Człowiek i Robot

i

Autor: Canva

Sztuczna Inteligencja

Czy Sztuczna inteligencja zabierze pracę artystom? Rozwój AI może niepokoić ludzi

2023-08-30 17:00

Niedawno powstałe programy takie jak Adobe Firefly, czy Stable Diffusion wzbudziły wątpliwości w temacie pracy wykonywanej przez ludzi. Niektóre głosy mówią o tym, że sztuczna inteligencja ma zabrać pracę artystom w takich dziedzinach jak muzyka, grafika oraz tworzenie filmów. Wszystko wygląda na to, że rozwój AI jest nie do zatrzymania i można uznać, że ludzie przywykli do niej szybciej, niż mogłoby się to wydawać. Czy to powinno nas martwić?

Spis treści

  1. Sztuczna Inteligencja vs artyści
  2. Rozwój AI przestał zadziwiać ludzi?
  3. Podzielone głosy w temacie AI
  4. Sztuczna inteligencja w 2023 roku, czy tak to miało wyglądać?

Sztuczna Inteligencja vs artyści

Wszystko zaczęło się w momencie, w którym zaprezentowano światu najnowszy program Adobe o nazwie Firefly, który z pomocą sztucznej inteligencji może tworzyć "w locie" właściwie wszystko. Program potrafi stworzyć brakującą przestrzeń na zdjęciu za sprawą jednego kliknięcia myszy. Innym przykładem będzie Google, które zaimplementowało w swoim programie możliwość edycji zdjęcia w formie 3D. Oznacza to, że już niedługo nie będziemy potrzebowali kilkunastu zdjęć modeli, a będzie wystarczało nam zaledwie jedno, które AI będzie mogło w dowolny sposób modyfikować. Mówimy tu o zmianie położenia oraz dobieraniu najróżniejszych kreacji przez sztuczną inteligencję, co oszczędzi pracy fotografom nad kilkugodzinnymi sesjami zdjęciowymi. AI już teraz potrafi tworzyć portrety, wirtualne alter-ego, całe cybernetyczne światy, wyprzedzając tym samym możliwości człowieka, który nierzadko potrzebował do tego typu działań wielu lat kształcenia.

Kolejnym przykładem jest Gen 2, czyli program, który za sprawą opisów tekstowych potrafi stworzyć od zera film bez pomocy człowieka. Z tego pomysłu skorzystała również Nvidia, tworząc demo pozwalające porozmawiać na jakikolwiek temat z postacią niezależną. AI będzie dobierać odpowiedzi do zadawanych przez nas pytań, a wygenerowany głos i ruchy postaci wyglądają, jakby za wszystko odpowiedzialny był wcześniej człowiek.

Rozwój AI przestał zadziwiać ludzi?

Idealnym dowodem na to, jak szybko rozwija się sztuczna inteligencja, jest przykład programu Stable Diffusion, który z miesiąca na miesiąc prezentował co raz to lepsze zdjęcia, aż doszedł do mistrzowskiego poziomu. Przypomnijmy, iż cała ta rewolucja swój początek miała około rok temu. Dziwić może fakt, jak szybko ludzie zaakceptowali tworzone przez AI zdjęcia. Kuriozum tej sytuacji idealnie obrazuje wygranie przez sztuczną inteligencję konkursu plastycznego. Organizatorzy zostali zmuszeni do bycia bardziej rozważnymi oceniając prace artystów, przy kolejnych tego typu wydarzeniach.

stabble

i

Autor: Stabble Diffusion https://stablediffusionweb.com/ Link: https://stablediffusionweb.com/
AI

i

Autor: impakter https://impakter.com/art-made-by-ai-wins-fine-arts-competition/ Link: https://impakter.com/art-made-by-ai-wins-fine-arts-competition/

Pytanie nasuwa się jedno - czy jest to już moment, aby dać możliwość podjęcia wyzwania sztucznej inteligencji z prawdziwym artystom, temu na wzór pojedynku szachowego Garryego Kasparova przeciwko AI z 1997 roku? To właśnie od porażki szachisty zaczęto uważać, że AI jest inteligentniejsze od człowieka. W przypadku sztuki problemem może być ładunek emocjonalny przekazywany przez prawdziwego artystę.

AI

i

Autor: theworld https://theworld.org/stories/2018-01-05/garry-kasparov-and-game-artificial-intelligence Link: https://theworld.org/stories/2018-01-05/garry-kasparov-and-game-artificial-intelligence

Podzielone głosy w temacie AI

Sztuczna inteligencja już teraz potrafi stworzyć dźwięki, obrazy i filmy, które często mogą wydawać się dziełem prawdziwego człowieka. AI uczy się w bardzo szybkim tempie, co może przerażać ludzi. Dotyka to szczególnie artystów, którzy na swoje umiejętności w danej dziedzinie pracowali latami. Niektóre głosy uspokajają, bo przecież AI niczego nie wymyśla, tylko remiksuje oraz podbiera od innych prawdziwych twórców treści. Prowadzi to do tego, że ciężko będzie sztucznej inteligencji przechytrzyć człowieka, przynajmniej na razie. Z drugiej strony mówi się, że AI uczy się o wiele szybciej, niż jakikolwiek człowiek. Jest to niepokojącą prawdą, która może być głównym powodem utraty pracy przez artystów szkolących się w swojej dziedzinie, nierzadko przez wiele lat.

Sztuczna inteligencja w 2023 roku, czy tak to miało wyglądać?

Reasumując, sztuczna inteligencja miała wyzwolić ludzi od prac fizycznych i pozwolić im na kształcenie się w sferze intelektualnej. Jak widać, nie wszystko poszło po naszej myśli lub założenia wymknęły się spod kontroli człowieka. Aktualnie graficy mają problemy ze znalezieniem pracy, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że dołączą do nich filmowcy, muzycy, tłumacze i twórcy gier. Co uważacie na ten temat?

AI

i

Autor: devdiscourse https://www.devdiscourse.com/article/technology/2381484-the-ultimate-showdown-artificial-intelligence-vs-human-intelligence Link: https://www.devdiscourse.com/article/technology/2381484-the-ultimate-showdown-artificial-intelligence-vs-human-intelligence
Bogusław Wołoszański - Wieczorny Express
QUIZ. Stolice znanych państw, ale... w przeszłości! Pytania o Kraków się nie spodziewaj
Pytanie 1 z 13
Ale zacznijmy od Polski. Poza Warszawą w historii naszego kraju funkcję stolicy pełniło sześć miast. Wskaż, które: