Urlopy 2018 - szef narzuci termin. Nowe skandaliczne przepisy!

2018-01-01 15:32
Szef powie nam kiedy mamy wziąć wolne. Nowe przepisy
Autor: Fot. East News Od 2018 pracodawca ustalać będzie nam termin urlopu

W 2018 prawo pracy w Polsce może się zmienić. Nowe przepisy pozwolą pracodawcy zmusić pracownika do wzięcia urlopu.

Urlopy 2018 stoją pod znakiem zapytania. O tym, kiedy pojedziemy na wakacje, zadecyduje nasz szef. W marcu zostaną zakończone prace nad dwoma projektami nowego kodeksu pracy. Niedługo możemy mieć prawdziwy problem z wzięciem urlopu. 

Urlopy 2018 - nowe przepisy

Jedną ze zmian, która ma zostać wprowadzona, jest wykorzystanie urlopu każdorazowo w ciągu roku. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł nas zmusić do wzięcia wolnego nawet w konkretnym terminie. Oczywiście szef będzie miał obowiązek najpierw porozumieć się z podwładnymi. Jednak w przypadku, gdy się to nie uda, to on wybierze nam datę urlopu.

O terminie przełożony poinformuje nas na dwa miesiące wcześniej. Intencje są teoretycznie dobre - zmusić pracodawców do uwzględnienia  potrzeby wypoczynku pracowników. Prócz tego nie będzie można w czasie urlopu podejmować żadnych prac zarobkowych. To czas jedynie na wypoczynek. 

Nowe święto państwowe od 2018! Wolne od pracy?

Autor: brak danych

  Prezydent Andrzej Duda 13 października podpisał ustawę, zgodnie z którą od 2018 roku będzie obowiązywało nowe święto państwowe - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Projekt ustawy przygotowali politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ustawa wejdzie w życie po upływ

Urlop na żądanie - zmiany w przepisach

Zmiana dotyczyć ma również urlopu na żądanie. Obecnie pracownikowi na umowie o pracę przysługują 4 płatne dni tego typu wolnego. Po wejściu w życie nowego kodeksu pracy nie otrzymalibyśmy już za nie wynagrodzenia. Ta zmiana na pewno nie zachwyci zwłaszcza rodziców, którzy stracą jeśli ich dziecko nagle się rozchoruje oraz tych, którzy dość luźno podchodzą do tzw. "kacowego". 

Wolne za 11 listopada 2017. Szef ma obowiązek wyznaczyć termin?

Autor: brak danych

  Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada. W 2017 wypada ono jednak w sobotę. Wole tego dnia będą mieć na pewno pracownicy firm, które funkcjonują w weekendy, ale teoretycznie przepada ono wszystkim pozostałym oraz dzieciom w wieku szkolnym.  11 listopa

Elastyczny urlop - jak będzie od 2018?

Kolejna zmiana, która pojawiła się w propozycjach przepisów, dotyczy 26-dni urlopowych. Mają one być w przyszłości elastyczne - mogą zostać skrócone przykładowo do 20 dni lub wydłużone nawet do 36. Ustanawiać ma to szef wspólnie z załogą. 

Nowe przepisy - konsekwencje

Nowe przepisy na pewno nie spodobają się pracownikom. Przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy i jaka oferta wycieczki nas zainteresuje, lub czy ktoś z dalekiej rodziny nie planuje wesela. Niektórzy cenią sobie również możliwość zachowania urlopu, która pozwala im na dłuższy odpoczynek w kolejnym roku. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie musieli będziemy planować swoje wakacje na wiele miesięcy wcześniej. 

Rok szkolny 2017/18 - dni wolne od szkoły. KALENDARZ

Autor: brak danych

  Rok szkolny 2017/18 - dni wolne od szkoły można wykorzystać w różny sposób. To szansa, by nadrobić zaległości lub po prostu nabrać siły przed ważnymi sprawdzianami. Specjalnie dla was przejrzeliśmy kalendarz roku szkolnego 2017/18, by dowiedzieć siÄ

 

Najnowsze