Sergey Lazarew na Eurowizji 2019 - czy powtórzy się skandal sprzed dwóch lat?

2019-05-18 21:32 M.C.
Sergey Lazarew na Eurowizji 2019 - czy powtórzy się skandal sprzed dwóch lat?
Autor: AFP/EAST NEWS Sergey Lazarew

Historia Eurowizji zna przypadki powrotów po kilku latach. Na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji dwa razy występował między innymi Alexander Rybak z Białorusi - wokalista, który zwyciężył w 2009 roku, zaśpiewał znowu w 2018. Teraz szykuje się kolejny powrót. Rosjanie wysyłali do Izraela Sergeya Lazareva. O tym artyście było głośno z innego powodu. W 2016 roku oskarżano go o plagiat! Czy w 2019 raz jeszcze wzbudzi kontrowersje?

Sergey Lazarew na Eurowizji 2019. Rosjanin pojawi się w konkursie po raz drugi. Wcześniej wystąpił podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Sztokholmie w 2016 roku. Szwecja została gospodarzem tej edycji dzięki wygranej  Månsa Zelmerlöwa. Rok wcześniej wokalista zaprezentował utwór Heroes. Piosenka z towarzyszącą jej animacją stała się hitem i pozostała w pamięci wielu fanów. Nic więc dziwnego, że w 2016 wielu widzów dostrzegło podobieństwa podczas występu Sergeya Lazarewa. Nie trzeba było czekać na oskarżenia o plagiat.

Przeczytaj też: Eurowizja 2019 - Bilal Hassani. Reprezentant Francji to nowa Conchita Wurst!

Sergey Lazarev - You Are the Only One jak Heroes?

Sergey Lazarev jest bardzo popularnym wykonawcą w swoim kraju. Zasłynął jako członek grupy Smash!!. Zespół rozpadł się w 2006 roku, a sam artysta od tamtego czasu próbował swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. Był aktorem i zawodowym tancerzem. Na swoim koncie ma sześć płyt. Rosjanie cenią go za poziom, dzięki któremu może się równać z artystami z całej Europy.

Rosjanie postanowili, że w 2016 to on będzie ich reprezentował podczas Eurowizji. Sergey zaprezentował piosenkę You Are the Only One. Utwór miał zachwycić, ale zamiast tego... wzbudził kontrowersje! Wiele osób zauważyło bowiem, że wizualizacja towarzysząca występowi Rosjanina, bardzo przypomina tę, przy której śpiewał Måns Zelmerlöw!

To nie był jedyny problem. Niektórzy twierdzili, że sama kompozycja jest podobna do piosenki Heroes. Najlepiej porównajcie sami.

Ostatecznie, mimo podobieństw, piosenka Sergeya zajęła 3 miejsce na Eurowizji 2016. To przekonało Rosjan, by w 2019 ponownie wysłać wokalistę na konkurs. Czy ponownie wywoła jakiś skandal?

Przeczytaj też: Roksana Węgiel: na Eurowizji Junior miałam śpiewać inną piosenkę! [WYWIAD]

Raczej mało prawdopodobne, że ktoś będzie się doszukiwał plagiatu. Podobieństwa piosenek Sergeya i Månsa mogły być przypadkowe. Pisaliśmy zresztą o tym już wtedy. Na Eurowizji najważniejsza jest muzyka i emocje, które budzi w słuchaczach. Jeśli utwór Rosjanina okaże się dobry, ma szansę przejąć statuetkę Eurowizji 2019 od Netty.

Czy Sergey Lazarew jest w finale Eurowizji 2019?

Rosjanin brał udział w drugim półfinale 16 maja. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, udało mu się zakwalifikować do dziesiątki artystów biorących udział w ostatnim koncercie. Życzymy mu dobrego występu 18 maja!

Najnowsze