Las

i

Autor: Steven Van Elk / Pexels

Aplikacje

Grzyby 2023. Najlepsza aplikacja z mapą lasu dla grzybiarzy

2023-09-20 8:18

Zaczyna się sezon na grzyby. Zanim wybierzecie się na grzybobranie, sprawdźcie co ze sobą zabrać i jaką aplikację zainstalować na telefonie, żeby nie zgubić się w lesie. W naszym artykule znajdziecie nie tylko link do przydatnej aplikacji z mapą polskich lasów, ale również kilka praktycznych porad dla grzybiarzy.

Spis treści

  1. Aplikacja z mapą lasu dla grzybiarzy
  2. Co zabrać na grzyby?

Aplikacja z mapą lasu dla grzybiarzy

Co roku Policja przyjmuje dużą liczbę zgłoszeń o osobach, które zgubiły się w lesie. Wiele osób w poszukiwaniu grzybów wybiera się, do których lasów nie zna. Zgubić orientację w lesie jest bardzo łatwo, dlatego jeśli wybieracie się do lasu warto mieć ze sobą naładowany telefon i specjalną aplikację, która pozwoli wam znaleźć wyjście z lasu. Lasy Państwowe udostępniły między innymi dla grzybiarzy bezpłatną aplikację Mobilny Bank Danych o Lasach, która pomoże w sytuacji, gdy stracimy orientację w lesie. Zanim pójdziemy na grzyby warto pobrać tę aplikację, bo po zainstalowaniu na smartfonie, nie wymaga dostępu do internetu. To bardzo ważne, bo w niektórych lasach można mieć problemy z zasięgiem i dostępem do internetu. W aplikacji mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) znajdziecie informacje oraz mapy interaktywne wszystkich lasów w Polsce. Aplikacja jest również wyposażona w zapis punktu z lokalizacji GPS, zapis trasy oraz prostą nawigację, dzięki której dostaniemy się do wskazanego punktu. To bardzo przydatna, jeśli chcemy odszukać miejsce, w którym zaparkowaliśmy nasz samochód. Zgubienie się w lesie może być bardzo niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa podczas wyjścia na grzyby.

Co zabrać na grzyby?

Idąc na grzyby należy zabrać ze sobą coś więcej niż tylko koszyk, nożyk do grzybów i spray na komary. Zanim wybierzemy się do lasu powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach istotnych dla naszego bezpieczeństwa:• wybierajmy się do znanych nam kompleksów leśnych,• wyruszajmy z charakterystycznych dla nas miejsc, np. parking,• starajmy się wyruszać na grzybobranie w towarzystwie innych osób, zawsze można liczyć na ich pomoc,• jeżeli wyruszamy z małym dzieckiem lub osobą starszą nie spuszczajmy ich z oczu,• do lasu najlepiej założyć ubrania w jaskrawych kolorach,• gdy wybieramy się do lasu weźmy ze sobą na wszelki wypadek kurtkę przeciwdeszczową, naładowany telefon i latarkę, nigdy nie wiadomo, czy pogoda nagle się nie zmieni,• przed wyprawą do lasu powinniśmy powiadomić o naszym wyjściu kogoś bliskiego.