Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?

i

Autor: pixabay.com Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?

Wielkanoc 2022 - tradycje za granicą. Jak obchodzi się święta wielkanocne w innych krajach?

2022-04-16 13:49

Wielkanoc 2022 to wyjątkowy dzień. Wiele osób dużo wcześniej zaczyna przygotowywania do najważniejszego święta w Kościele Katolickim. W Polsce jest to duże wydarzenie, ale nie tylko w naszym kraju obchodzi się święta wielkanocne. Jak to wygląda w innych krajach? Opisujemy kilka ciekawych tradycji z innych zakątków świata.

Przed nami Wielkanoc 2022. Już 17 kwietnia katolicy, 24 kwietnia prawosławni, będą obchodzili najważniejsze święto w swojej wierze. Ustanowiono je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa stanowiącego ostateczną wygraną nad szatanem oraz dopełnienie misji zbawienia Syna Bożego na Ziemi. W Polsce z tej okazji mamy wiele zwyczajów, jak np. malowanie jajek, rezurekcja czy lany poniedziałek. W innych krajach jednak wygląda to inaczej. Mieszkańcom innych państw Wielkanoc może kojarzyć się z innymi tradycjami. Jakimi? Zdradzamy kilka ciekawych zwyczajów, które można dostrzec podróżując po świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego

ESKA XD #044 - FAME MMA 13, BRACIA KLICZKO, MUZYKA DO BIEGANIA

Wielkanoc 2022 - zagraniczne tradycje

Francja

Jedna z najciekawszych tradycji pochodzi z Francji. Co roku w Poniedziałek Wielkanocny w mieście Haux przygotowywany jest gigantyczny omlet z aż 4500 jaj! Zjeść go może nawet 1000 osób. Tradycja wywodzi się podobno z czasów Napoleońskich, kiedy to Napoleon kazał nakarmić swoją armię omletami.

Włochy

Włochy to bardzo katolicki kraj, a więc Wielkanoc obchodzona jest tam hucznie. Ciekawa włoska tradycja pochodzi z Florencji, gdzie obchodzony jest tak zwany Scoppio del Carro, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Wybuch Wozu. Podczas wielkanocnej mszy przed drzwi katedry prowadzony jest wóz wóz pełen... fajerwerków!

Australia

Tradycja z Australii ma związek ze słynnym króliczkiem wielkanocnym. Tam jest on zastępowany wielkouchem króliczym. Wynika to z faktu wielkiej niechęci Australijczyków do tych zwierząt, ponieważ są one szkodnikami.

Sonda
Obchodzisz Wielkanoc?

Grecja

W śródziemnomorskim kraju również hucznie obchodzi się święta wielkanocne. Na Korfu odbywa się tradycyjne rzucanie garnkami. Mieszkańcy wyrzucają z okien gliniane garnki i miski, które rozbijają się na ulicy. Ma to symbolizować nadejście upraw, które będą zbierane do nowych naczyń.

Stany Zjednoczone

W Białym Domu od przeszło 130 lat odbywa się Easter Egg Roll, czyli wielkanocne turlanie jajek. Na trawniku przed siedzibą prezydenta odbywają się zawody w toczeniu barwnej pisanki dużą drewnianą łyżką. Pojawiają się także muzycy, którzy umilają imprezę.