Apple Vision Pro

i

Autor: Apple / TikTok James Rath

Apple

Apple Vision Pro najmroczniejszą wizją przyszłości. Zobaczcie, jak teraz żyją ludzie

2024-02-28 7:33

Apple Vision Pro wniosło wiele świeżości do technologii gogli rzeczywistości mieszanej. Firma z Cupertino nie tylko przedstawiło rewolucyjny sprzęt, ale też pokazała, jak będziemy korzystać z komputerów w przyszłości. Czy wszyscy będziemy chodzić po mieście ze słuchawkami i prowadzić rozmowy wideo, oglądając zachód słońca? A może niewielka grupa z nas skończy grając w gry wideo w całkowicie – i prawdopodobnie samotnym – wirtualnym świecie? Brzmi świetnie, ale czy na pewno chcemy, aby to właśnie tak wyglądał nasz świat?

Spis treści

  1. Jak działa Apple Vision Pro?
  2. Co znajduje się w Apple Vision Pro?
  3. Apple Vision Pro a świat, który przypomina najgorsze wizje Philip K. Dick, czy George'a Orwella

Jak działa Apple Vision Pro?

Zacznijmy od podstaw, czyli jak działa sprzęt Apple Vision Pro. Kamery na podczerwień wewnątrz Vision Pro śledzą Twoje oczy, kamery skierowane w dół na zewnątrz śledzą Twoje dłonie, a czujniki Lidar wykrywają w czasie rzeczywistym obiekty i ludzi wokół Vision Pro. To wykrywanie pozwala Apple Vision Pro nakładać świat wirtualny na świat rzeczywisty. Dzięki temu możesz zobaczyć wyraźny obraz oglądanego filmu, gry, w którą grasz lub prowadzonej rozmowy, tak jakby był wyświetlany w biurze lub salonie. Co ważniejsze, możesz to wszystko kontrolować, po prostu poruszając oczami lub rękami.

Czytaj też: Apple Watch uratował życie policjantowi. Niesamowita historia! Tim Cook odpowiedział

Co znajduje się w Apple Vision Pro?

Chociaż brakuje serwisów Netflix, Spotify i YouTube, pierwsi właściciele zestawów słuchawkowych mogą uzyskać dostęp do filmów i filmów 3D, usług przesyłania strumieniowego, takich jak Disney+, oraz nagrań 180 stopni zarejestrowanych za pomocą technologii Apple Spatial Audio.

Oprócz rozrywki, zestaw słuchawkowy będzie dostępny z ponad 600 aplikacjami natywnie stworzonymi dla Vision Pro, w tym Vision Pro Apps for Work, takimi jak Microsoft (Word, Excel, PowerPoint, Copilot AI), Adobe (Lightroom i Firefly AI), ale także aplikacjami takimi jak Temu, Uber i Uber Eats, Tinder, Notion, CNN, Washington Post, Reddit i Discord.

Vision Pro może także uruchamiać większość aplikacji na iPhone'a i iPada, które można zainstalować ze sklepu App Store (chyba że programiści zdecydują się je ukryć).

Firma Apple stworzyła także wersje Kalendarza, Poczty, Wiadomości i FaceTime przeznaczone dla Vision Pro, aby pomóc Ci zachować porządek i kontaktować się z ludźmi podczas noszenia Vision Pro.

Czytaj też: Czy Sztuczna inteligencja zabierze pracę artystom? Rozwój AI może niepokoić ludzi

Apple Vision Pro a świat, który przypomina najgorsze wizje Philip K. Dick, czy George'a Orwella

Moje myśli na temat faktycznej funkcjonalności, potrzeby oraz wpływu na świat Apple Vision Pro wybrzmiały w mojej głowie, gdy zobaczyłem, jak ludzie używają tego niesamowitego na pierwszy rzut oka sprzętu. Użytkownicy za sprawą tylu możliwości wyglądają jak roboty, w wirtualnej rzeczywistości, odcięci od świata zewnętrznego, jak w wizjach najsłynniejszych pisarzy Cyberpunk'owych lub jednego z odcinka Black Mirror. Obejrzyjcie wpierw tę rolkę.

Powyższe rolki z instagrama idealnie obrazują i porównują dzisiejszy świat do wizji, chociażby z serialu animowanego The Simpsons, którzy jak zwykle przewidują przyszłość. Jednak, czy faktycznie można obawiać się, że człowieczeństwo i sygnatura człowieka zanika? Kontakty międzyludzkie stają się niepotrzebne? Możemy czuć się anonimowi, bezpieczni i z dala od bodźców świata zewnętrznego w swoim wirtualnym świecie? Ciężko powiedzieć, a kolejne filmiki nagrane przez instagramerów budzą jeszcze większe zaniepokojenie.

Oczywiście nie chciałbym na tak wczesnym etapie wyciągać daleko idących wniosków, ale czy nasze życie nie zaczyna coraz bardziej przypominać Matrixa? Czy świat, który znaliśmy, nie staje się przejęty przez "chmurę"?

W każdym razie z pewnością Apple Vision Pro jest niesamowitym sprzętem, który może w przyszłości zastąpić komputery, telewizory oraz umilić długie podróże, ale czy właśnie do tego dążymy, aby świat, jaki znamy, był kreacją sztucznej inteligencji, wyobraźni oraz miejsca, do którego mamy dostęp tylko my? Odpowiedź pozostawiam wam.

Pomorskie. "Piekarnia Jak Dawniej" w ogniu pączkowej produkcji!

QUIZ dla prawdziwych fanów Apple! Jak dobrze znasz swojego IPhona?

Pytanie 1 z 19
Który z tych cytatów Steve'a Jobsa na temat innowacji jest prawdziwy?