić.

Jaka ładowarka do iPhone’a 15?

iPhone 15 jako pierwszy ma złącze USB-C, oznacza to, że aby naładować telefon powinniśmy kupić lub mieć: dedykowaną ładowarkę Apple z USB-C 20 W - koszt na stronie Apple 119 zł, albo przejściówkę z USB-C na Lightning, jej koszt na stronie Apple to 169 zł, lub przewód Apple z USB-C na Lightning (1 m), który na stronie producenta kosztuje 119 zł. Można też wybrać bezprzewodową ładowarkę MagSafe za 229,00 zł, do której też trzeba oddzielnie kupić zasilacz USB-C o mocy 20 W. Warto jednak wspomnieć, że oficjalne testy ładowań iPhone'a 15 prowadzone były na ładowarkach o mocy 20W, a w internecie pojawiły się wpisy użytkowników, że do ładowania tych telefonów najlepiej wybierać ładowarki o mocy do 30W. 

Czy można ładować iPhone'a nieoryginalnym kablem?

Test przeprowadzony na TestHubPL pokazuje, że można. Jeśli planujecie kupić drugi kabel USB-C niekoniecznie ten od firmy Apple, to weźcie pod uwagę, że na stronie Apple wspomniano, że preferowany przewód do ładowania najnowszego telefonu to USB 3 o przepustowości 10 Gb/s.

Ile trwa ładowanie iPhone'a 15?

Osobiście uważam, że ładowanie w iPhone 15 nie jest szybkie. Jak przeczytać możemy na stronie Apple związane jest to z baterią i preferowanym sposobem ich ładowania:

“Bateria litowo-jonowa w Twoim urządzeniu Apple najpierw ładuje się szybko do około 80% pojemności, a potem przechodzi w tryb powolnego ładowania małym prądem. Czas potrzebny na osiągnięcie pierwszych 80% naładowania zależy od ustawień i ładowanego urządzenia. Oprogramowanie może zatrzymać ładowanie na 80% pojemności baterii, gdy ma ona temperaturę wyższą niż zalecana. Taki dwuetapowy proces ładowania nie tylko pozwala Ci szybciej rozpocząć pracę, lecz także zwiększa żywotność baterii. “

Według testu przeprowadzonego na kanale TestHubPL naładowanie iPhone'a 15 od zera do 80% zajmuje ok. 50 minut, ładowanie do 100% to ok. 1 godzina i 50 minut.

Niezwykła wystawa w Warszawie. W Fabryce Norblina otwarto Apple Muzeum