Wielkanoc 2022 - tradycje za granicą. Jak obchodzi się święta wielkanocne w innych krajach?

2022-04-16 13:49
Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?
Autor: pixabay.com Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?

Wielkanoc 2022 to wyjątkowy dzień. Wiele osób dużo wcześniej zaczyna przygotowywania do najważniejszego święta w Kościele Katolickim. W Polsce jest to duże wydarzenie, ale nie tylko w naszym kraju obchodzi się święta wielkanocne. Jak to wygląda w innych krajach? Opisujemy kilka ciekawych tradycji z innych zakątków świata.

Przed nami Wielkanoc 2022. Już 17 kwietnia katolicy, 24 kwietnia prawosławni, będą obchodzili najważniejsze święto w swojej wierze. Ustanowiono je na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa stanowiącego ostateczną wygraną nad szatanem oraz dopełnienie misji zbawienia Syna Bożego na Ziemi. W Polsce z tej okazji mamy wiele zwyczajów, jak np. malowanie jajek, rezurekcja czy lany poniedziałek. W innych krajach jednak wygląda to inaczej. Mieszkańcom innych państw Wielkanoc może kojarzyć się z innymi tradycjami. Jakimi? Zdradzamy kilka ciekawych zwyczajów, które można dostrzec podróżując po świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022 - co to za święto? Historia najważniejszego święta chrześcijańskiego

ESKA XD #044 - FAME MMA 13, BRACIA KLICZKO, MUZYKA DO BIEGANIA

Wielkanoc 2022 - zagraniczne tradycje

Francja

Jedna z najciekawszych tradycji pochodzi z Francji. Co roku w Poniedziałek Wielkanocny w mieście Haux przygotowywany jest gigantyczny omlet z aż 4500 jaj! Zjeść go może nawet 1000 osób. Tradycja wywodzi się podobno z czasów Napoleońskich, kiedy to Napoleon kazał nakarmić swoją armię omletami.

Włochy

Włochy to bardzo katolicki kraj, a więc Wielkanoc obchodzona jest tam hucznie. Ciekawa włoska tradycja pochodzi z Florencji, gdzie obchodzony jest tak zwany Scoppio del Carro, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Wybuch Wozu. Podczas wielkanocnej mszy przed drzwi katedry prowadzony jest wóz wóz pełen... fajerwerków!

Australia

Tradycja z Australii ma związek ze słynnym króliczkiem wielkanocnym. Tam jest on zastępowany wielkouchem króliczym. Wynika to z faktu wielkiej niechęci Australijczyków do tych zwierząt, ponieważ są one szkodnikami.

Sonda
Obchodzisz Wielkanoc?

Grecja

W śródziemnomorskim kraju również hucznie obchodzi się święta wielkanocne. Na Korfu odbywa się tradycyjne rzucanie garnkami. Mieszkańcy wyrzucają z okien gliniane garnki i miski, które rozbijają się na ulicy. Ma to symbolizować nadejście upraw, które będą zbierane do nowych naczyń.

Stany Zjednoczone

W Białym Domu od przeszło 130 lat odbywa się Easter Egg Roll, czyli wielkanocne turlanie jajek. Na trawniku przed siedzibą prezydenta odbywają się zawody w toczeniu barwnej pisanki dużą drewnianą łyżką. Pojawiają się także muzycy, którzy umilają imprezę.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze