Facebook

i

Autor: Meta / Canva

Facebook

Facebook wykorzysta was do szkolenia sztucznej inteligencji. Możesz zrezygnować! Wyjaśniamy

2024-05-29 13:00

Wielu z nas nie godzi się z rozpędzoną sztuczną inteligencją i nie chce uczestniczyć w jej rozwoju - osobiście, wcale się temu nie dziwie. Innego zdania jest natomiast firma Meta. Ta od niedawna wykorzystuje dane użytkowników do szkolenia swoich modeli sztucznej inteligencji. Chociaż istnieje możliwość rezygnacji z programu gromadzenia danych, nie jest to łatwy proces – oto, jak możesz to zrobić.

Meta wykorzysta nas do szkolenia AI

Jak każdy program, narzędzia AI Meta również wymagają ogromu danych, na których może się szkolić. Firma udostępnia dane użytkowników Facebooka stronom trzecim, aby uczynić swoje narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji bardziej wydajnymi. Niektórzy użytkownicy w UE już otrzymali powiadomienia z platformy mediów społecznościowych informujące, że będzie ona wykorzystywać „dane osobowe od stron trzecich w celu rozwijania i ulepszania sztucznej inteligencji w Meta”. Zaniepokoiło to niektórych użytkowników, którzy nie chcą, aby ich dane osobowe lub udostępnione posty były wykorzystywane do szkolenia AI. Chociaż firma dodała opcję umożliwiającą użytkownikom rezygnację z planów gromadzenia danych, proces ten jest dość skomplikowany.

Czytaj też: Facebook przejeło AI! Od teraz możesz pisać ze sztuczną inteligencją i o tym nie wiedzieć

Jak zrezygnować ze szkolenia AI?

Jeśli jesteś w regionie UE i otrzymałeś powiadomienie na Facebooku o treści: „Planujemy dla Ciebie nowe funkcje AI. Dowiedz się, jak wykorzystujemy Twoje dane”, możesz wykonać poniższą procedurę, aby zrezygnować:

  • Kliknij powiadomienie, aby kontynuować.
  • Na stronie Aktualizacje zasad nie klikaj Kontynuuj. Zamiast tego wyszukaj „prawo do sprzeciwu” i kliknij link.
  • Wypełnij formularz, podając swoje dane i wyjaśnij, jaki wpływ ma na Ciebie proces gromadzenia danych przez Meta.
  • Kliknij Prześlij. Meta wyśle ​​hasło jednorazowe na Twój zarejestrowany adres e-mail. Pamiętaj, aby podczas wyszukiwania jednorazowego hasła w swojej skrzynce pocztowej mieć otwartą stronę na Facebooku.
  • Wprowadź hasło jednorazowe na stronie na Facebooku i kliknij przycisk Prześlij.
  • Otrzymasz wiadomość e-mail od Meta potwierdzającą otrzymanie prośby.
  • Po sprawdzeniu, jeśli Meta uzna Twoją prośbę za zasadną, usunie Twoje dane i udostępni wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Pamiętaj, że przesłanie formularza nie gwarantuje, że Twoje dane zostaną usunięte w obu przypadkach. Meta ręcznie sprawdzi każde żądanie i zdecyduje, jakie działania należy podjąć. Co więcej, usunięcie danych może oznaczać jedynie usunięcie istniejących danych, a Facebook może w dalszym ciągu zbierać Twoje dane.

Technologiczny Przegląd Tygodnia 24.05

Facebook QUIZ: Jak dobrze znasz platformę społecznościową?

Pytanie 1 z 13
Kiedy powstał Facebook?